24. května 2020 – Poslední britský guvernér Hongkongu, z doby, kdy město ještě spravovala Velká Británie, říká, že čínský režim „zradil“ Hongkong. „To, co právě pozorujeme, je nová čínská diktatura,“ řekl Chris Patten v rozhovoru s listem The Times of London. „Myslím, že lidé v Hongkongu byli zrazeni Čínou (čínským režimem), což znovu dokazuje, že mu můžete věřit tak moc, jak daleko ho můžete dohodit.“ Více zde…
Bývalý guvernér použil staré britské rčení „you can trust him as far as you can throw him“. Můžete tomu člověku důvěřovat tak moc, jak daleko ho dokážete hodit, což vychází z faktu, že i zkušený zápasník nedokáže hodit člověkem na dlouhou vzdálenost. Jinými slovy, pokud o někom toto prohlásíte, znamená to, že se mu vůbec nedá důvěřovat.
Nové protesty
24. května 2020 – Vzduch v Hongkongu se znovu naplnil slzným plynem. Po měsících relativního klidu během pandemických opatření se v Hongkongu opět objevují scény připomínající loňské masové protesty.
Tisíce lidí se opět vrátily do ulic, aby vyjádřily svůj nesouhlas s novým pekingským návrhem zákona o „národní bezpečnosti“. Zákon má podle obav protestujících údajně dále prohloubit možnost čínského režimu zasahovat do záležitostí města a zasahovat proti disidentům, pro-demokratickým aktivistům a dalším skupinám obyvatel.
Podle policie v Hongkongu bylo v neděli 24. května v 10:00 zatčeno nejméně 180 protestujících. Více zde…
Zákon o „národní bezpečnosti“
Nový zákon by mohl umožnit oficiální působení čínských zpravodajských služeb v Hongkongu, což podle kritiků může znamenat konec autonomie města.
Takzvaný „zákon o národní bezpečnosti“ byl představen v rámci čínského Národního lidového kongresu. Má údajně umožnit „bojovat“ proti tomu, co čínský režim označuje jako snahy o „odtržení, podvracení“ nebo „zesilování zahraničního vlivu“.
Hongkong, který se doposud těšil vysokému stupni politické svobody a samosprávy, si čínský režim snaží stále více „přizpůsobovat ke svému obrazu“.
Wang Chen, místopředseda Stálého výboru Národního lidového kongresu 22. května 2020 uvedl, že Peking nebude tolerovat žádné činnosti, které zpochybňují autoritu komunistické strany. To zahrnuje podporu demokratických voleb, legislativní kroky zahraničních vlád a činnost skupin, které vyjadřují podporu pro-demokratickým protestům v Hongkongu. Více zde…
Kritika světových vlád
Navrhovaný „zákon o národní bezpečnosti“ kritizovali 22. května ve společném prohlášení Velká Británie, Austrálie a Kanada, které vyjádřily „hluboké znepokojení“.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento návrh zákona rovněž odsoudil a prohlásil, že by znamenal „umíráček“ pro autonomii města. Více zde… Američtí zákonodárci navrhují přijmout zákon, který by umožňoval aplikovat sankce na čínské úředníky zodpovědné za postup čínského režimu vůči Hongkongu. Proti postupu vůči Hongkongu se 26. května 2020 ohradil také prezident USA Donald Trump. Více zde…
Odpor proti krokům čínského režimu vyjádřila také Evropská rada. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí EU. Rada dodala, že situaci v Hongkongu podrobně sleduje. Více zde…
Metoda Komunistické strany Číny
Vývoj situace v Hongkongu v dokumentu od 3:10.
Článek by naposled upraven 27. května 2020.