Názor

Do českých kin vstoupil snímek z produkce společnosti Disney. Snímek má podle některých recenzentů nevalnou filmovou kvalitu a podle hongkongských aktivistů za demokracii má ještě další chybu. Jeho hlavní představitelka Yifei Liu otevřeně podpořila hongkongskou policii, která mimo jiné zasahovala proti poklidným demonstracím za svobodu a demokracii Hongkongu.

Agentura Bloomberg uvedla 7. září 2020, že hongkongští aktivisté vyzývají k bojkotu filmu s odvoláním na příspěvek hlavní herečky na sociálních médiích, který podpořil hongkongskou policii v srpnu 2019.

Herečka sdílela na čínské sociální síti Weibo příspěvek z komunistickou stranou řízeného Lidového deníku, který uváděl: „Také podporuji hongkongskou policii. Teď mě můžete zbít.“ K příspěvku napsala: „Také podporuji hongkongskou policii.“. Příspěvek získal na silně cenzurované síti širokou podporu. Negativní komentáře byly průběžně mazány. Na Twitteru, který je v Číně blokován, byla naopak spuštěna iniciativa #BoycottMulan.

Post, který podpořila, vykresloval nepokoje v Hongkongu jako výtržnictví, zatímco protesty propukly po infiltraci čínského režimu do legislativní rady města a vydávání zákonů, které by umožňovaly čínskému režimu zatýkat vybrané lidi přímo na území Hongkongu a posílat je do pevninské Číny.

Třiatřicetiletá herečka Yifei Liu se narodila ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, kde mimo jiné také začala celosvětová pandemie koronaviru, a jehož obyvatelé se při nedávných záplavách obávali protržení nedaleké přehrady Tři soutěsky.

V září roku 2002 byla přijata na Pekingskou filmovou akademii a již v roce 2008 si ve filmu Zakázané království zahrála s Jackie Chanem.

Lidé procházejí kolem reklamních plakátů k filmu Mulan uvnitř nákupního centra v Bangkoku 8. září 2020. (Lillian Suwanrumpha / AFP prostřednictvím Getty Images)

Hvězdy komunistického nebe

Pro čínské herecké hvězdy je obtížné zůstat apolitický. To stejné platí pro filmové producenty, kteří jsou nuceni přizpůsobovat obsah požadavků Komunistické strany Číny. Proč? Protože jinak nebude snímek vysílat jediné kino po celé Číně, o čemž rozhoduje právě místní komunistická strana.

Pokud jde o herce, pokud by nepodpořil politiku komunistické strany, pravděpodobně si v Číně ani neškrtne. A pokud natáčí v zahraničí, potom se jeho filmy nebudou v Číně vysílat. Na seznamu zakázaných herců je například Richard Gere (přátelí se s dalajlámou), Anastasia Lin (bojuje za lidská práva v Číně), David Bale (natočil v ČLR rozhovor s disidentem Čenem Guangčengem) a mnozí další.

Opačným příkladem je čínský herec Jackie Chan, který je oslavován pro svůj talent v bojových uměních, ale zároveň kritizován za postoje a nadbíhání čínskému režimu. V článku Hrdinové Číny: Jackie Chan, Kao Č’sheng a skutečná statečnost popisuje D. J. McGuire známého herce jako člověka, který sice dokáže odvahu zahrát na filmovém plátně, ale ve skutečném životě ji mění za vypočítavost.

Jackie však není zaslepený, spíše vypočítavý. Tak jako ve filmu, i na veřejnosti působí mile a přátelsky. Zároveň ale nadbíhá totalitnímu systému výměnou za astronomické výdělky, za což je mimo Čínu nazýván komunistickou loutkou, či zaprodancem režimu. Špatné jméno v západních médiích si kompenzuje charitativní činností, na kterou mu údajně komunisté hojně přispívají.

„Nejsem si jist, jestli mít svobodu je dobré nebo ne,“ řekl Jackie Chan v roce 2009. „Jsem teď opravdu nejistý. Požívá-li člověk přílišnou svobodu, pak to vypadá tak, jako dnes v Hongkongu. Objeví se velký chaos. Také na Tchaj-wanu panuje chaos.“

„Pomalu nabývám přesvědčení, že my Číňané musíme být pořád kontrolováni. Pokud nás nikdo nekontroluje, pak jednoduše děláme to, co se nám zachce,“ dodal Chan, který v roce 2013 vstoupil do komunistické strany.

Hrdinové z provincie Sin-ťiang

Další kritika snímku přišla poté, co se objevila informace, že některé lokace ve snímku byly natáčeny v čínské provincii Sin-ťiang, kde čínský režim zadržuje více než jeden milion Ujgurů v koncentračních táborech. Společnost Disney nakonec vyjádřila speciální poděkování čínským úřadům provincie Sin-ťiang, které jsou zodpovědné za zacházení s místní komunitou Ujgurů.

Samozřejmě Disney děkoval za spolupráci při natáčení filmu. Lidskoprávním aktivistům a politikům však vadí vyjádření díků úřadům, které mají na svědomí zločiny proti lidskosti.

Skupina amerických zákonodárců z různých politických stran vyzvala generálního ředitele společnosti Walt Disney Co. Boba Chapka, aby vysvětlil spojení společnosti s „bezpečnostními a propagandistickými“ orgány v čínském regionu Sin-ťiang během produkce válečného eposu „Mulan“.

V těchto internačních táborech, které až do 9. října fungovaly mimo čínský justiční systém, je zadržován „až jeden milion“ převážně ujgurských vězňů, uvádí zpráva americké Kongresové komise pro Čínu a OSN.

Čínská komunistická strana tvrdí, že masové detence mezi ujgurským obyvatelstvem, které je převážně islámského vyznání, jsou součástí boje proti terorismu, extrémismu a separatismu. Režim toto tvrzení používá jako omluvu pro přísný dohled nad Ujgury v Sin-ťiangu a k jejich pronásledování.

Vyprávění přímých svědků však hovoří o snahách čínských úřadů připravit Ujgury o jejich vlastní kulturu a jazyk, přinutit je vzdát se své víry a slíbit věrnost komunistické straně a jejímu vůdci. Stejné popisy událostí zaznívají již roky z buddhistického Tibetu. Více zde…