Petr Šváb

4. 5. 2020

Ve světle nově zveřejněných a odtajněných skutečností vzbuzuje případ amerického generála Flynna další otazníky nad nestranností a důvěryhodností některých pracovníků FBI a amerického Ministerstva spravedlnosti (MS) předtím, než na těchto institucích začaly v letech 2017-2019 personální čistky.

Generál Michael Flynn je válečný veterán, bývalý šéf Zpravodajské agentury Ministerstva obrany USA (DIA) a bývalý poradce národní bezpečnosti prezidenta Donalda Trumpa. 1. prosince 2017 byl shledán vinným křivou výpovědí při výslechu FBI, který se uskutečnil 24. ledna téhož roku.

Případ generála Flynna byl součástí vyšetřování údajné tajné dohody mezi Ruskem a týmem Donalda Trumpa, které soud vyhodnotil jako neopodstatněné.

Vyšetřování Flynna bylo součástí rozsáhlejšího vyšetřování FBI v roce 2016 (tzv. Crossfire Hurricane), které se zaměřovalo na údajnou tajnou dohodu mezi Ruskem a předvolebním týmem Donalda Trumpa.

Z odtajněných dokumentů je patrné, že se generál Flynn stal obětním beránkem politické kampaně. Nové skutečnosti, zveřejněné v posledních dvou týdnech, ukazují, že vyšetřování FBI bylo politicky motivované. Poukazují na stranickou zaujatost vysokých úředníků FBI, kteří se stali součástí aféry Spygate, tedy snahy o zmaření prezidentské kandidatury Donalda Trumpa.

Revize Flynnova případu

Počátkem letošního roku nařídil ministr spravedlnosti William Barr revizi Flynnova vyšetřování, včetně analýz zpráv, komunikace a zápisků personálu FBI, který se na vyšetřování podílel.

Nejvyšší státní žalobce Washingtonu, D. C.,  Timothy Shea, zaslal 24. dubna první část dokumentů a analýz obhájkyni generála Flynna, Sidney Powellové, která si informace nárokovala. Další dokumenty následovaly později.

Odtajněné dokumenty ukazují, že Strzok pracovní verzi zápisu Flynnovi výpovědi výrazně upravoval.

Dokumenty „ukazují jejich vlastní poznámky a e-maily, které poukazují na to, že ,straničtíʻ vedoucí FBI a MS zamýšleli Flynna buď zažalovat, nebo přinejmenším ho nechat vyhodit“, řekla Powellová. Toto rozhodnutí padlo ještě před zmiňovaným výslechem FBI.

Ve středu (30. dubna) odtajněné dokumenty ukazují, že vyšetřující úředník FBI, který se podílel na rozhodnutí udělat s Flynnem neobvyklý výslech, sdílel určité obavy. Pochyboval nad tím, zda není skutečným cílem výslechu pokusit se nachytat Flynna při lži namísto zjišťování pravdy.

„Co je naším cílem? Pravda/doznání anebo – přistihnout jej při lži, abychom ho mohli žalovat nebo ho nechat vyhodit?“ napsal v osobních zápiscích v lednu 2017 nejmenovaný úředník (dle zjištění Epoch Times jde pravděpodobně o tehdejšího šéfa kontrašpionáže FBI, Edwarda Williama Priestapa). Výslech se týkal Flynnových telefonátů s bývalým ruským velvyslancem v USA, Sergejem Kisljakem.

Další odhalenou „částí dokumentů“ jsou textové zprávy Petera Strzoka, tehdejšího šéfa kontrašpionážních operací FBI, u nějž se již dříve prokázalo silné zaujetí proti Trumpovi.

4. ledna 2017 kancelář FBI ve Washingtonu vypracovala návrh dokumentu, který měl oficiálně uzavřít Flynnovo vyšetřování. Ještě téhož odpoledne Strzok kontaktoval úředníky FBI, kteří měli Flynnův případ na starosti, a řekl jim, ať vyšetřování ještě neuzavírají. Zároveň zasílal textové zprávy Lise Pageové, ve kterých vyjadřoval velkou spokojenost s tím, že se mu podařilo nechat případ otevřený. Pageová, Strzokova milenka a poradkyně náměstka ředitele FBI McCabea v jedné osobě, tyto zprávy kvitovala.

O tři týdny později, 24. ledna 2017, provedla FBI první výslech Flynna. Jeho právní zástupkyně Powellová si stěžovala, že FBI Flynnovi neposkytla prvotní pracovní verzi zápisu z výslechu. Zápis má být standardně vypracován do pěti dnů. Nejstarší verze, kterou Flynn obdržel, byla poskytnuta až 10. února 2017, tedy více než patnáct dní po výslechu.

Odtajněné dokumenty z 30. dubna 2020 ukazují, že Strzok pracovní verzi zápisu Flynnovy výpovědi výrazně upravoval.

V jeho SMS zprávě zaslané Pageové z 10. února stojí: „Liso, neviděla jsi to před změnami, které jsem tam udělal, než jsem ti to poslal.“ „Snažil jsem se nepřepsat úplně (ten dokument) tak, aby se zachoval styl,“ dodal Strzok.

Vzhledem k novým skutečnostem napsal senátor Grassley (rep.), předseda Soudního výboru Senátu, na svém Twitteru: „Nové dokumenty MS podporují tvrzení generála Flynna, že tým FBI/MS/Mueller chtěl veterána, který odsloužil 30 let v armádě, převálcovat během vyšetřování ruského vlivu. Léta jsem žádal MS o Flynnovy záznamy. Jejich odpovědí bylo: ,Není tam nic k vidění.´ Zjevně to není pravda! Je čas vyložit karty na stůl. Transparentnost plodí odpovědnost.“

K případu se několikrát vyjádřil i prezident Donald Trump, který odsoudil postup FBI i zpravodajství stanice CNN namířené proti Flynnovi.


Zdroje:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Klimatická politika se musí řídit zdravým rozumem, nesmí obětovat zemědělce a ničit ekonomiku, prohlásil Orbán
Klimatická politika se musí řídit zdravým rozumem, nesmí obětovat zemědělce a ničit ekonomiku, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupil na konferenci COP29 s proslovem, ve kterém prezentoval dosažené výsledky, cíle i mantinely Maďarska pod jeho vedením.

Republikáni budou mít znovu většinu ve Sněmovně reprezentantů, potvrzuje agentura AP
Republikáni budou mít znovu většinu ve Sněmovně reprezentantů, potvrzuje agentura AP

Republikáni budou mít znovu většinu v americké Sněmovně reprezentantů, ukazují prognózy agentury Edison Research či zpravodajské televize NBC News.

Příštím americkým ministrem zahraničí se stane senátor za Floridu Marco Rubio
Příštím americkým ministrem zahraničí se stane senátor za Floridu Marco Rubio

Příštím americkým ministrem zahraničí se stane senátor za Floridu Marco Rubio.

Bývalý Mladičův spolupracovník přiznal odpovědnost za genocidu ve Srebrenici
Bývalý Mladičův spolupracovník přiznal odpovědnost za genocidu ve Srebrenici

Radislav Krstić, bývalý velitel bosenskosrbské armády a kdysi nejbližší spolupracovník generála Ratka Mladiče, přiznal svou odpovědnost za genocidu ve Srebrenici.

Americká NOAA vyvrací ovlivňování hurikánů či účast na manipulaci s počasím. Jaká je ale realita?
Americká NOAA vyvrací ovlivňování hurikánů či účast na manipulaci s počasím. Jaká je ale realita?

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru vyvrací některá tvrzení o možnostech ovlivňování hurikánů a o zapojení úřadu do manipulace s počasím. Jeho tvrzení však úplně neodráží realitu.