Nedávno se objevily zprávy o tom, že čínská armáda vybavuje vojáky umístěné v Tibetu nově vyvinutými přilbami, které mají zabudované tlačítko autodestrukce. Tlačítko údajně spouští vloženou bombu, která vojáka usmrtí.

„Ve velitelském středisku na úrovni praporu nebo brigády sleduje velitel pomocí navigačního systému vojáka na dálku. Velitel může aktivovat funkci autodestrukce helmy vojáka, pokud se s ním nemůže spojit“, informovalo čínské státní médium „China Observer“ již 27. prosince 2020.

Vše se zdálo jako pravdivá zpráva. Kritici čínského režimu uvažovali, že čínský režim je „všeho schopný“ a použití takových helem zapadá do jeho dlouhodobého způsobu chování k vlastním lidem. Ale… tento příběh asi nebude pravdivý.

Jak zprávy o „novém vybavení“ uvádějí, voják může také stisknout tlačítko sám. „Pokud je voják těžce zraněn a nechce být zajat, může sám aktivovat funkci sebezničení. To mu umožňuje zachovat si důstojnost a zároveň zabránit nepříteli dostat do rukou toto zařízení,“ uvádí se ve zprávě.

Nová helma je součástí „digitálního bojového systému pro jednotlivé vojáky“, který je k dispozici jednotkám regionálního velení Tibetu. Stojí zde tváří v tvář indickým jednotkám na hranici mezi Čínou a Indií, kde nedávno došlo k potyčkám, kvůli zabírání sporného území v oblasti Ladakhu čínskou armádou.

Zpráva způsobila silné reakce na čínském internetu a byla smazána.

Zdroje článku uvádí, že čerpá z webové stránky čínské armády, kde není možné podobné informace dohledat. Je tedy pravděpodobné, že se jedná buďto o pozměnění významu nějakého sebedestrukčního zařízení nebo o vykonstruovanou zprávu.

Systém má podle zprávy obsahovat anténu a bombu, multifunkční brýle pro noční vidění a digitální ovládací terminál, který lze nosit na paži.

Prostřednictvím zařízení mohou vojáci v první linii komunikovat pomocí rádia s velitelem praporu ve velitelském středisku, uvádí se ve zprávě.

Mezitím může velitel sledovat dění v přední linii pomocí záznamu z videokamer, upevněných na bundách vojáků.

Při prohlížení záběrů může velitel vydat rozkaz k palbě dělostřelectva na indické vojáky, uvádí se ve zprávě, která pokračuje prohlášením, že vojáci mohou stisknout detonační tlačítko, když se přiblíží k indickým vojenským silám. Tento systém by zajistil, že čínská strana vyhraje jakýkoli možný konflikt s indickou armádou, píše se ve zprávě.

Tímto systémem mají být údajně vybaveni vojáci speciálních jednotek, pěchota i dělostřelecké, letecké a tankové divize.

Zpráva byla smazána krátce poté, co ji „Observer“ zveřejnil. Byl smazán obsah popisující bomby vložené do helem a sebevražedné bombové útoky. Původní zpráva však byla archivována několika webovými stránkami.

Americký komentátor událostí v Číně pan Tchang Ťing-jüan poznamenal, že toto nové vybavení je důkazem toho, že Lidová osvobozenecká armáda má potíže s řízením svých vojáků a musí se uchýlit k extrémním metodám, aby zajistila, že vojáci nedezertují ze svých pozic nebo neuposlechnou své velitele.

Tedy taková konstrukce dává určitý smysl a zapadá do způsobu nebo přístupu čínského režimu, ale bohužel není možné potvrdit, že se jedná o fakt, byť taková forma vybavení komentátora Tchang Ťing-jüana vůbec nepřekvapila.

Od roku 2018 totiž čínský režim ukládá dezertérům stále přísnější tresty, jako je zákaz používání veřejné dopravy, zákaz školní docházky, podnikání, práce na vládních pozicích a zamítá jejich žádosti o vydání cestovního pasu.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil M.K.


Článek byl aktualizován 19. ledna 2021 a doplněn o výsledky prověřování zprávy z hlediska důvěryhodnosti obsažených informací.


Čína bez cenzury: Výbušné helmy, asi nebudou pravdivý příběh…