Škrábání, pálení, obtížné polykání a pocit knedlíku v krku. Obvyklé nepříjemné příznaky, které potkají každého z nás několikrát do roka. Bolest v krku není sama o sobě nemocí, ale patří k příznakům řady onemocnění.
Příčinou bolesti v krku je bakteriální nebo virová infekce. Viry zaútočí rychle, ale průběh onemocnění bývá mírnější a po několika dnech odezní. Bakteriální infekce, která způsobuje například angínu, má nástup pomalejší, zato průběh nemoci je bolestivější, s horečkou. V takovém případě bývá léčba delší a většinou se neobejde bez antibiotik. Ve hře je i další možná příčina škrábání a pálení v krku – alergie.
Různé příznaky, různá intenzita
Bolest v krku se projevuje různou silou a příznaky. K nejčastějším patří škrábání, nesnadné polykání, chrapot, potíže s mluvením, sucho v hrdle, zarudlé zduřelé sliznice a zvětšené krční uzliny. U alergické bolesti naopak sliznice zůstávají bledé. Často tyto projevy provází rýma, kašel, únava, zimnice, únava, bolesti kloubů a svalů.
Bolestí v krku se projeví nachlazení, záněty horních cest dýchacích (hltanu, hrtanu a průdušek), angína, laryngitida, alergická reakce na řadu látek (pyly, prachy, roztoči, domácí mazlíčci…), ale v současné době i Covid-19 a řada daleko závažnějších onemocnění, o nichž jste dosud neměli tušení (infekční mononukleóza, klíšťová encefalitida, rakovina jícnu, reflux jícnu).
Jak na ni? Bylinkami, kloktadly, obklady i léky
Krku prospívá klidový režim, dostatečný přísun tekutin (voda, bylinkové čaje, minerálky) a zvýšený příjem vitaminu C na posílení imunitního systému. Ten získáte buď z doplňků stravy nebo z přírodních zdrojů (černý rybíz, citrusy, rakytník, paprika, květák, brokolice, česnek). Odolnost vám zvýší i Echinacea. K dostání je ve formě sirupů či pastilek. K osvědčeným babským radám proti bolesti v krku patří česnek. Toto přírodní antibiotikum slisujte nebo utřete a smíchejte s mléčnými výrobky.
Přírodní léčiva, která nikdy nezklamou, jsou bylinky. Domácí kloktadla můžete používat několikrát denně, tlumí bolest. Přelijte 1 lžičku sušené šalvěje 200 ml vroucí vody, sceďte a nechte vychladnout; stejně můžete připravit směs lékořice, vodilky, malinového listí a amerického jilmu.
Ke klasice patří Priessnitzův zábal (kapesník, šátek nebo látkovou plenu namočte do vlažné vody a přiložte na krk. Překryjte igelitovým sáčkem a celý zábal na závěr obvažte a zpevněte šálou či šátkem. Nechte působit, dokud se mokrá látka nezahřeje. Podobně účinný je tvarohový zábal, kde místo spodní látky natřete krk měkkým tvarohem).
Přírodní léčbu můžete doplnit pastilkami z lékárny, přípravky na snižování bolesti a horečky. V případě angíny se nevyhnete antibiotikům, které předepíše lékař, na alergické reakce spolehlivě účinkují antihistaminika a izolace od alergenu. Při dodržování našich rad nad některými z 200 druhů virů, bakterií a nečistot, které vám krk potrápily, hravě zvítězíte!