Čínská státní média byla obviněna ze zveřejnění falešné reportáže o hrdinské pomoci členů komunistické strany při záplavách v Číně. Video ukazuje 15 „členů strany“ ze záchranné jednotky čínského letectva, jak hrdinně skáčou do rozbouřené řeky, aby se pokusili zabránit vylití vody z koryta řeky Kan-ťiang v Nan-čchan-ku v provincii Ťiang-si.

Poměrně rychle bylo odhaleno, že záběry ve skutečnosti zachycují úplně jinou událost z června 2020. Ukázalo se, že čínská státní média použila záběry ze cvičení jiného záchranného týmu, který sice také pochází z Čeng-čou v provincii Che-nan, ale záchranáři na záběrech ve skutečnosti skáčou do v vody Velkého kaňonu En-š‘ v provincii Chu-pej.

Mnozí obyvatelé Číny falešné zpravodajství častovali kritikou a nazvali je „nestydatými“. Tento případ však není v čínských státních médiích ojedinělým. Státní média jsou pod kontrolou Komunistické strany Číny a podléhají silné cenzuře a často vydávají nejenom tendenční, ale i vykonstruované zpravodajství.

Mezi obyvateli Číny se s nadsázkou říká, že „jediné, co je na státní televizi (CCTV) pravdivé, je svět zvířat.“

Zmiňované video naleznete v epizodě pořadu Cross Roads níže. Případ je rozebírán od 0:53.

Pořad vysílá v angličtině.

Dále v pořadu uvidíte…

Hongkong

Téměř 600 000 obyvatel Hongkongu hlasovalo v primárních volbách pro demokratické kandidáty. Tyto volby byly vnímány jako hlasování proti novému zákonu o „národní bezpečnosti“. Místní úřady však prohlásily, že hlasování bylo „nezákonné“, a že hlasování úřady nyní vyšetřují.

Úřady prohlašují, že hlasování bylo zamýšleno jako protivládní a odporuje právním předpisům, a mohlo by se v takovém případě jednat o porušení nového zákona o „národní bezpečnosti“, který nesouhlas zakazuje.

Střety obyvatel s policií

A obyvatelé města Si-chung-men na předměstí Pekingu se nedávno dostali do střetu s policií, protože byli nuceni zaplatit za vstupní průkazy do svého města. Tyto vstupní průkazy jsou součástí nového systému přijatého čínskou vládou ke sledování pohybu lidí, údajně ve snaze zabránit šíření koronaviru.