Série přírodních katastrof v Číně pokračuje. Zatímco 12. a 13. července 2020 v Číně probíhaly povodně, zasáhlo zemi celkem 6 zemětřesení. 12. července proběhlo zemětřesení v oblasti vzdálené 19 km od města Tchang-šan v provincii Chu-pej, kde zemětřesení v roce 1976 usmrtilo více než 240 000 lidí.

Zemětřesné vlny o různém rozsahu od 4. do 5. stupně Richterovy škály zasáhly také další oblasti Číny, i když rozsah škod je minimální.

Povodně

Největší sladkovodní jezero v Číně je připraveno na bezprecedentní záplavy. Oblasti kolem jezera již patří mezi nejhorší zasažené v posledních týdnech a obyvatelé se obávají nejhoršího.

Čína během víkendu zvýšila stupeň varování před povodněmi na druhou nejvyšší úroveň.

Povodeň se zhoršuje v některých oblastech poblíž čínské přehrady Tři soutěsky – největšího projektu vodní stavby na světě. Někteří odborníci varují, že přehrada je na pokraji kolapsu.

Další reportáž z povodňové situace v Číně (začíná od 1:30 záznamu).

Přehrada Tři soutěsky

Pořad Zooming In se věnuje tématu obří čínské přehrady nazvané Tři soutěsky, která je považována z největší vodní dílo, vodní elektrárnu na světě. Někteří ji však označují jako „tikající bombu“.

Přehrada je pod stále větším tlakem vody s přibývajícími srážkami a záplavami v oblasti. Přehrada nyní upouští maximální množství vody, schopné přehradou protékat, čímž způsobuje další záplavy v oblasti pod ní.

Pokud by v tuto dobu, kdy je přehrada extrémně přetížena, přišlo zemětřesení, mohlo by se předjímané protržení přehrady stát skutečností.

Kdo stál za stavbou přehrady a jak může její protržení, které někteří experti považují za možné riziko, ovlivnit obyvatele Číny, ale také obyvatele v zahraničí? Podél řeky Jang-c’-ťiang, na které přehrada leží, je mnoho výrobních podniků, které by povodňová vlna mohla smést, což by ovlivnilo celou řadu firem, které vyrábějí v Číně.

Experti odhadují, že protržení přehrady by způsobilo záplavy zasahující přibližně 240 milionů lidí. Pokud by v tuto dobu, kdy je přehrada extrémně přetížena, přišlo zemětřesení, které právě proběhlo v některých čínských provinciích, mohlo by se předjímané protržení přehrady stát skutečností.

Přehrada leží poblíž města Wu-chan, kde vypukla epidemie koronaviru, a odkud se rozšířila do celého světa.

Tisíce lidí evakuovány

Počet lidí zabitých přívaly vody a sesuvy půdy se neustále zvětšuje. V provincii Chu-pej muselo být evakuováno více než 29 tisíc lidí.

K přírodním katastrofám v Číně přibyl obří výbuch továrny na pyrotechniku v provincii Sečuán, která zničila několik bloků budov.

Hladina vody v řece Jang-c’-ťiang stoupla na nejvyšší zaznamenané hodnoty. Povodeň vedla k sesuvům půdy a dalším katastrofám.

Sesuvy půdy, které se vyskytly v Chuang-kangu, provincii Chu-pej a Tchung-ženu v provincii Kuej-čou, způsobily mnoho ztrát. 1. července 2020 byli vesničané překvapeni přívalovými srážkami, které vedly k záplavě a odplavení několika domů.