Před zahájením sportovních zápasů amerických národních lig, ať už jde o NHL, NBA nebo baseballovou ligu, se obvykle hraje národní hymna a vyjadřuje se podpora válečným veteránům, či jiným skupinám společnosti – nově i hnutí Black Lives Matter (BLM).

Nicméně, ne všichni členové týmů prokazují podporu BLM. Svým rozhodnutím budí zájem médií i společnosti. Přinášíme vyjádření některých z nich.

V nejvyšší baseballové lize se 23. července utkali San Francisco Giants s Los Angeles Dodgers. Jediným hráčem na trávníku, který u národní hymny nepoklekl, aby vyjádřil solidaritu s BLM, byl Sam Coonrod z Giants.

„Jsem křesťan, jak už jsem řekl, a prostě se nemůžu připojit kvůli některým věcem, které jsem o Black Lives Matter četl. O tom, jak jsou naklonění marxismu, a že řekli nějaké negativní věci o rodině,“ sdělil Coonrod dle USA Today.

Narážel tak na komentář spoluzakladatelky organizace BLM o tom, že ona a další jsou „vyškolení marxisté“. Skupina se také vyjádřila, že chce také odstranit tradiční instituci rodiny.

„Neměl jsem za tím žádnou zlou vůli,“ řekl Coonrod. „Nemyslím si o sobě, že jsem lepší než jiní. Pouze jsem křesťan. Věřím, že pokleknout nemůžu před nikým než Bohem a Ježíšem Kristem. Zvolil jsem si nepokleknout.“

V pátečních zápasech americké národní basketbalové ligy nepoklekli Jonathan Isaac z Orlando Magic a dva trenéři San Antonio Spurs.

blm Jonathan Isaac basketbal
Jonathan Isaac z basketbalového týmu Orlando Magic zůstal stát, zatímco ostatní před zápasem poklekli. 21. 7. 2020. (Ashley Landis – Pool / Getty Images)

Zatímco trenér Gregg Popovich ze San Antonia si nechal důvody pro sebe, dvaadvacetiletý Jonathan Isaac se svým postojem netajil.

„Vnímám, že všichni chybujeme, ale myslím, že evangelium Ježíše Krista je o tom, že milosrdenství je zde pro nás všechny. A že Ježíš sem přišel a zemřel za naše hříchy. A tedy, když tohle všichni dokážeme pochopit – a že Bůh takový vztah s námi chce – že se můžeme povznést nad barvu kůže, a nad všechny ty věci v našem světě, které jsou v nepořádku a vyhnané nahoru,“ sdělil Isaac novinářům.


Čerpáno z:

Giants’ Sam Coonrod Doesn’t Kneel During Black Lives Matter Movement, Cites Faith

NBA Player, Coaches Stand During National Anthem