26. 4. 2020

Tara Reade, která na počátku devadesátých let pracovala pro tehdejšího senátora Joe Bidena, podala na současného prezidentského kandidáta Demokratické strany žalobu za sexuální napadení, které se mělo údajně odehrát před 26 lety.

Dle deníku Business Insider Tara Reade podala žalobu na Bidena 9. dubna 2020. Žalující pro deník sdělila, že policii řekla, že ji Biden napadl v budově Capitolu, když pro něj pracovala počátkem devadesátých let.

Dle AP Tara Reade poprvé veřejně obvinila Bidena již minulý rok z nevhodného osahávání, ale o sexuálním útoku tehdy nemluvila.

„Podala jsem žalobu, protože mě minulý rok v dubnu strašně obtěžovali,“ řekla 56-letá Reade ve zmíněném rozhovoru pro Business Insider narážejíc na dopady jejího prvního obvinění Bidena v minulém roce.

„A také jsem chtěla dát jasně najevo, že budu ochotná vypovídat pod přísahou a spolupracovat ve věci s bezpečnostními složkami, protože se to stalo. I když to bylo před 26 lety,“ dodala.

Pro AP popsala Reade i podrobnosti sexuálního útoku. Událost se stala, když měla Bidenovi donést sportovní tašku do senátní tělocvičny. Biden jí měl pak v suterénu Capitol Hillu přitlačit ke zdi a osahávat (a více se dočtete v již zmíněném článku AP).

„Pamatuji si, že jsem chtěla říct, ať přestane, jen nevím, jestli jsem to řekla nahlas nebo jsem si to jen myslela. Byla jsem jakoby zamrzlá,“ řekla Reade a dodala, že když Bidena odstrčila, vypadal šokovaně a řekl jí: „Ale no tak, slyšel jsem, že se ti líbím.“

Předvolební Bidenův tým na žádost o komentář pro Epoch Times nereagoval. Nicméně, pro jiná média mluvčí Kate Bedingfieldová sdělila: „Ženy mají právo řict svůj příběh, a reportéři mají povinnost tato obvinění pečlivě prověřit. Podporujeme je v tom, aby tak učinili, protože tato obvinění jsou nepravdivá.“

Dvojí standard médií?

Externí komentátoři The Epoch Times, Conrad Black (finančník a biografista prezidentů USA) a investigativní novinářka Diane Dimondová, upozorňují v tomto případě na použití dvojího standardu médií a Kongresu srovnávajíc jej s případem Bretta Kavanaugha.

Když Kavanaugha nominovali republikáni do funkce soudce Nejvyššího soudu, bylo na něj vzneseno obvinění ze sexuálního útoku z období střední školy. Obvinění se nakonec neprokázala, ale Kavanaugh byl vyšetřovaný Kongresem a „propíraný“ mediálními společnostmi. Televize NBC dokonce 4 týdny zadržovala informace vyvracející důkazy o Kavanaughově vině.

V Bidenově případě nejsou levicová média zdaleka tak aktivní jako u Kavanaugha.

Video podporující Bidenův útok

Tara Reade řekla v uplynulém týdnu pro média, že žena, která volala do známé show Larryho Kinga na CNN počátkem devadesátých let a řekla, že její dcera zažila problémy, když pracovala pro „prominentního senátora“, byla její matka.

Media Research Center nalezlo a zveřejnilo ono video z roku 1993 na svém Twitteru.

„Ano, dobrý den. Zajímalo by mě, co by měl zaměstnanec udělat kromě toho, aby šel za novináři ve Washingtonu? Moje dcera odtud právě odešla, poté co pracovala pro prominentního senátora a nemohla se vůbec vypořádat se svými problémy. Jediná věc, kterou mohla udělat, bylo jít za novináři, ale ona se z úcty k němu rozhodla neudělat to,“ říká žena po telefonu.

„Měla co říct, ale z úcty k osobě, pro kterou dělala, to neřekla?“ ptal se Larry King pro vyjasnění. „Ano, tak to je,“ potvrdila žena a poté začali diskutéři mluvit o ženině stížnosti.

Volající řekla, že žila v San Luis Obispo County. Dle deníku Intercept v tom místě žila v srpnu 1993 matka Tary Reade.

Zároveň šlo i o poslední měsíc, kdy Reade pro Bidenovu kancelář pracovala.

Tým předvolební Bidenovy kampaně na žádost o komentář k těmto informacím pro Epoch Times nereagoval.

Zdroje:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.