Milan Kajínek

24. 9. 2020

Vlivný čínský realitní magnát Žen Č‘-čchiang (69 let) v období února a března 2020, kritizoval selhání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve věci zabezpečení společnosti před šířením koronaviru. V polovině března, podle jeho přátel, nečekaně zmizel a nějakou dobu zůstával nezvěstný.

Čínský režim nechal pozatýkat více než 250 Číňanů, kteří na začátku epidemie varovali před přítomností nového nebezpečného viru a vyzývali k přijetí bezpečnostních opatření k zamezení jeho šíření. Mnozí tak viní komunistickou stranu za zapříčinění celosvětové krize a umožnění rozšíření nákazy do celého světa.

Bývalý šéf státní stavební společnosti a člen komunistické strany Žen Č‘-čchiang prohlašoval, že znemožňování svobody tisku v Číně přispělo k tomu, že se s opatřeními proti šíření nákazy nezačalo dříve, a celá situace se kvůli tomu zhoršila.

Nakonec se ukázalo, že byl zatčen policií, vyšetřován za závažné porušení disciplíny a nakonec obviněn z údajného uplácení a zneužívání svého postavení. Následně byl vyloučen z komunistické strany a poté v poměrně rychlém soudním procesu 22. září 2020 odsouzen k 18 letům vězení. Kritické hlasy označují jeho odsouzení za vysoký trest, který je součástí pokračujícího potlačování disentu v zemi.

Zmíněný podnikatel nazval vůdce čínského režimu Si Ťin-pchinga „klaunem“. Prohlašoval také, že komunistická strana selhala při řešení koronavirové krize, a poté sama sebe ve stranou kontrolovaných médiích chválila za to, jak dobře situaci zvládla.

Svoji kritiku k vůdci komunistické strany vyjádřil v eseji, která začala kolovat po internetu. Esejí reagoval na projev Si Ťin-pchinga z 23. února 2020, který prostřednictvím telekonference údajně sledovalo na 170 tisíc činitelů komunistické strany.

V textu eseje mimo jiné uvádí. „Neviděl jsem císaře v nových šatech, ale klauna vysvlečeného donaha, který trvá na tom, že je císař“. Dále také. „Ani v nejmenším neskrýváte vaši úpornou snahu být císařem, ani odhodlání zničit všechny, kdo vám to neumožní“. 

Soudní výrok jej odsoudil za ekonomickou trestnou činnost, jako je používání oficiálních prostředků k placení výdajů na golf a používání kancelářských a obytných prostor, které měl zdarma k dispozici k podnikatelským aktivitám.

Podle soudu měl zpronevěřit 111 milionů jüanů (379 milionů Kč) a přijmout úplatky ve výši 1,25 milionu jüanů (4,27 milionu Kč). Podle soudu obviněný nezákonně nabyté částky vrátil, ke všem obviněním se dobrovolně přiznal, a nemá v úmyslu se odvolávat.

K 18 letům vězení dostal Žen ještě pokutu ve výši 4,2 milionu Juanů (přibližně 14,3 mil. Kč).

Další kritici režimu

Univerzitní profesor Sü Čang-žun v květnu 2020 kritizoval vůdce Si Ťin-pchinga za to, že se pokouší vyvolat v Číně další kulturní revoluci. Začátkem července byl zadržen pekingskou policií, obviněn z kuplířství s prostitutkami, vyhozen z univerzity a byla mu odebrána učitelská licence.

Vydavatelka Geng Xiaonan, která hlasitě podporovala nesouhlasné hlasy a podporovala zmiňovaného Žena a Süa, byla zadržena pekingskou policií na začátku září pro údajnou nelegální obchodní činnost.

K odstranění komunistické strany vyzývají nejenom pro-demokratičtí aktivisté v Hongkongu, ale také běžní obyvatelé Číny.

„Žádám zrušení Komunistické strany Číny,“ říká jeden z obyvatel Číny, který své prohlášení publikoval on-line. „Možná mě zavřou nebo uvězní, proto bych rád učinil toto prohlášení: Jsem zdravý, nemám horečku, věřím v Boha, jsem duševně zdravý, netrpím duševní poruchou a nespáchám sebevraždu.“

Ke kritickým hlasům se přidal také čínský fotbalista v důchodu Chao Chaj-tung, který způsobil značný rozruch poté, co vyzval ke svržení čínské komunistické strany a vytvoření čínského federálního státu. Fotbalista má na čínských sociálních sítích téměř osm milionů fanoušků.

Na videu natočeném z jeho domova ve Španělsku přečetl padesátiletý sportovec prohlášení v čínštině, v němž uvádí, že „odstranění čínské komunistické strany je zásadním krokem k prolomení okovů otroctví spoutávajících čínský lid a také pro nastolení míru ve světě“.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.