ČTK

11. 10. 2025

Více než 170 druhů medu od českých včelařů mohou lidé až do neděle ochutnat na Staré radnici v Brně. Celostátní výstava Med roku 2025 je spojená i se soutěží o nejlepší med v pěti kategoriích. Letošní rok byl v produkci medu mírně podprůměrný, cena medu ale plošně nerostla, řekl ČTK organizátor Radomír Hykl z Pracovní společnosti nástavkových včelařů.

„Loni před zimou byly velké úhyny včelstev, proto letos řada včelařů včelstva doplňovala, množila je. V takovém případě včelstvo nedá tolik medu. Obecně lze říci, že je letošek průměrný až mírně podprůměrný – co do množství medu,“ zhodnotil Hykl.

Podobné úhyny podle Hykla přicházejí obvykle v cyklech jednou za tři až čtyři roky. V Česku je podle něj v současné době asi deset včelstev na kilometr čtvereční, což je velké množství. Do rozlohy se započítávají i obydlená území či vodní plochy.

„Větší úhyny se obvykle dějí v místech, kde je velká koncentrace včel. Letošek nebyl nijak špatný, předpokládám, že ještě příští rok bude klid a pak lze zase čekat krizi,“ podotkl.

Cena medu se ani po loňských úhynech plošně nijak zásadně nezvýšila, zdražovali spíš jednotliví včelaři a jen do deseti korun na kilo medu, uvedl. Menší množství medu ale podle Hykla letos vynahrazuje vysoká kvalita, což se projevilo i v soutěži Med roku.

„Než se ke slovu dostanou degustátoři, musí přihlášené vzorky projít laboratoří Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Pokud nesplní podmínky, jsou vyřazené. Letos bylo vyřazených medů ve srovnání s minulými ročníky jen minimum,“ konstatoval Hykl.

Odborníci hodnotili vzorky v pěti kategoriích. Mezi jednodruhovými květovými medy zvítězil med Petra Špačka, který získal ocenění i v kategorii pastových medů. Mezi vícedruhovými květovými medy získal první místo František Voslář a mezi vícedruhovými medovicovými medy Lenka Krupová Trlicová. V kategorii označené med, kde nemusí vzorky splňovat přísnější českou normu ale pouze benevolentnější evropskou, zvítězila se svým vzorkem Alena Stašková.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Europoslanci schválili postoj parlamentu k úpravě emisních povolenek ETS 2

Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil své stanovisko k návrhu Evropské komise na změnu systému obchodování s emisemi v dopravě a vytápění budov ETS2.

Vývoj v případu Vachatové: Kolik žalob a trestních oznámení už padlo?

Premiérova poradkyně Vachatová se v březnu začala právně bránit útokům a výhrůžkám. Její právní zástupce přiblížil, kolik žalob již podal.

Česká republika má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy, řekl dnes v Astaně premiér Andrej Babiš po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem.

Íránský uran se nejspíš nachází v Isfahánu, ukazují satelitní snímky Mezinárodní agentury pro atomovou energii

Většina íránského vysoce obohaceného uranu se pravděpodobně stále nachází v jaderném komplexu v Isfahánu. Upozornil na to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.

„Bezpečnost vakcín byla předstíraná,“ řekl exředitel výzkumných center Pfizeru na covidovém slyšení Bundestagu

V Německém spolkovém sněmu proběhlo slyšení parlamentní vyšetřovací komise k pandemii covidu-19. Zkoumali se zejména rizika a bezpečnost mRNA vakcín.

Střelec, který zranil Fica, si odsedí 21 let vězení, potvrdil Nejvyšší slovenský soud

Slovenský nejvyšší soud dnes potvrdil trest 21 let vězení pro útočníka, který předloni střelbou z pistole vážně zranil premiéra Roberta Fica.

Po útoku na praktikující Falun Gongu slíbil britský ministr nulovou toleranci vůči represím podporovaným ze zahraničí

Skupina poslanců vyjádřila obavy z útoku na praktikující Falun Gongu v Londýně. Ministr Jarvis reagoval, že nadnárodní represe nebudou ve Spojeném království tolerovány.

Země Evangeline: tajuplná krása bažin

Obraz „Země Evangeline“ propojuje poezii, historii a krajinu Louisiany v silné vizuální výpovědi o ztrátě, lásce a paměti.

V květnu nastanou dva úplňky včetně vzácného „modrého“ mikroúplňku

Květen nabídne neobvyklou podívanou: dva úplňky během jediného měsíce. Jeden z nich bude navíc vzácný modrý mikroúplněk – menší, méně jasný, ale o to zajímavější. Kdy se na něj podívat?