Vyšetřování bývalého speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera přišlo USA na téměř 32 milionů dolarů, uvádí ve své páteční zprávě ministerstvo spravedlnosti.
Šetření bylo zaměřeno na vměšování Ruska do prezidentských voleb v USA v roce 2016 a trvalo přes rok a půl.
Média skloňovala coby hlavního podezřelého ve vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. 448-stránkový Muellerův report, ze kterého poskytl souhrn veřejnosti ministr spravedlnosti William Barr, však žádnou konspiraci Donalda Trumpa s Ruskem neprokázal.
Více o případu naleznete v původním článku zde.
Na konspirační teorii o vlivu Ruska ve volbách USA reagoval v rozhovoru s Epoch Times také známý Ruský disident Vladimír Bukovský.
„Moje první reakce byla smích, protože většina vašich krajanů (v USA) si to pravděpodobně neuvědomuje, ale Sovětský svaz byl vždy zapleten do voleb a manipulací, dokonce před tím, než byly vynalezeny počítače. Takže to není nic nového. Samozřejmě vždycky chtěli ovlivňovat americké volby, ale obvykle to bylo okrajové a směšné.
Nejvíce patrný výsledek byl, když byl zvolen Ronald Reagan a Carter byl poražen – Sověti zmanipulovali Íránce, aby až do voleb nepropustili rukojmí. A dostali za to Ronalda Reagana. To ukazuje, jak krátký byl jejich úsudek v těchto sporech.
Vždy byli dobří v machinacích, ale jejich znalost americké reality byla vždy velmi slabá. Neměli tušení, jak Amerika žije, jak se tam vládne, co bude převažovat, jaký bude výsledek té či oné akce. Kvůli marxismu vždy viděli koncept americké politiky jako obrovskou konspiraci, obrovské firmy, které mají každého v kapse a podobné věci. To byl operační koncept. Byl tak vzdálený realitě, že čehokoliv dosáhli v taktickém smyslu je porazilo strategicky,“ uvedl Bukovský.
Čtěte také:
Trump: Obama o sledování věděl, Clintonová ‘by měla jít do vězení’
Trump: Na americko-mexické hranici „dojde k dramatickým změnám“
USA mohou zakázat vstup do země Číňanům zodpovědným za pronásledování Falun Gongu