Petr Šváb

13. 10. 2020

V USA čelí Facebook kritice republikánských zákonodárců za cenzurování politického obsahu a také kritice demokratických zákonodárců za nedostatečnou regulaci obsahu. A tak se mediální gigant rozhodl najmout si placené fact-checkery (ověřovače faktů), aby posuzovali, co je přesné (pravdivé) a co není.

Minulý týden Facebook omezil zobrazování obsahu od tří předních pravicových komentátorů. Síť krok zdůvodnila tím, že dle fact-checkerů postrádaly některé jejich posty kontext.

Incidenty upoutaly pozornost kvůli vlivu komentátorů a politickému klimatu před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Všichni tři komentátoři byli omezeni zhruba ve stejnou dobu, kolem 5. října, všichni tři působí v mainstreamových médiích a všichni tři jsou pravicového smýšlení: novinář a filmový tvůrce Dinesh D’Souza; právník, spisovatel a rozhlasový moderátor Mark Levin; a spisovatel a TV moderátor John Stossel.

Spolu mají na Facebooku přes 5 milionů fanoušků. Všichni tři kritizují krok sociální sítě coby formu cenzury.

Obsah, který fact-checkeři označí jako falešný nebo zavádějící, Facebook určitými opatřeními cenzuruje. Takový obsah dostává „varovnou nálepku“ a link směřující na ověření faktů. Obsah označeného vlastníka je pak „přiškrcený“, což znamená, že obsah se zobrazuje menšímu počtu lidí na jejich zdech, byť jsou jsou přihlášeni k odběru onoho obsahu.

„Od roku 2016, kdy jsme spustili náš program ověřování faktů, naše partnerství se rozrostlo na více než 70 organizací z celého světa, včetně 10 v USA,“ sdělil v e-mailu mluvčí Facebooku pro The Epoch Times.

„Naše hodnocení je navrženo tak, aby odráželo typ obsahu, který kontrolují partneři ověřující fakta na našich platformách a pomáhá v ujišťování, že lidé mají přesnější informace k posouzení, co číst, čemu věřit a co sdílet. Vybudovali jsme program, který nemá konkurenci a jsme jsme oddaní jeho neustálému zlepšování na základě zpětné vazby od našich partnerů a komunity.“

Internetová společnost vykresluje ověřovače faktů jako neutrální a nezávislé, ale jak naznačují některé záznamy o financování, jsou placené Facebookem a v jejich řadách dominují jednotlivci a entity s levicovým pozadím.

Ověřovači faktů získávají certifikaci od Fact-Checking Network (IFCN), sítě, jež je téměř zcela financovaná zakladatelem eBay, Pierrem Omidyarem (významným dárcem Demokratů), Googlem a progresivistickým miliardářem Georgem Sorosem.

Facebook potvrdil, že nejtvrdší opatření přijímá vůči příspěvkům označeným jako „falešné“ nebo „pozměněné“. Dotčení uživatelé ale dostali od Facebooku upozornění, že je omezovaný i obsah s „chybějícím kontextem“. Na otázky o těchto restrikcích Facebook neodpověděl.

Internetový gigant definuje „chybějící kontext“ jako obsah, který může být bez dodatečného kontextu zavádějící. Říká, že je na rozhodnutí fact-checkerů, co do této kategorie spadá.

Překlad a redakční zkrácení původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.