Janita Kan

6. 6. 2019

Americké ministerstvo zahraničních věcí (MZ) plánuje zintenzivnit imigrační kontroly vůči porušovatelům lidských práv. Tento krok by mohl vést k zákazu vstupu čínských úředníků zodpovědných za pronásledování příznivců praxe Falun Gong[1] na půdu USA.

Tuto informaci přinesl 31. května server Minghui.org, který dlouhodobě monitoruje pronásledování Falun Gongu v Číně. Dle jejich zprávy můžou USA čínským úředníkům zamítnout imigrační nebo neimigrační (turistická nebo obchodní) víza a těm, kteří již víza mají, mohou upřít vstup do země.

Americký imigrační zákon (INA) říká, že jakémukoliv vládnímu zahraničnímu úředníkovi, který je zodpovědný anebo se přímo podílel na závažném porušování náboženských svobod v jakémkoliv čase, není dovoleno vstoupit na půdu USA.

O intenzivnějších kontrolách řekl několika náboženským skupinám úředník amerického Ministerstva zahraničí, informovalo Minghui. Úředník také sdělil zástupcům Asociace Falun Dafa v USA, že mohou vypracovat seznam čínských úředníků zapojených do pronásledování. Ministerstvo poté podrobí dotyčné osoby přezkumu, zda jsou obvinění pravdivá.

Falun Gong (Fa-lun Kung), známý i jako Falun Dafa, je tradiční metoda sebezušlechťování, která zahrnuje pět meditačních cvičení a nauky o zušlechťování charakteru dle zásad pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Veřejně se začal vyučovat v Číně v roce 1992, kde během několika let nabyl masové popularity a zároveň se rozšířil do dalších 80 zemí světa.

Dle vládních průzkumů se v roce 1999 věnovalo Falun Gongu na 70 milionů lidí; a praktikující metody v té době odhadovali počet příznivců dokonce na 100 milionů.

Popularita Falun Gongu znervózňovala některé členy komunistické strany, kteří v ní spatřovali nebezpečí absolutní moci. Tehdejší vůdce Komunistické strany Číny, Jiang Zemin (Ťiang Ce-min), v červenci 1999 spustil celonárodní represe a pronásledování následovníků Falun Gongu, kteří byli masově zatýkáni a posíláni do vězení, pracovních táborů a center na vymývání mozků, kde byli (resp. dodnes jsou) často podrobováni mučení, jehož cílem je donutit je, aby se vzdali své víry.

Prezident Washingtonské asociace Falun Dafa, Lai Shantao, potvrdil The Epoch Times, že začátkem roku se zástupci asociace setkali s úředníkem Ministerstva zahraničí, který jim sdělil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvýší intenzitu prosazovaní těchto (imigračních) zákonů.

„Toto ukazuje, že v souvislosti s obavami nad pronásledováním věřících vstupují USA do nové fáze, a obzvláště ve vztahu k Číně – největšího porušovatele náboženských svobod na světě,“ řekl Lai a dodal, že jde zároveň o varování pro čínské úředníky, kteří by chtěli navštívit USA nebo do nich uprchnout.

Mluvčí Ministerstva zahraničí na dotaz The Epoch Times ohledně konkrétních opatření neodpověděla, ale sdělila, že „USA hledají cesty vedoucí k tomu, aby osoby, které porušují lidská práva, neměly ve Spojených státech bezpečný přístav“. Zmínila také, že k tomu mají americké úřady hned několik nástrojů.

Za ukončení pronásledování Falun Gongu se zasazují i jiné vlády. Např. v roce 2017 zamítl Tchaj-wan vstup na svou půdu několika čínským úředníkům, kteří se na perzekuci duchovní praxe podíleli. Zákaz vstupu na Tchaj-wan mají i všichni čínští úředníci s vazbami na takzvaný úřad 6-10, který byl vytvořen za účelem likvidace hnutí Falun Gong v Číně.

Čínský režim vede proti vírám válku

Gary Bauer, komisař výboru USA pro Mezinárodní náboženské svobody, řekl 31. května pro The Epoch Times, že tyto kroky americké administrativy vítá.

Zpráva, kterou jeho výbor vydal v dubnu 2019, informuje o stupňujícím se pronásledování, které čínský režim v minulém roce vůči věřícím podnikal, včetně lidí praktikující Falun Gong, Ujgurům, křesťanům a tibetským buddhistům.

8. března pronesl v Hongkongu proslov Sam Brownback, americký ambasador pro mezinárodní náboženské svobody, ve kterém vyzýval Čínu k ukončení perzekuce věřících.

„Čínská vláda proti věřícím válčí. Je to válka, kterou nemůže vyhrát,“ dodal Brownback.



[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující pět meditativních cvičení a nauky o rozvoji charakteru obsahující prvky buddhismu a taoismu.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Článek byl upraven 8. 6. 2019

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.