Ivan Pentchoukov

9. 3. 2021

V pondělí večer vydal Donald Trump prohlášení, v němž vyzývá své podporovatele, aby neposílali peníze republikánům, kteří se staví proti jeho programu Make America Great Again, ani Národnímu výboru republikánů (RNC). Namísto toho je žádá, aby dary zasílali politickému akčnímu výboru Save America.

„Už žádné peníze pro RINOs,“ uvádí Trump [pozn. redakce: RINO je zkrácené označení republikánů, kteří se za republikány pouze označují, ale ve skutečnosti podporují jiné hodnoty]. „Nedělají nic kromě ubližování Republikánské straně a naší skvělé volební základně – nikdy nás nepovedou k velikosti. Posílejte své dary Save America PAC přes web donaldjtrump.com. Přineseme to všechno zpět a silnější než kdy předtím!“

Podle všeho je Trumpův dopis je reakcí na RNC, který dle The Hill a Politico odmítl jeho požadavek, aby republikánský výbor přestal používat jeho jméno a podobiznu ke sbírání finančních prostředků. Dle Trumpova poradce byla obdobná žádost zaslána i Národnímu republikánskému senátnímu výboru a Národnímu republikánskému kongresnímu výboru.

Předtím, než Trump vstoupil v roce 2015 do politiky, se dle Riche Barise, ředitele Big Data Poll, potýkala Republikánská strana s malým množstvím darů od „malých“ dárců. Díky prezidentovým výzvám poté začaly prostředky malých dárců do strany proudit a teď je přesměrovává, aby si vytvořil vlastní infrastrukturu.

Peníze pomohou Trumpovi podpořit primárně kandidáty stojící proti republikánům, kteří schvalovali ústavní žalobu vůči Trumpovi a které by potenciálně podpořil RNC.

„RINOs (falešní republikáni) již nemají v Republikánské straně místo. Je zde Trumpova doktrína America First, aby zastavila bezohledné zneužívání amerických dělníků. Otevřeně věříme v americkou výjimečnost a jsme toho názoru, že Amerika patří Američanům; stavíme Ameriku na první místo,“ sdělil pro Epoch Times Jason Meister, člen Trumpova poradního týmu.

Obdobnou výzvu již Trump adresoval podporovatelům koncem února na konferenci CPAC.

„Je jenom jeden způsob, jak podpořit naše snahy – volit republikánské konzervativce uznávající (heslo) America First, a tak udělat Ameriku opět skvělou, a to skrze Save America PAC a DonaldJTrump.com,“ řekl Trump na konferenci.

„Takže jděte tam a udělejte, co můžete, protože pomůžeme mnoha skvělým lidem. Máme ty správné lidi, kteří pomůžou. Potřebujeme vaši pomoc, abychom vyhráli a bojovali proti technologickým gigantům, radikální levici a establishmentu ve Washingtonu,“ dodal Trump.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.