ČR: Nemocnice se potýkají s extrémní zátěží a v některých regionech kapacita dosáhla své hranice. Limitující je především nedostatek zdravotnického personálu. Mezikrajové transporty byly zastaveny, již přestávají plnit svou roli.

Polní nemocnice na Letné byla zrušena, základním důvodem byl nedostatek personálu. Řada nemocnic musí přistupovat ke snížení personálních i odborných ošetřovacích standardů.

„Vzhledem k tomu, že zásadní problém spočívá právě v nedostatku zdravotnického personálu, který zajišťuje péči o pacienty s COVID-19, navýšení lůžkových kapacit není řešitelné instalací polních nemocnic,” dodává náměstek ministra zdravotnictví a vedoucí Klinické skupiny COVID Vladimír Černý.

Vývoj epidemiologické situace se stupňuje k horšímu stavu

1 175 pacientů je hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče a 584 pacientů je napojeno na umělé plicní ventilaci. Krize se týká např. Královéhradeckého a Karlovarského kraje.

„Lůžková péče je na hraně svých maximálních kapacit, v některých regionech je dokonce už vyčerpaná. Zásadním problémem, se kterým se nemocnice potýkají, je zejména nedostatek zdravotnického personálu, popisuje situaci ohledně lůžkových kapacit nemocnic ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Koncem zimy přibývají i obvyklá respirační onemocnění

„Situace je oproti podzimu problematičtější v tom, že se objevuje tzv. britská mutace, která se vyznačuje násobně rychlejším šířením. Zároveň je část roku, pro kterou je typická vyšší nemocnost. A to jak respiračních onemocnění, tak třeba onkologických diagnóz, vysvětluje rozdíl s tzv. podzimní vlnou ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Česká republika uvažuje požádat sousední státy o pomoc s péčí o pacienty s tímto onemocněním, pokud by kapacita na JIP klesla na 10 %.

„Podílet se na zlepšení aktuálního stavu ohledně kapacit českých nemocnic může každý z nás. A to tím, že se budeme chovat zodpovědně a důsledně dodržovat platná protiepidemická opatření. Díky tomu snížíme počet svých kontaktů, čímž zamezíme šíření nákazy a ulevíme zdravotníkům, kteří se v nemocnicích potýkají s ohromným pracovním vytížením,” nastiňuje řešení ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Omezit sociální kontakty, radí hlavní hygienička

„Nejúčinnějším opatřením proti šíření nákazy je především omezení sociálních kontaktů. Pokud se setkáním s jinými osobami nevyhneme, nosme prosím chirurgickou roušku, nebo ještě lépe respirátor a samozřejmě dodržujme i hygienu rukou a rozestupy,” popisuje hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová, jak se nejefektivněji bránit infekci.

„Plošná opatření nefungují, když nejsou dodržována na individuální úrovni,“ dodává ministr zdravotnictví.

Zdroj: mzcr.cz, Odbor komunikace s veřejností