Ivan Pentchoukov

24. 6. 2019

V nedělním rozhovoru pro ABC News vznesl americký prezident Donald Trump kritiku na bývalého prezidenta Obamu a bývalou ministryni zahraničí Clintonovou

Trump řekl, že věří, že Obama věděl o špionážní operaci zaměřené na jeho předvolební kampaň v roce 2016. 

Na otázku ABC News, zda si myslí, že Obama zosnoval sledovací operaci, odpověděl Trump, že „určitě o tom musel vědět.“

„To se ale dozvíte. Nebudu k tomu zatím dělat závěry. Ale řekl bych, že prezident Obama o tom musel vědět,“ dodal současný americký prezident.

Textové zprávy posílané mezi vrcholnými představiteli FBI, Peterem Strzokem a Lisou Pageovou ukazují, že Bílému domu pravidelně poskytovali informace. Tito dva udržovali v roce 2016 mimomanželský vztah, a zatím co hráli klíčovou roli ve vyšetřování obou prezidentských kandidátů, vyjadřovali podporu vůči Clintonové, a naopak nenávist vůči Trumpovi.

„… když se podíváte na Strzoka a Pageovou, mluví o pojistce, v případě že by prohrála,“ reagoval v rozhovoru Trump.

15. srpna 2016 píše Strzok v textové zprávě Pageové: „Chci věřit tvým slovům v [McCabeově] kanceláři – že není možné, aby byl zvolený – ale obávám se, že nemůžeme riskovat. Je to jako pojistná smlouva v případě nepravděpodobné události, když někdo zemře před čtyřicítkou.“

Strzok a Pageová se následně i krátce podíleli na vyšetřování speciálního vyšetřovatele R. Muellera v případě vměšování se Ruska do prezidentských voleb 2016. Letos koncem května bylo toto vyšetřování uzavřeno. Nenašel se žádný důkaz o komplotu Trumpa s Ruskem.

Ve zmíněném rozhovoru se moderátor ptal i na nechvalně známou schůzku v Trump Tower, kde se prezidentův syn setkal s ruským právníkem, který mu údajně nabízel informace proti Clintonové.

„Ta schůzka byla velké nic,“ řekl Donald Trump. „Slyšel jsem o mém synovi, který je skvělý mladý člověk, že by měl jít do vězení za to, že někdo řekl na schůzce, že má informace na Hillary Clintonovou. Ona je tou, která by měl jít do vězení“

„Smazala 33 tisíc emailů … zaslaných Kongresem Spojených států. Předvolali Hillary Clintonovou kvůli těm 33 tisícům e-mailů. Hned jak jí bylo předvolání doručeno, smazala je. Tomu se říká maření. A na jejího právníka by se měli také podívat – musí mít nejlepšího právníka na zemi, protože ho údajně také zatáhla do mazání e-mailů – a nejen že je smazali, ale smazali je nenávratně,“ dodal Trump. 

V roce 2015 a 2016 FBI vyšetřovala Clintonovou za neautorizované používání soukromého serveru pro vládní pracovní záležitosti. Ministerstvo spravedlnosti tehdynedovolilo úřadu, aby ji obvinil z hrubé nedbalosti. Vyšetřování bylo plné nesrovnalostí včetně zjevného ignorování hlavního vodítka úředníky FBI.

Trump v rozhovoru zmínil, že Clintonová je momentálně zřejmě vyšetřovaná: „Domnívám se, že se to právě vyšetřuje.“

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související:

Australský diplomat, který stál u zrodu kampaně proti Trumpovi, měl vazby na Čínu a Clintonovu nadaci

Komentář: Jak Obamovi úředníci špehovali Donalda Trumpa

Související témata