Zdenka Danková

28. 12. 2020

ČR – Od neděle 27. prosince, kdy se otevřely obchody po sváteční pauze, se Češi potýkají s tím, co si v supermarketu koupit mohou, a co ne. Tato opatření budou platit zatím do 10. ledna, než vláda rozhodne jinak.

V platnost vešel noční zákaz vycházení o 21,00 do 5,00 hodin. Výjimku má cesta do práce, návštěva lékaře nebo venčení psa.

Sejít se na veřejnosti mohou spolu pouze 2 osoby.

Obchody smí prodávat jen základní a vybrané zboží, jako např. léky krmivo pro zvířata, drogerie, květiny, pietní zboží a mezi jinými také pušky a náboje. Lidé se podivují, že koupit láhev pro kojence nebo pastelky si nemohou, zato myslivci mají možnost koupit zbraň i náboje.

Veškeré ostatní zboží lze sehnat a objednat pouze v e-shopech.

O nedělích zůstanou obchody otevřeny.

Služby, jako kosmetika nebo kadeřník, budou v provozovnách nedostupné.

Smutní se cítí také lyžaři, kterým v sezóně byly odepřeny vleky. Sportu se mohou věnovat lidé venku, a to v počtu jen dvou osob.

Svatby nebo pohřby se mohou uskutečnit jen do počtu 15 osob.

Bohoslužby se mohou konat v omezení počtu osob – 10 % míst, povolen bude sborový zpěv, pokud bude zpívající sbor oddělen od ostatních věřících.

Až do 10. ledna budou moci být v provozu pouze mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol.

Do přísnějšího režimu se po skončení vánočních prázdnin vrátí i školy

V platnosti zůstávají výjimky pro speciální školy, praktické vyučování a praxe, zkoušky či individuální konzultace.

Zajištění maličkých jejich rodičům

Vláda současně opět nařídila hejtmanům krajů a pražskému primátorovi, aby zajistili nezbytnou péči pro děti od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují v oborech, které jsou důležité pro chod státu, například pro zaměstnance integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, obecní policie, hygieny, zdravotnictví, pracovníky v sociálních službách, na úřadech práce, zaměstnance škol a školek či České pošty.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…