Eva Fu Zachary Stieber

a 26. 11. 2019

Hongkongští pro-demokratičtí kandidáti v městských okresních volbách 24. listopadu 2019 dosáhli drtivého vítězství nad pro-pekingskými kandidáty, což naznačuje silnou veřejnou podporu probíhajícímu protestnímu hnutí proti zásahům čínského režimu do demokratického zřízení města.

Pro-demokratické skupiny získaly celkem 334 křesel, zatímco čínskému režimu naklonění kandidáti pouze 37. Počet kandidátů letos dosáhl rekordních 1 104 lidí, kteří se ucházeli o 452 křesel v okresních volbách.

24. listopadu se voleb zúčastnilo rekordních 2,94 milionu lidí, což je rekordní číslo čítající 71,2 procenta voličů. Účast ve volbách byla dvakrát větší než v minulých okresních volbách v roce 2015.

„Je to vítězství pro obyvatele Hongkongu,“ – pro-demokratický kandidát Jimmy Sham

Jimmy Sham, jeden ze zvolených pro-demokratických kandidátů, který pomáhal uspořádat některá z největších shromáždění, řekl, že účast by měla být pro vládu města znamením, že by měla poslouchat hlasy lidí, kteří se zasazují o udržení demokracie.

„Tyto volby jsou významné, protože se jedná o formální konfrontaci mezi pro-pekingskými a pro-demokratickými stranami po měsících nepokojů způsobených nesprávným krokem vlády,“ řekl Jimmy Sham, který byl sám napaden během protestů v říjnu 2019.

„Je to vítězství pro obyvatele Hongkongu,“ dodal Sham. Více zde…

Kongres USA podpořil nezávislost Hongkongu

Sněmovna i senát USA schválily dva návrhy zákonů na podporu demokratických protestů v Hongkongu.

Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu podle amerických zákonodárců má přinést opatření, která poslouží jako varování hongkongským a čínským úřadům před násilnými zásahy proti probíhajícím demonstracím v Hongkongu.

Návrh parlamentu nyní směřuje k prezidentu Donaldu Trumpovi, který jej může vetoval nebo podepsat. Více zde…

Čínský režim vyvíjí tlak na Donalda Trumpa, prezidenta USA

Čínský režim veřejně tlačil na prezidenta Trumpa, aby zákony vetoval. Trump nyní stojí na vahách mezi schválením zákonů a podepsáním obchodní dohody s čínským režimem, které by mohlo přijetí zákonů narušit.

„Musíme se postavit za Hongkong, ale také stojím s prezidentem Si [Ťin-pchingem], je to můj přítel. Je to neuvěřitelný muž, ale musíme se postavit… Rád bych viděl, jak to vyřeší, OK?“ řekl prezident Trump.

„Ale stojím za Hongkongem, stojím za svobodou, stojím se všemi věcmi, které chceme dělat, ale také se chystáme udělat největší obchodní dohodu v historii. A kdybychom to dokázali, bylo by to skvělé,“ dodal prezident USA.

Trumpovo prohlášení téměř okamžitě vyvolalo řadu reakcí od amerických zákonodárců z obou stran. Více zde…

Přeložil M. K.

Související témata

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.