Milan Kajínek

1. 7. 2020

Kanadská podnikatelka Sun Čchien (Sun Qian) byla v roce 2017 nečekaně zatčena skupinou policistů, kteří vtrhli do její rezidence v Pekingu. Ve vazbě strávila už tři roky. Vypověděla, že byla ve vězení mučena. Její právní zástupci případ pod tlakem čínského režimu opustili. Nakonec ji mohl zastupovat pouze státem přidělený právník.

Sun Qian
Kanadská miliardářka Sun Čchien, spoluzakladatelka pekingské biochemické společnosti Leadman.

Podnikatelka byla 30. června 2020 odsouzena k osmi letům vězení. O průběhu případu informoval její právní zástupce Sie I-jen, který byl přinucen od obhajoby odstoupit.

Čínské úřady uvedly, že byla zadržena na základě obvinění z „užívání kacířské náboženské organizace k podkopávání zákona“. Toto vágní obvinění bylo čínskými úřady vzneseno na základě skutečnosti, že se podnikatelka věnuje meditační praxi Falun Gong, kterou komunistická strana Číny zakázala v červenci 1999.

„Sun Čchien je nevinná,“ říká pan Sie. „Její zatčení a obvinění byly od začátku nezákonné.“ Právní zástupce dále uvedl, že soudní proces a její odsouzení porušují čínskou ústavu, která stanovuje svobodu náboženského vyznání, za které praktikování Falun Gongu považuje. Jedná se o praxi k rozvíjení těla a mysli, obsahující meditativní cvičení a nauky o zušlechťování charakteru zakořeněné v buddhistické a taoistické tradici.

Právník uvedl, že soudem vyměřený trest pošlapává právní stát. Dále uvedl, že lidé, kteří se účastnili „takového nespravedlivého případu“ v podstatě sami páchají „trestné činy“. Více zde…

„Čínské soudy nikdy neprokázaly, jakou implementaci zákona následovníci Falun Gongu porušují,“ –⁠ I-jang Sien, Human Rights Law Foundation

I když se majetek její rodiny pohybuje nad hranicí 10 miliard korun, měla paní Sun zdravotní problémy, které jí podle jejích slov pomohlo vyřešit praktikování meditační praxe Falun Gong. Z tohoto důvodu se metodě začala věnovat.

Sun Čchien (51 let) je kanadská občanka, která žije ve Vancouveru. Je zakladatelkou pekingské společnosti Leadman Biochemistry. Dostala se do žebříčku Hurun Report mezi nejbohatší lidi v Číně v období od roku 2012 do roku 2016.

Poté, co se v roce 2014 začala věnovat meditační praxi Falun Gong, zotavila se podle jejích slov z chronických zdravotních obtíží, kterými trpěla. Uvedla, že se zbavila deprese, bušení srdce a problémů s játry. Rodinní příslušníci o ní říkají, že se díky cvičení a morálním principům Falun Gongu stala více tolerantní a milou osobou.

Pokusy o osvobození

V roce 2017 se jí z vazby pokoušela osvobodit kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová. Miss Kanada Anastasia Linová spustila petiční akci za její propuštění, kterou podepsalo více než 40 tisíc lidí. Linová také přímo požádala premiéra Justina Trudeaua, aby se zasadil o její propuštění.

„Kanadští úředníci byli případem Sun Čchien zasaženi, když se o něm poprvé dozvěděli,“ řekl Stefano Maron, mluvčí Global Affairs Canada v říjnu 2018. „Kanadští představitelé tuto věc přímo projednávali s čínskými protějšky, včetně obvinění ze špatného zacházení.“

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová během slyšení ve sněmovně 17. května 2017 prohlásila, že její povinnosti vůči kanadským občanům uvězněným v zahraničí, včetně paní Sun Qian, jsou „nesmírně závažné“. (The Canadian Press / Adrian Wyld)

Říká, že byla mučena

Právní zástupce paní Sun sdělil, že jí v záchytném centru svázali ruce a nohy ke kovové židli, aby se nemohla hýbat. Policejní důstojník jí poté nepřetržitě stříkal do očí a tváří pepřový sprej, zatímco ostatní důstojníci ji bili a kopali. Podrobnosti o jejím případu zveřejnily webové stránky Minghui.org, které již více než patnáct let informují o průběhu represí následovníků Falun Gongu v Číně.

„Každý rok v Číně procházejí soudy tuny podobných případů,“ – Chuang Chan-čung, čínský právník

O průběhu jejího zadržování bylo dále zjištěno, že jí po dobu třinácti dnů 24 hodin denně byla na ruce umístěna pouta a nebylo jí dovoleno vyměnit si oblečení, které bylo podle všeho nasáklé pepřovým sprejem. Celá procedura znamenala bolesti z mučení pepřovým sprejem a spoutání rukou za zády jí znemožnilo si rukou protřít oči, přičemž oblečení nasáklé pepřem jí stále uvolňovalo do dýchacích cest a očí dráždivé látky. Více zde…

Policista stojí 5. března 2016 před Velkou síni lidu v Pekingu. (Fred Dufour / AFP / Getty Images) Průkaz s fotografií paní Sun Čchien. (The Epoch Times)
Policista stojí 5. března 2016 před Velkou síni lidu v Pekingu. (Fred Dufour / AFP / Getty Images) Průkaz s fotografií paní Sun Čchien. (The Epoch Times)

Sledovaný soudní proces

Soudního procesu se v říjnu 2018 zúčastnili kanadští diplomaté.

Během soudního procesu paní Sun Čchien prohlásila, že její „víra ve Falun Gong je jak legální, tak smysluplná“ a že „všechny prvky a procedury v jejím případu jsou nezákonné“.

I když čínský režim sliboval otevřený soudní proces, do soudní síně se dostali pouze kanadští diplomaté. Zástupci evropských ambasád a médií do soudní místnosti vpuštěni nebyli. Soudní zřízenec jim údajně sdělil, že v místnosti už nejsou žádná místa k sezení.

U soudu bylo dovoleno vypovídat pouze paní Sun Čchien. Každou z osob, které navrhoval předvést její obhájce, soudce zamítl předvolat.

Podle sestry zadržené slečny Sun Zan v místnosti ještě v dubnu byly tři řady sedadel. Nyní zde byly pouze dvě, v nichž usedli kanadští diplomaté a členové rodiny. Zbytek byl obsazen policisty a lidmi, které paní Sun nikdy předtím neviděla. Více zde…

Rodina odsouzené bojuje

Matka paní Sun Čchien se pokoušela podat v Číně obvinění proti pekingským policejním orgánům za uvěznění a mučení své dcery. Nejvyšší prokuratura v Pekingu však dosud odmítala připustit podání stížnosti, natož se případem hlouběji zabývat.

„Když vidím svoji dceru, jak je vězněná a trpí celým tím procesem, jsem z toho velmi, velmi smutná,“ řekla matka paní Sun Čchien. „Žít v zemi, jako je tahle, bez svobody lidských práv, je mi jí opravdu líto. Cítím bolest.“

Matka paní Sun se 11. září 2017 nejprve pokoušela případ předložit prokurátorovi, ale její pokus nebyl úspěšný. Zkoušela to tedy znovu prostřednictvím právníka 14. září 2017 a podala trestní oznámení na Úřad veřejné bezpečnosti v okrese Čchao-jang v Pekingu, který je zodpovědný za zatčení paní Sun a její zadržování v Prvním záchytném centru, kde je s ní v současné době špatně zacházeno. Prokurátor znovu odmítl stížnost přijmout.

Rodina zadržované paní Sun stále apeluje na kanadskou vládu, aby jí pomohla.


Související události:

Další skandál: Čína unesla kanadskou miliardářku do vězení za to, že se věnuje meditační praxi Falun Gong (video)

Právníci zastupující Kanaďanku vězněnou v Číně pod tlakem opustili její případ

Kanadská miliardářka zatčená v Pekingu za svoji víru vypovídala u soudu ostře sledovaného mezinárodními pozorovateli

Matka zadržené kanadské občanky se pokouší žalovat pekingskou policii za její mučení a věznění

Kanada – Poslanci žádají premiéra: Zasaďte se o vydání Kanaďanky vězněné v Číně za její víru

Související témata

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.