Zdenka Danková

28. 2. 2021

Od pondělí 1. března se v ČR opět mění restriktivní opatření pro obyvatele, ke kterým vláda přistoupila kvůli šíření virové nákazy COVID-19, s ohledem na vyčerpanou kapacitu zdravotnických zařízení. Ministerstvo vnitra vydalo přehled pro toto období, které potrvá tři týdny, do 21. března 2021.

a) Pro cestu do zaměstnání v rámci svého okresu není třeba žádného dokladu.

b) Pro cestu na nákup, k návštěvě lékaře nebo úřadu v rámci svého okresu není třeba potvrzení

c) Na vycházku můžete přes den (od 5 do 21 hod) po celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Venčení psů v noci je do 500 metrů od bydliště.

d) Pokud chodíte běhat, běhat lze přes den (od 5 do 21 hod) na celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Přitom by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

 e) Mezi městskými částmi můžete volně přejíždět, platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.

f) Svoje příbuzné (rodiče, prarodiče), pokud bydlí ve stejném okresu, navštívit nemůžete, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod např. k lékaři nebo na úřad. Smyslem je omezit mobilitu.

g) Pokud pojedete do zaměstnání mimo okres, kde máte bydliště, musíte mít potvrzení zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz.

h) Pokud vyjedete mimo okres, stačí mít zaškrtnutý formulář (DOCX) nebo čestné prohlášení (DOCX), kde uvedete místo, čas a cíl cesty. Pro čestné prohlášení můžete využít vzor nebo stačí prohlášení napsané rukou. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek 

ch) Nakupovat můžete pouze v rámci svého okresu, kde máte bydliště. Mimo okres ne.

i) Pokud máte svou chatu / chalupu / jiný rekreační objekt mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, musíte tam být nejpozději v den účinnosti nového omezení, pak se bude považovat za vaše bydliště. Je tedy nutné na chatě setrvat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Smyslem je co nejvíce omezit mobilitu, a tedy šíření viru.

Pro usnadnění doporučujeme takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem. Účelem krizového opatření je snížení mobility osob.

j) Na situaci střídavé péče o děti se vztahuje výjimka ze zákazu pohybu pro zajištění péče o děti. Doporučuje se mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči.

k) Pokud pojedete svým rodičům obstarat nákupy nebo životní potřeby, stačí vaše čestné prohlášení, můžete využít formuláře, mít připravený kontakt na rodiče.

l) Dát děti na hlídání k prarodičům v jiném okrese můžete, ale pak musí pobyt dětí tam u nich trvat až do ukončení tohoto opatření.

m) Pobyt venku v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

n) Jedná se o krizové opatření vlády, povinnost jej dodržovat stanoví krizový zákon. Za porušení této povinnosti je sankce až 20 tisíc korun. Intenzivní namátkové kontroly budou probíhat na území celé České republiky. Policie využije všech svých kapacit. Kontroly bude policie zaměřovat do všech míst, ve kterých bude předpoklad porušování krizových opatření, včetně vlaků a autobusů.

o) Účast na svatbě nebo prohlášení o registrovaném partnerství je možná jen v rámci vašeho okresu.

p) Pokud jste očkovaný nebo jste COVID-19 už prodělal, omezení se přesto vztahují i na vás.

Vláda důrazně vyzývá zaměstnance k využívání práce na dálku (tzv. home office). Je to jedna z nejefektivnějších cest, jak omezit mobilitu, a tedy šíření viru.

Související dokumenty:

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.