Čína je známá svým systémem sociálního kreditu, iniciativou založenou na “pověsti”, na základě které odměňují či trestají občany a podniky podle různých kritérií. Omezený zkušební provoz začal již v roce 2009, ale celý systém stále ještě nebyl použit v celostátním měřítku v ostrém provozu.

Tento systém má za cíl kontrolovat chování člověka a vyměřovat mu za to určité bonusy a tresty. Dosavadní známé případy zahrnují například zákaz vydávání letenek anebo jízdenek do rychlovlaků lidem, které režim považuje za “nedůvěryhodné” a naopak dávání kladných bodů lidem, kteří například darují krev.

Manipuluje to se životy lidí způsobem podobným online fóru – příspěvek (člověk), který získává nejvíce lajků (sociálních bodů), může být spatřen více lidmi, zatímco ostatní příspěvky jsou potlačeny. Ovšem tyto “lajky” nedávají lidé, ale komunistická strana.

Celý koncept je snadno pochopitelný a je také snadné si představit jeho možné dopady v rukou diktátorského režimu. Je zde ale ještě další souvislost a tou je kryptoměna.

Tato souvislost se nezakládá na pouhé spekulaci, neboť médium čínské lidové armády na stránkách Scmp.com vyjádřilo názor, že by vojáci mohli být odměňováni kryptoměnou – tzv. tokeny – v závislosti na jejich výkonu. Tento systém odměňování by zahrnoval vše – od tréninku, speciálních dovedností až po plnění úkolů a dalších kritérií.

Kritickou otázkou je, zda je Čína ochotna takový systém nechat běžet nezávisle na systému sociálního kreditu.

Z obchodní a právní perspektivy totiž rozdělení systémů zdánlivě žádné výhody nenabízí, jedinou výjimkou snad může být to, že by jeden z těchto systémů fungoval odlišně a byl například zaměřen jen na úzkou sociální skupinu.

Spojení obou systémů by znamenalo dosažení kompletní kontroly nad životem člověka. Občan může být plně kontrolován ve chvíli, kdy je sledována a kontrolována také jeho finanční situace.

Systém sociálního bodování umožňuje režimu dávat či brát jednotlivcům přístup ke specifickým částem společnosti, zatímco systém kryptoměny by mu umožnil brát či dávat potenciální možnosti interakce s ostatními skrze peníze. Pro bohaté lidi by tak bylo nemožné udržet si své místo v systému, pokud by měli malý sociální kredit, neboť by jim režim mohl jejich prostředky kdykoliv odebrat.

Samozřejmě, jeden článek v PLA Daily není ještě závažnou známkou plánování, ale podstatné je, že čínská centrální banka pracuje na digitálním Juanu od roku 2014. Bitcoin, nejznámější kryptoměna, byl v Číně téměř zakázán (stejně jako ostatní), ale v listopadu 2019 ji najednou čínská státní tisková agentura Sin-chua začala chválit.

Prostředí v Číně je zdá se na takovýto plán již připraveno, neboť podle Peoples Bank of China v roce 2018 platilo 82% dospělých alespoň jednou digitální cestou, a další zpráva časopisu Forbes ukazuje, že 65% “hashrate” – tedy snah o získání kryptoměny Bitcoin v roce 2019 – pochází právě z Číny.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.