Nicole Hao

10. 6. 2019

Dle zpráv čínských médií by měly do konce tohoto roku čínské letecké síly disponovat 60 stíhačkami J-20 – nejmodernějšími stroji páté generace.

Bitevní letouny páté generace momentálně vyrábí pouze Čína a USA. Rusko je zatím se svým strojem páté generace, Su-57, pouze v „prototypové fázi“.

V reakci na nedávné zprávy Pentagonu o čínských geopolitických ambicích a potenciálních hrozbách, včetně indopacifického regionu, americké letectví zvyšuje své úsilí v přípravách na potenciální konflikt s Čínou.

V neděli 9. května Spojené státy americké oznámily, že jejich letecké síly přesouvají 11 bitevních letounů F-35A na leteckou základnu Nellis v Nevadě, kde po více než 4 letech obnoví činnost 65. letky (65th Aggressor Squadron).

Nový program v Nellis bude mít za úkol cvičit americké piloty v boji proti čínským J-20 a případně i v budoucnu proti ruským Su-57.

Pacifický region

Čína v posledních letech v pacifickém regionu stupňuje svou výhružnou rétoriku o použití síly a vznáší teritoriální nároky, především vůči Tchaj-wanu.

Ministr tchajwanské národní obrany 6. června potvrdil zahájení procesu nákupu amerických raket a tanků v hodnotě více než 2 miliard dolarů.

Pozadu nezůstává ani Japonsko. Dle serveru Nikkei Japonské obrané síly schválily objednávku třiačtyřiceti amerických stíhaček F-35B. Japonsko tak bude mezi spojenci USA disponovat největší letkou F-35-ek. Pro tyto bitevníky upravuje i své dvě největší válečné lodě Kaga a Izumo.

Země vycházejícího slunce zároveň kupuje dalších 63 amerických stíhaček jiných typů.

Čínské J-20

Byť jsou informace kolem J-20 považovány za státní tajemství, čínská vláda již nějaké informace médiím poskytla. 

Čínský portál Sina Military 3. června informoval, že první J-20 byly dodané v roce 2016 a koncem loňského roku měla čínská armáda ve své výzbroji 28 kusů těchto stíhaček. Do konce roku 2019 by jich měla mít 60 a před rokem 2021 by jich údajně měla mít přes sto.

O několik dní dříve stejný portál také informoval, že byť výrobce (státní firma) Chengdu Aircraft Industry Group má kapacitu pro 100 kusů strojů ročně, čínská armáda zatím tolik neobjednává ze dvou důvodů: technologie není ve finální fázi a cena letounů je vysoká.

Největším otazníkem má být motor stíhačky. Ten momentálně dodává Rusko (Saturn AL-31F) a také se používá čínský motor WS-10C (motor pro stíhačky 4. generace). Číňané by dle svého vojenského experta Yin Zhuo-a eventuálně používali nový motor WS-15, o jehož vývoji zatím nejsou k dispozici žádné informace.

Překlad původního článku newyorské pobočky The Epoch Times: J. S.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.