Zdenka Danková

29. 8. 2020

Mahákálové, čenrezigové a další ochranná a hněvivá božstva na vás shlížejí z pláten malovaných buddhistickými umělci, většinou mnichy. Ochranná božstva slouží k ochraně dharmy, Buddhova učení a posléze i náboženství. Jejich vytřeštěné oči a vyplazené jazyky a další hrozivé pozice nemají vyděsit návštěvníky, ale pouze démony, kteří by narušovali dharmu.

Vodárenská věž prof. J. Kotěry po rekonstrukci. (Z. Danková / ET ČR)

Nejsme v Tibetu ani v Japonsku, ale v jižních Čechách a procházíme vodárenskou věží, která v sobě ukrývá malby dávných věřících mnichů z Asie.

Na Kopečku v Třeboni r. 1909 postavil věhlasný architekt, prof. Jan Kotěra neobvyklou vodárenskou věž, ve stylu moderní geometrie. Poté, co dosloužila svému účelu, zachránil ji rodák z Třeboně, pan Milan Klečka, který si ji pronajal a zrekonstruoval. Protože žil několik let v Mongolsku, vyplnil věž výstavou obrazů, které na svých cestách posbíral.

Od roku 1988 je objekt zapamátněn. Během prohlídky stoupáte stále vzhůru po točitém schodišti, výstup je završen vyhlídkou do kraje ze špičky vodojemu. Rekonstruovaný objekt vodárenské věže i s přilehlým parkem „Zahrada soucitu“ byl bezúplatně předán městu Třeboň.

Jedinečná sbírka ve střední Evropě

Národní muzeum, které uchovává rozsáhlé sbírky tibetského umění, část sbírky p. Klečky odkoupilo, celkem 39 pláten. Výjevy na plátnech jsou malovány minerálními barvami, jemnými tahy a plností odstínů. Kromě zosobnění ochranných božstev zobrazují několikero buddhistických symbolů, jako např. lotosy, mandaly, šesticípé hvězdy, plamínky aj.

Českoslovenští odborníci, kteří putovali po Mongolsku od  60. let minulého století, nashromáždili rozsáhlé sbírky tibetského umění, a sbírka p. Klečky završuje tuto sběratelskou vzácnost. Náboženská plátna a chrámové malby z Klečkovy sbírky jsou tak ojedinělé, že se nenacházejí ani ve sbírkách Náprstkova muzea, ani ve sbírkách muzeí ve střední Evropě. Výjevy z Klečkových pláten upoutávají pozornost jak z hlediska umělecko-historického, tak i etnografického, protože je získal v době, kdy Mongolsko bylo obtížně přístupné západním badatelům.

Město Třeboň při provozování věže spolupracuje s Národním muzeem v Praze.

Galerie buddhistického umění v Třeboni Na Kopečku je otevřena veřejnosti:

– květen, červen, září: víkendy a svátky, každou celou hodinu 10–16 hod.
– červenec, srpen: Čt, Pá, So, Ne, každou celou hodinu 10–17 hod.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.