Redakce Epoch Times

15. 7. 2020

Série přírodních katastrof v Číně pokračuje. Zatímco 12. a 13. července 2020 v Číně probíhaly povodně, zasáhlo zemi celkem 6 zemětřesení. 12. července proběhlo zemětřesení v oblasti vzdálené 19 km od města Tchang-šan v provincii Chu-pej, kde zemětřesení v roce 1976 usmrtilo více než 240 000 lidí.

Zemětřesné vlny o různém rozsahu od 4. do 5. stupně Richterovy škály zasáhly také další oblasti Číny, i když rozsah škod je minimální.

Povodně

Největší sladkovodní jezero v Číně je připraveno na bezprecedentní záplavy. Oblasti kolem jezera již patří mezi nejhorší zasažené v posledních týdnech a obyvatelé se obávají nejhoršího.

Čína během víkendu zvýšila stupeň varování před povodněmi na druhou nejvyšší úroveň.

Povodeň se zhoršuje v některých oblastech poblíž čínské přehrady Tři soutěsky – největšího projektu vodní stavby na světě. Někteří odborníci varují, že přehrada je na pokraji kolapsu.

https://www.youtube.com/watch?v=HwxIyxgvQqM
Další reportáž z povodňové situace v Číně (začíná od 1:30 záznamu).

Přehrada Tři soutěsky

Pořad Zooming In se věnuje tématu obří čínské přehrady nazvané Tři soutěsky, která je považována z největší vodní dílo, vodní elektrárnu na světě. Někteří ji však označují jako „tikající bombu“.

Přehrada je pod stále větším tlakem vody s přibývajícími srážkami a záplavami v oblasti. Přehrada nyní upouští maximální množství vody, schopné přehradou protékat, čímž způsobuje další záplavy v oblasti pod ní.

Pokud by v tuto dobu, kdy je přehrada extrémně přetížena, přišlo zemětřesení, mohlo by se předjímané protržení přehrady stát skutečností.

Kdo stál za stavbou přehrady a jak může její protržení, které někteří experti považují za možné riziko, ovlivnit obyvatele Číny, ale také obyvatele v zahraničí? Podél řeky Jang-c’-ťiang, na které přehrada leží, je mnoho výrobních podniků, které by povodňová vlna mohla smést, což by ovlivnilo celou řadu firem, které vyrábějí v Číně.

Experti odhadují, že protržení přehrady by způsobilo záplavy zasahující přibližně 240 milionů lidí. Pokud by v tuto dobu, kdy je přehrada extrémně přetížena, přišlo zemětřesení, které právě proběhlo v některých čínských provinciích, mohlo by se předjímané protržení přehrady stát skutečností.

Přehrada leží poblíž města Wu-chan, kde vypukla epidemie koronaviru, a odkud se rozšířila do celého světa.

Tisíce lidí evakuovány

Počet lidí zabitých přívaly vody a sesuvy půdy se neustále zvětšuje. V provincii Chu-pej muselo být evakuováno více než 29 tisíc lidí.

K přírodním katastrofám v Číně přibyl obří výbuch továrny na pyrotechniku v provincii Sečuán, která zničila několik bloků budov.

Hladina vody v řece Jang-c’-ťiang stoupla na nejvyšší zaznamenané hodnoty. Povodeň vedla k sesuvům půdy a dalším katastrofám.

Sesuvy půdy, které se vyskytly v Chuang-kangu, provincii Chu-pej a Tchung-ženu v provincii Kuej-čou, způsobily mnoho ztrát. 1. července 2020 byli vesničané překvapeni přívalovými srážkami, které vedly k záplavě a odplavení několika domů.

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.