Mandlovník kdysi importovaný z Dálného východu se už dávno etabloval v našich zahradách. Mandlovník nás potěší nejen na začátku jara, když rozvíjí své květy, ale také jeho plody jsou velice žádoucí.

Díky jeho původu se mandlovníku daří spíše při vyšších teplotách, avšak i v naší zeměpisné šířce se projevuje jako zimovzdorný a odolný strom, který může vyrůst až do výše osmi metrů. Potřebuje zásaditou, propustnou, hlubokou a lehkou půdu.

Tomuto „Prunus dulci” se bude daleko lépe dařit v polostínu než pod stálým slunečním žárem, nicméně potřebuje teplo. U nás se mandlovníkům daří na Jižní Moravě. Krásným mandloňovým sadem se pyšní například Hustopeče u Brna, kam se kvůli záplavě květů sjíždějí každé jaro turisté ze široka daleka.

Kdy zasadit mandlovník

Nejvhodnější doba k vysazování mandlovníků je na sklonku léta, kdy už nehrozí nebezpečí příliš vysokých teplot. Pro svůj strom vyberte místo chráněné před větrem, neboť právě v době růstu jsou mladé stromky choulostivé na vítr a sluneční žár.

V prvních dvou letech je také velmi důležitá zálivka. Avšak zaléváme s velkou opatrností a až tehdy, když je zemina lehce zaschlá. Mandlovník mokré půdě neholduje. Přiměřené hnojení na podzim a zjara je rovněž vhodné, jelikož živiny v  půdě jsou pro rozvoj stromu důležité.

Noční mrazíky často spálí rané zárodky plodů, ale protože květy vykvétají postupně, stále máte šanci, že nějaké přežijí a přinesou úraodu. 

Choroby a škůdci

Kadeřavost a opadávání listů se mohou vyskytnout, ale s optimální zeminou a přiměřenou zálivkou a hnojením lze posílit obranyschopnost mandlovníku.

Výběr odrůdy

mandle - plody mandlovníku
Sklizené mandle. (twinlili/Pixelio)

Sladké mandle jsou vhodné do moučníků, jako dezert, k plnění oliv, na výrobu likérů a jiných alkoholických nápojů, ale také na výrobu marcipánu či k přímé konzumaci syrových nebo pražených jader. Nahnědlá zdrsnělá slupka sladkých mandlí se dá po krátkém spaření snadno odloupnout.

Hořké mandle jsou pro pěstování v zahradě nevhodné. Syrové jsou nepoživatelné, protože obsahují amygdalin, což je glykosid vytvářející kyselinu kyanovodíkovou. Hořké mandle se využívají ve výrobě kosmetik. V potravinářství se z nich odebírá hořký olej.

Mandlové oleje jsou ze sladkých i hořkých mandlí. Je to jemný rostlinný olej bez zápachu. V obchodě dostupný mandlový olej se vyrábí jen z hořkých mandlí.

„Kdo chce jíst sladkou mandli, musí rozbít tvrdou skořápku,“ praví se v jednom rčení.

Produkce mandlí celosvětově

Mandlovník je kultivován už čtyři tisíce let. Dnes se pro obchodování pěstuje hlavně v Kalifornii (USA), ve Středomoří, v Pákistánu, v Chile, v Turecku a v Iránu. V roce 2010 činila světová produkce 890 000 tun. V oblastech pěstování vinné révy ve střední Evropě začali s pěstováním mandlovníku a vinné révy už Římané.

Mandle jsou prospěšné pro naše zdraví

Mandlová tříšť.
Mandlová tříšť. (W.R: Wagner/Pixelio)

Studie prokázaly, že pravidelná konzumace mandlí a ořechů může přispět ke snížení rizika ohrožení oběhového systému. Riziko onemocnění srdeční chorobou má snížit na polovinu denní dávka pouhých 20 g mandlí.

Mandle jsou známé také svým účinkem na snížení cholesterolu. Kdo sní denně 3-6 mandlí, už se chrání před nemocemi. Ideální například je konzumovat mandle jako svačinku, nebo večer místo nezdravých chipsů u televize.

Mandlovník v zahradě je dozajista obohacením celkového vzhledu zahrady. Roste i jako menší keř. Na jaře obalený něžnými růžovými květy se stává skutečnou ozdobou každé zahrady.

 Přeložila: Bohumila Chocholová

Související témata