SOSP

22. 8. 2022

„… znevažování předsedy Senátu a předsedkyně Poslanecké sněmovny… má tendenci nahlodávat důvěru společnosti ve stát. A to ve chvíli, kdy čelíme tak vážnému ohrožení. A ty útoky budou pokračovat a budou ještě rozsáhlejší a masivnější, možná zrádnější, ale my na ně prostě musíme být připraveni reagovat.“ (zdroj) –⁠ Michal Koudelka, ředitel BIS

Za poslední dva roky vznikla podle policie nová forma extremismu, kterou svým propojením představují „dezinformátoři, odpůrci proticovidových opatření a proruští aktivisté“. Proto vzniká elitní jednotka „proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě“. (zdroj)

„Což se nebude líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit.“ (zdroj) –⁠ Vít Rakušan, ministr vnitra

Pamatuje si někdo, že by něco takového v posledních letech veřejně prohlásil ministr vnitra a šéf tajné služby v demokratickém státě? Jak tato slova správně chápat?


EDIT 8.8.2022: V sobotu podvečer 6. srpna jsme se na Twitteru dozvěděli, že BIS vydala článek, který zmiňuje mj. SOSP v souvislosti s šířením „údajného citátu“. K tomu dodáváme, že již od sobotního dopoledne byl na našem Facebook kanále publikován text shodný s textem tohoto našeho článku, který uvádí mj. citaci pana ředitele Koudelky na základě jeho rozhovoru pro web Seznam včetně odkazu na původní zdroj. Tento odkaz v článku BIS chybí, ale čtenáři mohou srovnáním obou textů snadno zjistit, že námi zmiňovaná citace opravdu pochází z rozhovoru publikovaného na webu Seznam a jeho smysl není překroucen (a to ani v jeho zkrácené verzi na našem Twitter kanále).

Ani vysvětlující komentář v článku BIS nemění náš názor, že slova jejího ředitele o „znevažování“ (přímé vyhrožování je samozřejmě něco jiného) předsedy Senátu a předsedkyně Poslanecké sněmovny v souvislosti s reakcí bezpečnostní složky státu nejsou vhodná. Masově znevažováni byli i prezident, premiér vlády nebo veřejný ochránce práv, přesto se vedení žádné bezpečnostní složky nevyjádřilo ve smyslu, který by připomínal doby cenzury a kriminalizace za pouhé názory.

Související články

Přečtěte si také

Washington a Teherán se podle médií blíží dohodě, Írán otevřel Hormuzský průliv

V souladu s příměřím v Libanonu je Hormuzský průliv zcela otevřen všem obchodním plavidlům, a to po dobu trvání příměří, uvedl na síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Tejc podá trestní oznámení kvůli bitcoinové kauze na ministerstvu spravedlnosti

Ministr Tejc má v bitcoinové kauze podezření na trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

„Myslím, že by odešel v trenkách“. Havlíček se obul do Hřiba za zpackaný stavební zákon

„No, kdybych to řekl kulantně, nevzpomínají na ně úplně v dobrém – na Piráty," řekl Havlíček s odvoláním se na zástupce stavebního sektoru.

Daimler Truck chce v Chebu vyrábět dieselové, později bezemisní vozy

Daimler Truck chce v Chebu vyrábět převážně dieselové nákladní vozy, později očekává růst výroby bezemisních aut.

Americká vláda dle Trumpa objevila zajímavé dokumenty o UFO a chce je zveřejnit

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že jeho vláda při prověřování materiálů týkajících se neidentifikovaných létajících objektů objevila řadu "zajímavých" dokumentů a že první část z nich by měla být brzy zveřejněna.

Čína si buduje výhodu v podmořské válce prostřednictvím globálního mapování mořského dna

Čína mapuje světové oceány ve velkém měřítku, aby získala rozhodující výhodu v ponorkové válce a narušila dlouhodobou dominanci Spojených států pod hladinou.

Půl miliardy chroustů: Očekává se masové rojení

V Německu se očekává masové rojení chroustů. Sucho a zásahy člověka v regionu Hessisches Ried vytvořily ideální podmínky pro jejich přemnožení.

Nejvyšší úroveň, jakou jsem kdy viděla, říká tanečnice o umělcích souboru Shen Yun

„Chodím na něj každý rok a jsem z něho nadšená,“ řekla po zhlédnutí letošního programu učitelka a tanečnice Hana Kochová Breburdová. A jak hodnotí úroveň dovedností tanečnic a tanečníků souboru? „Nejvyšší jaké jsem kdy viděla.“

Proč jsme závislí na telefonech a jak se z toho dostat

Nadměrný čas u obrazovek souvisí se změnami v mozku, zvyšuje riziko kognitivního úpadku a vede k nutkavému používání telefonu.