Vladislava Mašková

8. 11. 2024

45. a zároveň nově zvolený 47. prezident Spojených států amerických Donald Trump má s Českou republikou něco společného. Jsou to tři ženy s českými kořeny, které hrály či stále hrají důležitou roli v jeho životě: jeho bývalá tchyně Marie, exmanželka Ivana a dcera Ivanka.

Marie Zelníčková – bývalá tchyně Donalda Trumpa

Paní Marie Zelníčková, rozená Francová, se narodila ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě v roce 1926. Do tehdy úspěšného Zlína zamířila za prací, kde se seznámila se svým budoucím manželem Milošem Zelníčkem. 20. února 1949 se jim narodila dcera Ivana. Paní Marie pracovala jako telefonní operátorka a její manžel Miloš jako elektrotechnik.

V říjnu 1990 ovdověla, na pohřeb tehdy přijel kromě její dcery i manžel, americký miliardář Donald Trump, a jejich tři děti Donald Jr., Ivanka a Eric.

„Vystupování Trumpa bylo ukázkové. Byl elegantně oblečený. Choval se tak, jako by rodina byla kompletní. Nesl to však těžce. Nejvíce byl znát smutek na dětech. … Neměl jsem náladu fotografovat moc zblízka a rušit smuteční náladu,“ uvedl pro server novinky.cz fotograf Jan Jindra, který pohřeb zachycoval.

Sama paní Marie se o Donaldu Trumpovi od počátku vyjadřuje jako o nejhodnějším člověku na světě.

„Donald Trump byl ve Zlíně jen jednou, bylo to v roce 1990, na pohřbu mého manžela. Moc se mu tu líbilo, nadchla ho architektura, pořád chtěl mít výhled na město a hodně obdivoval i nazdobený Lesní hřbitov,“ vybavuje si paní Marie v roce 2016 pro server zlin.cz.

Americký milionář Donald Trump a jeho manželka, bývalá čs. reprezentantka v lyžování, Ivana Trumpová, se spolu se svými dětmi zúčastnili 31. října ve Zlíně pohřbu otce I. Trampové, Miloše Zelníčka. (profimedia)

„… je hodně pracovitý, jinak veselý a příjemný, mě vždycky dostane na zmrzlinu,“ zmínila tenkrát paní Marie.

V současné době žije v Miami na Floridě v blízkosti svých vnoučat a pravnoučat, která i v minulosti často navštěvovala, hlavně o Vánocích. Na otázku serveru Zlínský deník, jak často jezdí do Ameriky, odpověděla v roce 2022, ještě před smrtí své dcery:

„Teď tam jedu zrovna po neděli. Jezdívám tam vždycky ke konci listopadu. Ivana má na Floridě dům, tak jedu tam. Přijedou děcka a i Donald má nedaleko zámek, takže my se stále vídáme. Chodíme k němu i na jídlo s Ivanou. Loni před Vánocemi jsme jeli do Colorada do Aspenu s Ivanou lyžovat. Já jsem ale chtěla být s děckama na Vánoce, tak ona tam zůstala a já jela za nimi. A měli jsme krásné Vánoce. Žena od vnuka Doníka už byla těhotná, měli jsme stromeček i kachnu.“

Paní Marie Zelníčková (Zdroj: Ivanka Trump / Instagram)

Letos měla paní Marie oslavu svých 98. narozenin, kterou pro ni přichystala její vnučka Ivanka.

„Dnes máme radost, že můžeme oslavit 98. narozeniny mé Babi! Její příběhy a zářivý duch vnášejí do našich životů tolik světla. Jsem hluboce vděčná za každý společný okamžik a za Rusu, její úžasnou zdravotní sestru, která se o Babi stará jako o vlastní rodinu a stala se součástí té naší!“ napsala na svém instagramovém účtu Ivanka Trump.

(Zdroj: Ivanka Trump / Instagram)

Ivana Trumpová – exmanželka Donalda Trumpa

Ivana Trumpová, rozená Zelníčková, lyžařka, modelka, úspěšná podnikatelka a spisovatelka, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově).

Od útlého věku se věnovala sjezdovému lyžování a dostala se do juniorského národního lyžařskému týmu. Vystudovala tělesnou výchovu na Univerzitě Karlově. Díky prvnímu manželství, které trvalo pouhé dva roky, s rakouským lyžařem Alfredem Winklmayrem se mohla paní Ivana svobodně pohybovat po západních zemích.

(Zdroj: Ivanka Trump / Instagram)

Po revoluci maminka Ivany prozradila, že manželství bylo jen na oko, aby mohla emigrovat.

„Ivana tu měla známost, Jirku Syrovátku. On jezdil také za český tým. No, a jak jezdili na tréninky do Rakouska, měli tam kamaráda, jednoho rakouského reprezentanta v lyžování. Když on viděl, jaká je bezvýchodná situace v Česku, že se nedá vyjet za hranice, tak se jich zeptal, co pro ně může udělat. Tak si Ivanu vzal, ale jenom jako. Pamatuji, jak kdysi přijel, Ivana tehdy ještě studovala a učila na Karlově univerzitě. Převlékla se, šli sami dva na radnici a dali se oddat. On hned odjel pryč, nikdy spolu nežili, ale Ivana dostala rakouský pas. Mohla tedy vyjet do Kanady,“ vzpomínala Marie Zelníčková v rozhovoru pro zlínský deník.cz.

V Kanadě se Ivana začala věnovat modelingu. Na pracovní cestě v New Yorku se seznámila s Donaldem Trumpem a 9. dubna 1977 se vzali. V témže roce se jim narodil Donald Junior, roku 1981 Ivanka a v roce 1984 Eric.

Během života s Trumpem se ujala významných funkcí ve společnosti The Trump Organization. Pracovala na vedoucích pozicích, například jako výkonná viceprezidentka pro interiérový design, generální ředitelka a prezidentka hotelu a kasina Trump Castle v Atlantic City a později se stala manažerkou hotelu Plaza na Manhattanu.

Po rozvodu s Donaldem Trumpem v roce 1992 vytvořila módní řadu včetně šperků, které se prodávaly prostřednictvím televizních obchodních kanálů. Ivana Trumpová napsala i několik knih, například Volná pro lásku či Jak vychovat Trumpa. Paní Ivana zemřela na následky pádu ze schodů ve svém newyorském domě v roce 2022. Bylo jí 73 let.

Ivana Marie „Ivanka“ Trumpová – dcera Donalda Trumpa

Ivanka Trumpová, modelka, podnikatelka a politička, se narodila jako druhé dítě Ivany a Donalda Trumpových 30. října 1981. Vystudovala ekonomii na podnikatelské škole Wharton School na Pensylvánské univerzitě. V roce 2009 si vzala podnikatele Jareda Kushnera a konvertovala k judaismu. Mají spolu tři děti.

(Zdroj: Ivanka Trump / Instagram)

S bratry působila ve výkonné funkci v organizaci, kterou vybudoval jejich otec, The Trump Organization. Tuto funkci opustila, když se její otec Donald Trump stal 45. prezidentem USA. Během jeho prezidenství v letech 2017–2021 působila jako jeho poradkyně a současně i ředitelka Úřadu pro hospodářské iniciativy a podnikání.

Ivanka Trumpová je držitelkou několika cen.

  • V roce 2012 dostala cenu Josepha Whartona, která se uděluje mladým vůdčím odobnostem.
  • 2015 byla Světovým ekonomickým fórem oceněna jako mladý globální lídr.
  • V roce 2016 jí byla udělena cena Fashion Award for Excellence v designu doplňků.
  • V lednu 2020 obdržela cenu „Friend of Israel Award“ od Izraelsko-americké rady, v témže roce jí byla udělena cena Alexandra Hamiltona od Národní asociace výrobců.

Se svými fanoušky na Instagramu se nedávnou u příležitosti svých 43. narozenin podělila o několik myšlenek:

Když přemýšlím o svých životních lekcích, uvádím několik základních pravd, které jsem se na této cestě naučila:

  • Každý člověk je učitel. Každý člověk, kterého potkáte, vám nastavuje zrcadlo lekce, kterou vaše duše potřebuje k růstu.
  • Odpouštějte lidem – osvobozuje vás to více než kdokoli jiný.
  • Vyhýbejte se lašon hara / pomluvám. Vybírejte si slova, která léčí, ne škodí.
  • Důvěřujte sami sobě. Určete si své základní hodnoty a žijte podle nich; to může znamenat stanovení pevných hranic.
  • Vyživujte své tělo. Jezte plnohodnotné, výživné potraviny. Vychutnejte si občas nějaký ten kousek dortu – i požitkářství patří k životním radostem!
  • Denně si dopřejte sluneční svit. Zlepšuje zbytek dne i noci.
  • Silné tělo, silná mysl. Denně se hýbejte, zvedejte činky, sportujte a věnujte se hře.
  • Snažte se o tři každodenní vítězství: fyzické, duševní a duchovní. Naval Ravikant říká: „Klidná mysl, zdatné tělo a dům plný lásky. Tyto věci se nedají koupit, je třeba si je zasloužit.“
  • Pěstujte si sebeovládání. Jak říkal Marcus Aurelius: „Máš moc nad svou myslí – ne nad vnějšími událostmi.“ Soustřeďte se dovnitř; skutečná síla spočívá v ovládání vašich reakcí, ne světa.
  • Střežte svůj klid. Epiktétos vypozoroval: „Každý, kdo je schopen tě rozzlobit, se stává tvým pánem.“ Ovládnutí sebe sama znamená, že ostatní neovládají stav vaší mysli.
  • Buďte otevření pravdě, ať už vede kamkoli. Naslouchejte, přemýšlejte, rozvíjejte se. Přijímejte nové myšlenky, spojení a umění.
  • Buďte zvědaví. Ohledně svého partnera, dětí, přátel a světa.
  • Přistupujte k životu s láskou a pozitivitou. Dolly Partonová řekla: „Nekritizuji a neodsuzuji, miluji a přijímám.“
  • „Cena čehokoli je množství života, které za to vyměníte.“ – Henry David Thoreau. Věnujte svůj čas a energii tomu, na čem skutečně záleží.
  • „Přemýšlení je obtížné, proto většina lidí soudí.“ – Carl Jung. Co soudíte, nemůžete pochopit. Místo toho pozorujte, studujte a učte se.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.