Janita Kan

6. 6. 2019

Americké ministerstvo zahraničních věcí (MZ) plánuje zintenzivnit imigrační kontroly vůči porušovatelům lidských práv. Tento krok by mohl vést k zákazu vstupu čínských úředníků zodpovědných za pronásledování příznivců praxe Falun Gong[1] na půdu USA.

Tuto informaci přinesl 31. května server Minghui.org, který dlouhodobě monitoruje pronásledování Falun Gongu v Číně. Dle jejich zprávy můžou USA čínským úředníkům zamítnout imigrační nebo neimigrační (turistická nebo obchodní) víza a těm, kteří již víza mají, mohou upřít vstup do země.

Americký imigrační zákon (INA) říká, že jakémukoliv vládnímu zahraničnímu úředníkovi, který je zodpovědný anebo se přímo podílel na závažném porušování náboženských svobod v jakémkoliv čase, není dovoleno vstoupit na půdu USA.

O intenzivnějších kontrolách řekl několika náboženským skupinám úředník amerického Ministerstva zahraničí, informovalo Minghui. Úředník také sdělil zástupcům Asociace Falun Dafa v USA, že mohou vypracovat seznam čínských úředníků zapojených do pronásledování. Ministerstvo poté podrobí dotyčné osoby přezkumu, zda jsou obvinění pravdivá.

Falun Gong (Fa-lun Kung), známý i jako Falun Dafa, je tradiční metoda sebezušlechťování, která zahrnuje pět meditačních cvičení a nauky o zušlechťování charakteru dle zásad pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Veřejně se začal vyučovat v Číně v roce 1992, kde během několika let nabyl masové popularity a zároveň se rozšířil do dalších 80 zemí světa.

Dle vládních průzkumů se v roce 1999 věnovalo Falun Gongu na 70 milionů lidí; a praktikující metody v té době odhadovali počet příznivců dokonce na 100 milionů.

Popularita Falun Gongu znervózňovala některé členy komunistické strany, kteří v ní spatřovali nebezpečí absolutní moci. Tehdejší vůdce Komunistické strany Číny, Jiang Zemin (Ťiang Ce-min), v červenci 1999 spustil celonárodní represe a pronásledování následovníků Falun Gongu, kteří byli masově zatýkáni a posíláni do vězení, pracovních táborů a center na vymývání mozků, kde byli (resp. dodnes jsou) často podrobováni mučení, jehož cílem je donutit je, aby se vzdali své víry.

Prezident Washingtonské asociace Falun Dafa, Lai Shantao, potvrdil The Epoch Times, že začátkem roku se zástupci asociace setkali s úředníkem Ministerstva zahraničí, který jim sdělil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvýší intenzitu prosazovaní těchto (imigračních) zákonů.

„Toto ukazuje, že v souvislosti s obavami nad pronásledováním věřících vstupují USA do nové fáze, a obzvláště ve vztahu k Číně – největšího porušovatele náboženských svobod na světě,“ řekl Lai a dodal, že jde zároveň o varování pro čínské úředníky, kteří by chtěli navštívit USA nebo do nich uprchnout.

Mluvčí Ministerstva zahraničí na dotaz The Epoch Times ohledně konkrétních opatření neodpověděla, ale sdělila, že „USA hledají cesty vedoucí k tomu, aby osoby, které porušují lidská práva, neměly ve Spojených státech bezpečný přístav“. Zmínila také, že k tomu mají americké úřady hned několik nástrojů.

Za ukončení pronásledování Falun Gongu se zasazují i jiné vlády. Např. v roce 2017 zamítl Tchaj-wan vstup na svou půdu několika čínským úředníkům, kteří se na perzekuci duchovní praxe podíleli. Zákaz vstupu na Tchaj-wan mají i všichni čínští úředníci s vazbami na takzvaný úřad 6-10, který byl vytvořen za účelem likvidace hnutí Falun Gong v Číně.

Čínský režim vede proti vírám válku

Gary Bauer, komisař výboru USA pro Mezinárodní náboženské svobody, řekl 31. května pro The Epoch Times, že tyto kroky americké administrativy vítá.

Zpráva, kterou jeho výbor vydal v dubnu 2019, informuje o stupňujícím se pronásledování, které čínský režim v minulém roce vůči věřícím podnikal, včetně lidí praktikující Falun Gong, Ujgurům, křesťanům a tibetským buddhistům.

8. března pronesl v Hongkongu proslov Sam Brownback, americký ambasador pro mezinárodní náboženské svobody, ve kterém vyzýval Čínu k ukončení perzekuce věřících.

„Čínská vláda proti věřícím válčí. Je to válka, kterou nemůže vyhrát,“ dodal Brownback.[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující pět meditativních cvičení a nauky o rozvoji charakteru obsahující prvky buddhismu a taoismu.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Článek byl upraven 8. 6. 2019

Související témata

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.