Emel Akan

7. 10. 2019

WASHINGTON – Spojené státy a Finsko potvrdily posílení vzájemné spolupráce v obraně a v 5G technologiích. Reagovaly tak na rostoucí obavy z vlivu Ruska a Číny v arktickém regionu a na roli Číny v oblasti síťových technologií.

Shodly se na tom hlavy obou států při setkání v Bílém domě 2 října 2019. Donald Trump a jeho protějšek Sauli Niinistö touto schůzkou zároveň oslavili sté výročí diplomatických vztahů mezi USA a Finskem.

Na společné tiskové konferenci Trump nepřímo poukázal na rostoucí ambice a přítomnost Číny v arktickém regionu.

„Oba naše národy jsou odhodlané chránit arktický region od vnějšího vlivu, zasahování a nátlaku,“ řekl Trump.

„Když to řeknu jednoduše, věříme, že záležitosti Arktidy by měly řídit arktické národy. … jsou další národy, které se k Arktidě přibližují, a nám se to nelíbí. Nemůžeme dopustit, aby se to dělo.“

V roce 2018 Čína sama sebe deklarovala jako stát „poblíž Arktidy“ a vydala tzv. „Zahraniční politiku Číny pro Arktidu“. Regule nastiňuje ambice Pekingu v polární oblasti včetně vývoje přeprav, vědeckého výzkumu, využívání ropy, plynu a dalších přírodních zdrojů.

Aby své polární ambice podpořila, zintenzivnila Čína své vědecké úsilí, když na Islandu a v Norsku rozmístila své ledoborce a výzkumné stanice. To vyvolalo obavy mezi zeměmi, jejichž území spadá do Arktidy.

Pentagon ve své zprávě vyjádřil znepokojení, že čínské ambice v regionu by mohly vést k založení vojenské základny.

Záležitosti v arktickém regionu řídí státy tzv. Arktické rady. Ta vznikla v roce 1996 a jejími členy je osm zemí, jejichž území spadá do arktické oblasti – tj. Kanada, USA, Rusko, Finsko, Norsko, Dánsko, Švédsko a Island.

Trumpova administrativa vyjádřila obavy také z vojenského sílení Ruska v oblasti.

Finský prezident Niinistö na konferenci potvrdil, že v Arktidě jsou „obrovská rizika“.

„Jedním z nich je to, že bychom v oblasti měli udržovat méně napětí, tak jak tomu bývalo. A o tomto jsme mluvili a oceňuji postoj pana prezidenta, že tohle zdůrazňuje. To není místo pro armádu.“

V květnu americký ministr zahraničí M. Pompeo kritizoval Rusko za to, že se v Arktidě chová agresivně. „Na severní námořní trase Moskva již nelegálně požadovala povolení jiných národů k proplutí a dožadovala se, aby její lodivodi byli na palubách cizích lodí, a vyhrožovala jim jejich potopením, jestliže na to nepřistoupí,“ řekl Pompeo.

Spolupráce v oblasti 5G

Trump a Niinistö během setkání souhlasili i s posílením spolupráce v oblasti technologií 5G a v hledání alternativ, které by se mohly trhu nabízet místo zařízení čínských firem, jako je Huawei.

USA již nějakou dobu tlačí na své evropské spojence, aby zakázali nebo omezili vstup 5G sítí od Huawei na jejich území s tím, že představují bezpečnostní riziko. Tento tlak pomohl finské Nokii, jednoho z hlavních konkurentů Huawei, zvýšit si podíl na evropském trhu.

„Spojené státy a Finsko jsou také partnery v zajištění bezpečnosti 5G sítí,“ řekl Trump. „Je kritické, abychom používali bezpečné a důvěryhodné poskytovatele technologií, komponentů a dodavatelského řetězce.“

Niinistö v souvislosti s Huawei poznamenal, že EU v současnosti provádí odhad potenciálních bezpečnostních rizik partnerství s čínskou firmou, a že vyhodnocení by mělo být kompletní do dvou týdnů.

„Poté se v Evropské unii společně rozhodneme, jaké nástroje potřebujeme, abychom se ochránili,“ řekl finský prezident.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...