ČR – Od neděle 27. prosince, kdy se otevřely obchody po sváteční pauze, se Češi potýkají s tím, co si v supermarketu koupit mohou, a co ne. Tato opatření budou platit zatím do 10. ledna, než vláda rozhodne jinak.

V platnost vešel noční zákaz vycházení o 21,00 do 5,00 hodin. Výjimku má cesta do práce, návštěva lékaře nebo venčení psa.

Sejít se na veřejnosti mohou spolu pouze 2 osoby.

Obchody smí prodávat jen základní a vybrané zboží, jako např. léky krmivo pro zvířata, drogerie, květiny, pietní zboží a mezi jinými také pušky a náboje. Lidé se podivují, že koupit láhev pro kojence nebo pastelky si nemohou, zato myslivci mají možnost koupit zbraň i náboje.

Veškeré ostatní zboží lze sehnat a objednat pouze v e-shopech.

O nedělích zůstanou obchody otevřeny.

Služby, jako kosmetika nebo kadeřník, budou v provozovnách nedostupné.

Smutní se cítí také lyžaři, kterým v sezóně byly odepřeny vleky. Sportu se mohou věnovat lidé venku, a to v počtu jen dvou osob.

Svatby nebo pohřby se mohou uskutečnit jen do počtu 15 osob.

Bohoslužby se mohou konat v omezení počtu osob – 10 % míst, povolen bude sborový zpěv, pokud bude zpívající sbor oddělen od ostatních věřících.

Až do 10. ledna budou moci být v provozu pouze mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol.

Do přísnějšího režimu se po skončení vánočních prázdnin vrátí i školy

V platnosti zůstávají výjimky pro speciální školy, praktické vyučování a praxe, zkoušky či individuální konzultace.

Zajištění maličkých jejich rodičům

Vláda současně opět nařídila hejtmanům krajů a pražskému primátorovi, aby zajistili nezbytnou péči pro děti od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují v oborech, které jsou důležité pro chod státu, například pro zaměstnance integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, obecní policie, hygieny, zdravotnictví, pracovníky v sociálních službách, na úřadech práce, zaměstnance škol a školek či České pošty.