Milan Kajínek

24. 9. 2020

Vlivný čínský realitní magnát Žen Č‘-čchiang (69 let) v období února a března 2020, kritizoval selhání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve věci zabezpečení společnosti před šířením koronaviru. V polovině března, podle jeho přátel, nečekaně zmizel a nějakou dobu zůstával nezvěstný.

Čínský režim nechal pozatýkat více než 250 Číňanů, kteří na začátku epidemie varovali před přítomností nového nebezpečného viru a vyzývali k přijetí bezpečnostních opatření k zamezení jeho šíření. Mnozí tak viní komunistickou stranu za zapříčinění celosvětové krize a umožnění rozšíření nákazy do celého světa.

Bývalý šéf státní stavební společnosti a člen komunistické strany Žen Č‘-čchiang prohlašoval, že znemožňování svobody tisku v Číně přispělo k tomu, že se s opatřeními proti šíření nákazy nezačalo dříve, a celá situace se kvůli tomu zhoršila.

Nakonec se ukázalo, že byl zatčen policií, vyšetřován za závažné porušení disciplíny a nakonec obviněn z údajného uplácení a zneužívání svého postavení. Následně byl vyloučen z komunistické strany a poté v poměrně rychlém soudním procesu 22. září 2020 odsouzen k 18 letům vězení. Kritické hlasy označují jeho odsouzení za vysoký trest, který je součástí pokračujícího potlačování disentu v zemi.

Zmíněný podnikatel nazval vůdce čínského režimu Si Ťin-pchinga „klaunem“. Prohlašoval také, že komunistická strana selhala při řešení koronavirové krize, a poté sama sebe ve stranou kontrolovaných médiích chválila za to, jak dobře situaci zvládla.

Svoji kritiku k vůdci komunistické strany vyjádřil v eseji, která začala kolovat po internetu. Esejí reagoval na projev Si Ťin-pchinga z 23. února 2020, který prostřednictvím telekonference údajně sledovalo na 170 tisíc činitelů komunistické strany.

V textu eseje mimo jiné uvádí. „Neviděl jsem císaře v nových šatech, ale klauna vysvlečeného donaha, který trvá na tom, že je císař“. Dále také. „Ani v nejmenším neskrýváte vaši úpornou snahu být císařem, ani odhodlání zničit všechny, kdo vám to neumožní“. 

Soudní výrok jej odsoudil za ekonomickou trestnou činnost, jako je používání oficiálních prostředků k placení výdajů na golf a používání kancelářských a obytných prostor, které měl zdarma k dispozici k podnikatelským aktivitám.

Podle soudu měl zpronevěřit 111 milionů jüanů (379 milionů Kč) a přijmout úplatky ve výši 1,25 milionu jüanů (4,27 milionu Kč). Podle soudu obviněný nezákonně nabyté částky vrátil, ke všem obviněním se dobrovolně přiznal, a nemá v úmyslu se odvolávat.

K 18 letům vězení dostal Žen ještě pokutu ve výši 4,2 milionu Juanů (přibližně 14,3 mil. Kč).

Další kritici režimu

Univerzitní profesor Sü Čang-žun v květnu 2020 kritizoval vůdce Si Ťin-pchinga za to, že se pokouší vyvolat v Číně další kulturní revoluci. Začátkem července byl zadržen pekingskou policií, obviněn z kuplířství s prostitutkami, vyhozen z univerzity a byla mu odebrána učitelská licence.

Vydavatelka Geng Xiaonan, která hlasitě podporovala nesouhlasné hlasy a podporovala zmiňovaného Žena a Süa, byla zadržena pekingskou policií na začátku září pro údajnou nelegální obchodní činnost.

K odstranění komunistické strany vyzývají nejenom pro-demokratičtí aktivisté v Hongkongu, ale také běžní obyvatelé Číny.

„Žádám zrušení Komunistické strany Číny,“ říká jeden z obyvatel Číny, který své prohlášení publikoval on-line. „Možná mě zavřou nebo uvězní, proto bych rád učinil toto prohlášení: Jsem zdravý, nemám horečku, věřím v Boha, jsem duševně zdravý, netrpím duševní poruchou a nespáchám sebevraždu.“

Ke kritickým hlasům se přidal také čínský fotbalista v důchodu Chao Chaj-tung, který způsobil značný rozruch poté, co vyzval ke svržení čínské komunistické strany a vytvoření čínského federálního státu. Fotbalista má na čínských sociálních sítích téměř osm milionů fanoušků.

Na videu natočeném z jeho domova ve Španělsku přečetl padesátiletý sportovec prohlášení v čínštině, v němž uvádí, že „odstranění čínské komunistické strany je zásadním krokem k prolomení okovů otroctví spoutávajících čínský lid a také pro nastolení míru ve světě“.

Související témata

Přečtěte si také

Median: ANO by v dubnu vyhrálo s 32,5 pct, druhá ODS a třetí shodně SPD a Piráti
Median: ANO by v dubnu vyhrálo s 32,5 pct, druhá ODS a třetí shodně SPD a Piráti

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo hnutí ANO s 32,5 procenta, druhá ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně po deseti procentech a hnutí STAN by získalo osm procent hlasů.

Vstup do Evropské unie byl pro ČR výhrou, i když není dokonalá, řekl dnes Pavel
Vstup do Evropské unie byl pro ČR výhrou, i když není dokonalá, řekl dnes Pavel

Ocenil ji zejména jako nástroj pro mírové soužití. Také připomněl, že umožňuje volně cestovat, pracovat a studovat v jiných zemích EU.

„Migrace jako zbraň“ – organizované úsilí odehrávající se hluboko v panamské džungli
„Migrace jako zbraň“ – organizované úsilí odehrávající se hluboko v panamské džungli

Masové ilegální přistěhovalectví je využíváno k „politickému, kulturnímu, ekonomickému a dokonce i geografickému zničení Spojených států amerických“, říká odborník na komunismus.

Britská policie začala zatýkat migranty pro první vlnu deportací do Rwandy
Britská policie začala zatýkat migranty pro první vlnu deportací do Rwandy

Britská policie dnes začala se zadržováním migrantů, kteří do Británie přišli nelegálně a byli vybráni do první vlny deportací do Rwandy.

Květen nebo máj – hlavně když kvete a prší
Květen nebo máj – hlavně když kvete a prší

Objevte kouzlo máje, lásky času. Český měsíc květen má svou vlastní historii a původně se jmenoval máj.