Zdenka Danková

16. 3. 2021

Podle tiskové zprávy od NetwIN production se lékaři z nemocnice ve Slaném rozhodli, že nebudou čekat na pomalé rozhodování české vlády, a spustili vlastní očkovací kampaň, s podporou herců. Jako odborníci lékaři věří, že očkování populace jim ulehčí práci s pacienty a pomůže navrátit život obyvatel do normálních kolejí.

Koncem loňského roku si vyčerpaný lékař Matěj Falc, jenž pracuje v nemocnici ve Slaném, po své náročné službě přečetl komentáře „začínajících lékařů“ na sociálních sítích, a nahněval se. Rozhodl se, že udělá něco, co má smysl. Se svými kolegy a s podporou herců natočili vlastní očkovací kampaň, kterou pojmenovali #opětspolu. V natočeném videu vystupují lékaři, ale i známé osobnosti.

„Bohužel s neochotou lidí nechat se očkovat se setkávám neustále, proto má podle mě celý projekt smysl. …Videa mi spousta lidí rozmlouvala, protože od prosince běží v médiích informace, že je kampaň na podporu očkování už skoro hotová. Nikdo ale nepřišel s ničím pořádným, a když influencerka Anička Šulc ukazovala skleněný lustr ve Strakově akademii a dostala na propagaci půl milionu, jen to ukázalo, jak nepřipravený stát s kampaní je,“ vysvětluje iniciátor nápadu lékař Matěj Falc důvod, proč se rozhodl videa natočit.

Když ne stát, tak lidé svépomocí…

Ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček tuto iniciativu uvítal a nadšeně reagovali také kolegové lékaře, který si na jednotce pro covidové pacienty prošel už i vyhořením.

Autoři natočili dvě videa, ve kterých lékaři i známé tváře, jako například David Koller, Taťjana Medvecká, Martin Písařík, Petr Vacek, Jitka Smutná, Vladimír Kořen nebo Milan Hein přesvědčují veřejnost o tom, proč je důležité se nechat očkovat.

Videa vytvořili profesionálové, kteří pracují pro ČT, nicméně to všichni dělali mimo svou pracovní dobu a zdarma, nebyla to domluva s Českou televizí.

Lékaři šetří státu peníze

„Mimochodem i Aničku Šulc jsem oslovil několikrát na Twitteru bez odezvy,“ dodává lékař z jednotky pro covidové pacienty.

„Teď kolují informace, že se chystá další kampaň, na kterou půjde 50 milionů. …Stát tady má videa za sedm tisíc, ať je klidně rozešle do médií a zbylé peníze investuje třeba do ventilátorů budou se ještě hodit,“ vzkazuje vládě lékař Matěj Falc.

15. března vláda obdržela informaci ministra zdravotnictví o průběhu očkovací kampaně. Podle údajů do 12. března bylo do České republiky dodáno 1 379 750 dávek očkovacích látek, proočkováno 999 395 jednotlivých dávek, přičemž téměř 300 000 osob obdrželo již druhou dávku vakcíny. Využito bylo 94 procent dostupných dávek s výjimkou posledních dodávek, které ještě nemohly být distribuovány na jednotlivá očkovací místa.

Některá města, jako např. Jihlava, zavedla očkovací centra, kam se lidé za účelem očkování mohou dopravit pomocí MHD, každý den bezplatně.

„Autobusová linka č. 4 začne jezdit v pravidelných třicetiminutových intervalech a cestující s dokladem o očkování budou mít cestu tam i zpět zdarma,“ uvedl radní Jihlavy pro dopravu Jaroslav Vymazal.

Související témata

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.