V USA čelí Facebook kritice republikánských zákonodárců za cenzurování politického obsahu a také kritice demokratických zákonodárců za nedostatečnou regulaci obsahu. A tak se mediální gigant rozhodl najmout si placené fact-checkery (ověřovače faktů), aby posuzovali, co je přesné (pravdivé) a co není.

Minulý týden Facebook omezil zobrazování obsahu od tří předních pravicových komentátorů. Síť krok zdůvodnila tím, že dle fact-checkerů postrádaly některé jejich posty kontext.

Incidenty upoutaly pozornost kvůli vlivu komentátorů a politickému klimatu před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Všichni tři komentátoři byli omezeni zhruba ve stejnou dobu, kolem 5. října, všichni tři působí v mainstreamových médiích a všichni tři jsou pravicového smýšlení: novinář a filmový tvůrce Dinesh D’Souza; právník, spisovatel a rozhlasový moderátor Mark Levin; a spisovatel a TV moderátor John Stossel.

Spolu mají na Facebooku přes 5 milionů fanoušků. Všichni tři kritizují krok sociální sítě coby formu cenzury.

Obsah, který fact-checkeři označí jako falešný nebo zavádějící, Facebook určitými opatřeními cenzuruje. Takový obsah dostává „varovnou nálepku“ a link směřující na ověření faktů. Obsah označeného vlastníka je pak „přiškrcený“, což znamená, že obsah se zobrazuje menšímu počtu lidí na jejich zdech, byť jsou jsou přihlášeni k odběru onoho obsahu.

„Od roku 2016, kdy jsme spustili náš program ověřování faktů, naše partnerství se rozrostlo na více než 70 organizací z celého světa, včetně 10 v USA,“ sdělil v e-mailu mluvčí Facebooku pro The Epoch Times.

„Naše hodnocení je navrženo tak, aby odráželo typ obsahu, který kontrolují partneři ověřující fakta na našich platformách a pomáhá v ujišťování, že lidé mají přesnější informace k posouzení, co číst, čemu věřit a co sdílet. Vybudovali jsme program, který nemá konkurenci a jsme jsme oddaní jeho neustálému zlepšování na základě zpětné vazby od našich partnerů a komunity.“

Internetová společnost vykresluje ověřovače faktů jako neutrální a nezávislé, ale jak naznačují některé záznamy o financování, jsou placené Facebookem a v jejich řadách dominují jednotlivci a entity s levicovým pozadím.

Ověřovači faktů získávají certifikaci od Fact-Checking Network (IFCN), sítě, jež je téměř zcela financovaná zakladatelem eBay, Pierrem Omidyarem (významným dárcem Demokratů), Googlem a progresivistickým miliardářem Georgem Sorosem.

Facebook potvrdil, že nejtvrdší opatření přijímá vůči příspěvkům označeným jako „falešné“ nebo „pozměněné“. Dotčení uživatelé ale dostali od Facebooku upozornění, že je omezovaný i obsah s „chybějícím kontextem“. Na otázky o těchto restrikcích Facebook neodpověděl.

Internetový gigant definuje „chybějící kontext“ jako obsah, který může být bez dodatečného kontextu zavádějící. Říká, že je na rozhodnutí fact-checkerů, co do této kategorie spadá.

Překlad a redakční zkrácení původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.