Mimi Nguyen Ly

20. 4. 2020

Nedávno odtajněné informace týkající se tzv. Steeleových spisů – na základě kterých bylo spuštěno vyšetřování Donalda Trumpa během jeho prezidentské kandidatury v roce 2016 – ukázaly, že část spisů byla pravděpodobně produktem ruské desinformační kampaně. Vyšetřování vyústilo do odposlouchávání Trumpova volebního týmu. V pozadí odposlouchávání údajně stála Hillary Clintonová s vědomím tehdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Republikánští senátoři Ron Johnson a Chuck Grassley na to konto požádali ředitele FBI, Christopera Wraye, o poskytnutí všech zpravodajských záznamů onoho vyšetřování Trumpa, jež neslo název Crossfire Hurricane (hurikán křížová palba).

FBI spustila kontrašpionážní vyšetřování Trumpovy předvolební kampaně „Crossfire Hurricane“ v roce 2016 na základě informací ze Steeleových spisů. Ty byly sestaveny ve spolupráci s firmou Fusion GPS a bývalým britským špionem Christopherem Steelem. Vypracování tohoto dokumentu financoval tým předvolební kampaně Clintonové a Demokratický národní výbor.

Čtěte také: Fusion GPS a „pojistná taktika“ k zabránění Donaldu Trumpovi v získání postu prezidenta

V květnu 2017 převzal vyšetřování FBI speciální vyšetřovatel Robert Mueller a po 22-měsíčním šetření nenašel žádné důkazy o tom, že by se Trump nebo jeho předvolební tým vědomě spikli s ruskou vládou anebo s ní koordinovali ovlivňování výsledku prezidentských voleb 2016.

Michael Horowitz, generální inspektor Ministerstva spravedlnosti (MS), vydal 9. prosince 2019 zprávu, která odhaluje 17 závažných chyb v žádosti a prodlouženích FISA (povolení ke kontrašpionážnímu vyšetřování), která FBI použila ke sledování Trumpova poradce Cartera Page.

Poté poslali 28. ledna Johnson a Grassley ministru spravedlnosti Barrovi žádost o odtajnění čtyř poznámek pod čarou v Horowitzově zprávě. MS zveřejnilo poznámky 2. dubna (pdf).

„Poté jsme obdrželi odtajněnou verzi těch a dalších poznámek, které odhalují znepokojivá fakta o vyšetřování FBI: vyšetřovací složka týmu Crossfire Hurricane obsahovala minimálně 2 zpravodajské zprávy, ve kterých stojí, že klíčové části informací Christophera Steelea – informací, které „hrály ústřední a nepostradatelnou roli“ v žádosti o FISA – byly součástí ruské desinformační kampaně,“ napsali oba senátoři ve svém posledním dopise.

Senátoři také uvedli, že ony poznámky pod čarou obsahovaly informace, které „byly v přímém rozporu s prohlášeními úředníků FBI ve zprávě Kanceláře Generálního inspektora“.

„Jsme hluboce znepokojení povědomím týmu Crossfire Hurricane ohledně jeho zjevného nezájmu ruských dezinformací, a stejně tak hrubě nepřesnými prohlášeními úředníků FBI, jež byli zodpovědní za vyšetřování a dohled nad zpravodajskou analýzou,“ napsali senátoři.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?