Janita Kan

6. 8. 2020

Většina amerického černošského obyvatelstva je dle nového průzkumu veřejného mínění za to, aby policie v jejich oblasti zůstala stejně přítomná jak doposud.

Výsledky průzkumu přicházejí v době napětí, které odstartovala smrt George Floyda, jenž zemřel na následky zatýkání policií v Minneapolisu. Následná celonárodní vlna protestů volá po policejní reformě a změně trestně-právních zákonů.

Coby část protestů vzniklo i hnutí „defund the police“, které požaduje relokaci finančních zdrojů z policejních oddělení do sociálních programů. Což by dle rozsahu relokace vedlo buď k zániku policie, nebo jejího „osekání“. Hnutí tvrdí, že policejní oddělení jsou systematicky rasistická, a že přesměrování zdrojů do afro-amerických komunit by bylo přínosnějším.

Nicméně, nový průzkum veřejného mínění ukazuje, že 61 % dotázaných Afro-Američanů chce, aby přítomnost policie zůstala stejná než doposud. 20 % dokonce preferuje posílení policie a jen 19 % Afro-Američanů by chtělo nižší přítomnost policie.

Obdobné výsledky byly v průzkumu zjištěny i u dalších rasových skupin, kdy se současným stavem policejní přítomnosti souhlasí 71 % bělochů, 59 % hispánských Američanů a 63 % Asiatů.

Menší přítomnost policie by si přálo 28 % Američanů s asijskými kořeny, 17 % Hispánců a 12 % bělochů.

Průzkum ale také pátrá po důvěře v policii. Velkou míru důvěry v policii a jejímu zacházení má pouze 18 % černochů. Naproti tomu má vysokou důvěru v policii 56 % dotázaných bělochů a 40 % hispánského obyvatelstva. Asiati pak pouze 24 %.

Ohledně názoru na potřebu zásadních změn v policejní reformě si 88 % Afro-Američanů myslí, že změnu je potřebné udělat, ale rozpuštění policejních oddělení podporuje jen 22 % černochů. Pokud jde o všechny dotázané v průzkumu, rozpuštění policejních oddělení podporuje jen 15 % dospělých respondentů.

Tlak na odseknutí zdrojů policii odsoudil a označil za „extrémně nebezpečný“ americký ministr spravedlnosti William Barr. Podle něj by namísto relokace zdrojů pryč z policejních oddělení mělo být použito více „policejních peněz“ na pomoc se zlepšením policejních praktik a školení.

Průzkum provedl Gallup Center on Black Voices, který o sobě tvrdí, že jeho úkolem je podávat zprávy o zkušenostech Afro-Američanů. Tento konkrétní průzkum sestává z rozsáhlého vzorku obyvatel USA všech pohlaví, věku, rasy, etnicity, vzdělání a regionů.

Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.