Jeden z nejznámějších čínských disidentů a ochránců lidských práv, advokát Kao Č-šeng, vydal v Hongkongu svoji novou knihu a provedl utajený rozhovor s agenturou Associated Press (AP). Knihu přiletěla slavnostně pokřtít jeho třiadvacetiletá dcera Grace Kao, která s matkou a bratrem uprchla do USA prostřednictvím OSN v roce 2009. Pokřtění knihy v Hongkongu má rovněž podpořit nezávislost místních vydavatelství, která jsou stále pod tlakem čínského režimu.

V exkluzivním rozhovoru s agenturou AP dvaapadesátiletý advokát Kao Č’-šeng uvedl, že knihu napsal aby „odhalil pravdu a zločiny tohoto režimu“.

Čínskojazyčné vydání knihy nazvané „Číno povstaň 2017 – Naděje Číny: Co jsem se naučil během pěti let jako politický vězeň“ obsahuje popis psychického nátlaku a mučení, které ve vězení zažil, a zachycuje jeho tři roky dlouhé období věznění na samotce.

„Tato kniha je můj způsob představující odpor,“ řekl Kao v rozhovoru s agenturou AP, který byl uskutečněn pomocí zasílání krátkých zpráv namísto telefonicky, neboť je Kao pod neustálým dohledem.

„Napsal jsem ji tajně, protože jsem se musel ukrývat před hlídači, kteří mě sledují po celý den,“ uvedl Kao a dodal, že knihu držel v tajemství dokonce i před svojí vlastní rodinou, aby nedošlo k jejich ohrožení.

Kniha ve které čínský advokát Kao Č-šeng popisuje mučení ve vězení, kterým prošel, a předjímá pád komunistické strany Číny. (China Aid)

Pronásledování, kterému Kao čelil, je pouze vrcholem ledovce represí čínské právnické obce. V posledních letech došlo minimálně ke třem případům masového zatýkání právníků, kteří zastupovali lidi z čínským režimem pronásledovaných skupin.

Kao získal řadu zahraničních ocenění za odvážnou advokacii a proslul především otevřeným zastupováním následovníků duchovního hnutí Falun Gong[1], kteří byli mučeni ve vězení. Zaslal čínským úřadům a vedení země pět otevřených dopisů, v nichž se dožadoval ukončení represivní kampaně namířené proti Falun Gongu, jehož pronásledování považoval za protizákonné a právně neopodstatněné.

V zahraničí získal mnoho obdivovatelů a podporovatelů. Svoje zastánce má dokonce i v České republice. Mezi nejvýznamnější patří například zpěvačka Marta Kubišová, violistka Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil, kteří na jeho podporu uspořádali dva koncerty, jeden v Senátu PČR v roce 2011 a druhý v Pražské křižovatce v roce 2014.

Advokát Kao Č’-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna 2014 propuštěn. (Verna Yu / AFP / Getty Images)

„Na samém začátku jsem tomu úplně nerozuměla,“ řekla na křtu knihy Kaova dcera Grace. „Přemýšlela jsem, proč náš otec nemůže být s námi, ale… po nějakém čase jsem začala o jeho rozhodnutí přemýšlet jako o opravdu úžasném. Miluje čínský lid natolik, že dal svou rodinu na druhé místo. Myslím, že to, nad čím přemýšlí, je velice, velice skvělé, takže jsem na něj velmi hrdá.“

Kaova kniha bude nejprve vydána na Tchaj-wanu a nebude zpočátku prodávána v Hongkongu, který je stále pod tlakem čínského režimu, uvedl prodemokratický zákonodárce Albert Ho v rozhovoru s agenturou AP.

Knihy o citlivých politických tématech jsou stále více vytlačovány z hlavního proudu hongkongské literatury dostupné v knihkupectvích nebo jsou zasouvány do zadních částí regálů. Několik mužů spojených s jedním z předních nezávislých vydavatelství v Hongkongu v loňském roce zmizelo za silného podezření, že byli odvedeni čínskými složkami veřejné bezpečnosti.

Během rozhovoru s agenturou AP Kao uvedl, že mu jeho rodina hluboce chybí, ale rozhodl se zůstat v Číně v naději, že bude jednoho dne hrát roli při změně země. Kao řekl, že se neobává toho, že by byl opět uvězněn.

„Jakmile jsem se jednou rozhodl zapojit do boje, pak není žádné uvažování o takových věcech jako vzdát se. Je porážkou přemýšlet o těchto věcech,“ řekl Kao agentuře AP.

„Mou jedinou starostí je, že jsem ovlivnil životy své ženy a dětí,“ řekl Kao. „Jsem s nimi navždy svázán, protože je miluji více než svůj vlastní život, ale nemohu právě teď vyhovět jejich potřebám.“

Poznámky:

[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi metody pro rozvoj těla a mysli a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.