V polovině srpna rodiče malých školáků loví seznamy potřeb, které jim základní školy předepsaly pro prvňáčky. Prvňáček, jdoucí poprvé do školy, potřebuje veškerou výbavu na celý školní rok. A tak rodiče mohou vyrazit do papírnictví a dalších obchodů, jak tomu bývalo dříve, anebo usednout ke svým počítačům a začít mapovat, co a kde se dá sehnat za lepší cenu nebo v jaké kvalitě.

Vše má být podepsáno, hlásá požadavek školy.

V první řadě musí mít školáček aktovku nebo batoh. Batůžky se nabízejí i se slevou, vychází obvykle od 900,- do 1 600,- Kč. Ceny se dají celkem přehledně porovnávat na webu heuréka.cz.

Psací, výtvarné a pracovní potřeby:

Penál – pokud nevyžadujete blikací penál, vyjde vás na 200,- až 800,- Kč.

škola děti
Zvídavost by malé školáčky měla provázet po celý školní rok. (Foto: CDC/Unsplash)

Dále potřebuje dítě do penálu psací potřeby, k tomu různé malovací potřeby pro výtvarnou výchovu i pracovní činnost.

Když spočítáme prvňáčkovy potřeby na psaní a kreslení a pracovní výchovu, které zahrnují tužky, pastelky, voskovky, barvy, lepidla, balík papírů do tiskárny, čtvrtky, štětce a další, dojdeme k součtu 730,- až 3 140,- Kč.

Na tělocvik:

Doma jistě najdeme: kraťasy, tričko, tepláky, mikinu, tj. pohodlný cvičební úbor.

Sehnat musíme švihadlo – od 99,- Kč a tenisový míček.

S tenisákem je svízel, že se jednotlivě moc neprodává, nejméně po 4 kusech, takže sada čtyř míčků je od 119,- Kč. Značkové mohou být citelně dražší. Vše musí být podepsané v látkovém pytlíku.

Pokud máte doma už i boty do tělocvičny s bílou (světlou) podrážkou, ušetříte za nákup 229 – 880,- Kč.Pokud nemáte, záleží na značce a obchodě, který vyberete.

Pro hygienu malých dětí doporučuje škola:

Malý ručník, tekuté mýdlo, vytahovací papírové kapesníky v krabici, jeden toaletní papír (1 rolička) – tj. tak kolem 25,- Kč, když některé potřeby máme doma.

Připočteme ještě pytlík na přezůvky, kapsář, obálku – přidá nám to 113,- až 358,- Kč.

Jak nám to vychází celkem?

Nejlevněji asi tak 2 420,-. Pokud oslovíme dražší obchody nebo eshopy, vychází nám celek na 6 800,- Kč a více.

Takže je nejvyšší čas začít shánět – anebo „googlit“, co a jak sehnat do výbavy svých ratolestí, které čeká první krok do školy. Přejeme hodně štěstí.