Katabella Roberts

27. 10. 2021

Miliardáři Reid Hoffman a George Soros podporují obecně prospěšnou společnost, která bude podle svých slov poskytovat finanční prostředky novým mediálním společnostem zaměřeným na boj proti dezinformacím na internetu a obnovení společenské důvěry.

Společnost Good Information Inc. (Dobré informace, s. r. o.) zahájila činnost v úterý a vede ji bývalá demokratická odbornice v oblasti strategií Tara McGowanová, jež dříve vedla progresivní neziskovou organizaci ACRONYM, kterou podporoval zakladatel LinkedIn, Reid Hoffman. Mezi dalšími investory, kteří přispěli k mnohamilionovému počátečnímu kapitálu, jsou Ken a Jen Dudovi a Incite Ventures.

V tiskové zprávě z 26. října společnost Good Information Inc. uvedla, že jejím cílem je „obnovit společenskou důvěru“ a „posílit demokracii“ tím, že „investuje do řešení, která čelí dezinformacím a zvyšují tok kvalitních informací on-line“.

„Epidemie dezinformací“

„Amerika se v současné době nachází v epidemii dezinformací, která ohrožuje veřejné zdraví, sociální důvěru a demokracii na celém světě. Společnost Good Information Inc. se domnívá, že existuje neuspokojená poptávka publika po informacích založených na faktech, a to zejména na místních trzích, které v posledních letech ztratily mnoho starých místních zpravodajských zdrojů, a mezi publikem, které je opouštěno vyvíjejícími se obchodními modely médií,“ uvedla korporace v prohlášení.

Good Information Inc. bude podle svých slov investovat do médií, která zákazníkům poskytují důvěryhodné a na faktech založené informace, jakož i místní komunitní zpravodajství, zejména na trzích, kde je málo nebo žádné místní zpravodajství, které by dosahovalo k on-line komunitám.

Společnost uvedla, že „stále více decentralizované mediální prostředí, antidemokratické síly a sítě zlovolných aktérů“ vedly k „nebezpečným důsledkům“, a poznamenala, že 96 milionů Američanů věří, že volby byly ukradeny bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, zatímco 89 milionů Američanů považuje za velký problém volební podvody.

Trump tvrdil, že ve volbách v roce 2020 došlo k „masivnímu podvodu na voličích“.

„Ohrožení demokracie“

„Dobré informace, které podporují pravdu, zdravý rozum a sdílené hodnoty společnosti, jsou životní silou demokracie a pečlivě připravené dezinformace – poháněné a zesílené algoritmy podporujícími zaujatost – jsou její největší hrozbou. Dezinformační krize, které dnes v Americe čelíme, zvyšuje polarizaci a podkopává naši vzájemnou důvěru, což má zhoubný vliv na naši demokracii, ohrožuje veřejné zdraví a destabilizuje naši ekonomiku,“ uvedl v prohlášení zakladatel a generální ředitel McGowan.

„To už není politický spor o pravdu, ale přímý důsledek neregulovaných obchodních modelů, které ohrožují celé komunity po celém světě a ohrožují demokracii na celém světě.“

McGowanova bývalá progresivní nezisková organizace ACRONYM vedla jednu z největších digitálních kampaní – za 100 milionů dolarů –, jejímž cílem bylo přesvědčit miliony Američanů, aby ve volbách v roce 2020 hlasovali proti Donaldu Trumpovi, uvádí reporty Fast Company.

Jedna ze společností, do nichž ACRONYM investovala, s názvem Shadow, vyrobila aplikaci pro sčítání hlasů, která byla použita při volebních shromážděních v Iowě a přispěla ke zpožděnému oznámení výsledků po řadě technických problémů.

McGowanová se později za tento incident omluvila a pro agenturu Axios uvedla, že tým Shadow „udělal obrovskou chybu, která má v těchto volbách neblahé důsledky, a proto se k tomu chceme přihlásit“.

Společnost Good Information Inc. jako svou první velkou investici oficiálně získala občanskou mediální společnost Courier Newsroom, kterou tvoří osm státních zpravodajských serverů.

Pat Kreitlow, který spoluzakládal wisconsinskou zpravodajskou redakci UpNorthNews, která je součástí společnosti Courier, v prohlášení uvedl, že společnost je „nesmírně šťastná, že se stala první investicí portfolia Good Information“.

„V současné době jsme svědky bezprecedentních hrozeb pro demokracii a svobodný tisk v naší zemi – hrozeb tak vážných, že se dlouholetý boj proti dezinformacím zdá být téměř kuriózní, když čelíme otevřeným dezinformacím lidí, kteří se přiživují na strachu a obavách Američanů, aby prosadili svou vlastní agendu nebo zisky,“ uvedl Kreitlow.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.