Zdenka Danková

10. 3. 2021

V Den Tibetu, 10. března, mají Amnesty International dobrou zprávu: vězeň svědomí a obránce lidských práv, Taši Wangčuk je volný.

Taši strávil pět let nespravedlivě ve vězení jenom za to, že hájil právo Tibeťanů na vzdělání v rodném jazyce.

Tašiho zatkla policie v roce 2016, krátce poté, co v New York Times vyšla reportáž „Tibetská cesta ke spravedlnosti“ – ta dokumentuje cestu Tašiho do Pekingu, kde se snažil podat žalobu proti místním úřadům za porušování čínské ústavy. V ní je uvedeno, že všechny čínské etnické skupiny „mohou svobodně užívat a rozvíjet svůj mluvený i psaný jazyk“. Ve skutečnosti je ale v Tibetu na školách systematicky upřednostňována výuka v čínštině na úkor tibetštiny. Čínština je také nuceně využívána na úřadech, v zaměstnání nebo v nemocnicích.

Kazašská rodina skončila v převýchovném táboře

Amnesty má i špatné zprávy o lidech, jejichž situaci se snaží řešit. Taši je nyní volný, ale situace Tibeťanů, Kazachů, Ujgurů a dalších etnických menšin v Číně je nadále alarmující. Stále častější svévolná zadržení a umisťování lidí do převýchovných táborů dokumentuje kazašský případ, kdy v převýchovném táboře skončila celá rodina.

Weilina Muhataiová a její dva synové, Muheyati Haliyoula a Parisati Haliyoula, jsou od srpna 2020 nezvěstní. Nejspíš se nachází v převýchovném táboře, kde jim hrozí mučení.

Celá rodina skončila v převýchovném táboře již v roce 2018 poté, co manžel Weiliny upozornil na smrt jiného Kazacha, který v jednom z táborů zemřel. Weilina a její synové byli přibližně po roce propuštěni, její manžel byl ale v tajném procesu odsouzen k dvaceti letům vězení, kde později zemřel.

Část rodiny žijící v zahraničí se s nimi opakovaně pokoušela spojit, přes půl roku se jim ale nepodařilo nikoho z nich kontaktovat. Panují vážné obavy, že se všichni opět nachází v převýchovném táboře a hrozí jim mučení nebo jiné špatné zacházení.

Jaký je život v převýchovném táboře popisuje ve videu Kairat Samarkan, jeden z bývalých vězňů.

Amnesty u příležitosti Dne Tibetu (10. března 2021) poukazuje na skutečnost, že v Číně dochází k závažnému porušování lidských práv. Svévolná zadržení lidí (někdy celé rodiny) v převýchovných táborech a dalších zařízeních jsou ukázkou pokračujících represí, započatých po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2013. Systém táborů masivně využívaný v provincii Sin-ťiang byl navíc rozšířen i do dalších částí Číny.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.