Mimi Nguyen Ly

11. 5. 2020

Steeleovy spisy byly jedním z klíčových dokumentů, na jehož základě získala FBI v roce 2016 povolení ke sledování Cartera Page, poradce Trumpovy předvolební kampaně. Z nedávno zveřejněné výpovědi bývalého náměstka ředitele FBI, Andrewa McCabea, se ale dozvídáme, že jeho úřad nebyl schopen ověřil správnost všech informací v onom spise.

V souvislosti s obviněním Ruska z ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 vypovídal McCabe koncem roku 2017 před Zpravodajským výborem Sněmovny reprezentantů (ZVSR).

Výpovědi McCabea a několika dalších desítek předvolaných byly zveřejněny minulý čtvrtek po revizi Úřadu ředitele Národních zpravodajských služeb (DNI).

„Co je tím nejprůkaznějším důkazem ve [Steeleových] spisech, o kterém víte, že je pravdivý?“ tázal se McCabea jeden z členů ZVSR.

„Jak jsem se pokoušel vysvětlit již dříve, ve Steeleových zprávách je mnoho informací. Nebyli jsme schopni prokázat správnost všech těchto informací,“ odpověděl McCabe.

Tázající se později McCabea zeptal také na posudek FBI ohledně Pagea, jehož detaily byly ve výslechu redigované.

„Jak víte, že to byla pravda?“ Zeptal se člen ZVSR a po chvíli dodal: „Nevíte, jestli to je nebo není pravda?“

„Správně,“ odpověděl McCabe a dále řekl, že posudek byl „odborným odhadem založeným na důkazech.“

McCabe také tázajícímu řekl: „Nebudu zde sedět a říkat vám, že se můžu zaručit za celý obsah Steeleových zpráv. Nemůžeme prokázat všechny. Nicméně, s patřičnými námitkami… Myslím, že bylo přiměřené zahrnout je do FISA balíčku.“

Díky onomu balíčku pak FBI získala povolení ke kontrašpionážnímu sledování Pagea, který byl v žádosti o povolení vylíčený coby ruský agent. Toto sledování bylo součástí „Crossfire Hurricane“ – vyšetřování FBI předvolební kampaně Trumpa a údajné tajné dohodě s Ruskem.

Zmiňované spisy sestavil Christopher Steele, bývalý britský špion. Spisy byly nejen nepodložené, ale jak se později ukázalo, pravděpodobně obsahovaly dezinformace z několika zdrojů, včetně Ruska. Vytvoření materiálů skrze prostředníky financovala kampaň Clintonové a Demokratická strana a od června 2016 byl jejich obsah tajně šířen mezi reportéry, členy Kongresu, agenty FBI, i na Ministerstvu zahraničí a spravedlnosti.

Výpověď bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před kongresním výborem v prosinci 2018 naznačuje, že Steeleovy spisy nebyly ověřeny do května 2017.

V tu dobu převzal vyšetřování od FBI speciální prokurátor Robert Mueller (bývalý ředitel FBI). V dubnu 2020 Mueller došel k závěru, že vyšetřování nenašlo žádný důkaz pro jakékoliv ze 103 tvrzení obsažených ve Steeleových spisech.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související článek: Spygate: Pravdivý příběh o tajné dohodě k sesazení Donalda Trumpa (Infografika)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.