ČR: 3. prosince roku 2014 se mimořádně sešli zástupci ministerstva vnitra, policie, hasičů a hejtmanství Zlínského kraje. Schůzku svolal operativně tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec kvůli aktuální situaci v areálu muničního skladu ve Vrběticích. Z areálu Ministerstva obrany ve Vrběticích se od rána ozývaly stovky neřízených detonací a děsily obyvatele.

Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec v r. 2014 upřesnil: „Jde o problematiku, která spadá pod krizový zákon. …Jedná se o rizika, která mají potenciál přerůst z mimořádné události do krizové situace.“

V areálu měly tehdy čtyři soukromé firmy uskladněnu munici. Bylo vyvozeno, že do budoucna bude nepochybně zapotřebí stanovit konkrétní a jednoznačná pravidla přímo pro nakládání s municí.

O sedm let později…

O sedm let později teď zní: „Výbuch ve Vrběticích byl vojenským napadením České republiky. Byla to surovost, agrese a arogantní jednání. Nikdo nepředpokládal, že by byl někdo schopný toto zorganizovat na území jiného státu,“ řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý 19. dubna 2021 v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Bývalý náčelník generálního štábu hodnotí výbuch ve Vrběticích jako nepřátelský akt, provedený vojenskou jednotkou, nikoliv jako terorismus.

Očekává, že další kroky Ruska povedou k narušení vnitřní soudržnosti české společnosti a rovněž české ekonomiky.

„Co dál?“ ptá se generál Petr Pavel. „Zahlédli jsme jen špičku ledovce ruských aktivit u nás. Musíme se zaměřit na všechny jejich sítě a aktivity. Nabízím svoje zkušenosti a pomoc doma i mezi spojenci v zahraničí. Jsme suverénní země a nikdo se tu nesmí chovat jako na dobytém území,“ nabízí svou pomoc na Twitteru.

Předsedové hlavních politických stran v Evropském parlamentu vyzvali, aby země Evropské unie jasně a společně zareagovaly na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Chtějí tak podpořit ČR v současném diplomatickém sporu s Ruskem.

Podle premiéra Andreje Babiše jsou důkazy o činnosti Rusů podané od českých tajných služeb přesvědčivé a činnost ruských agentů na našem území nepřijatelná. Premiér očekává osobní vyjádření k věci od prezidenta Zemana.

Kardinál Dominik Duka na svém blogu zveřejnil osobní dopis prezidentovi republiky, ve kterém píše:

„Současné události nám ukazují, že chceme-li být svobodným a suverénním státem, musíme být sami hrdí – abychom dokázali chránit svou integritu a suverenitu. Nebudeme-li hovořit jednotným hlasem, pak zůstaneme opuštěni.“

„Ve společnosti, která je do určité míry frustrovaná a vyčerpaná dlouhou pandemií koronaviru, v situaci, kdy se v boji s ním odhalují naše povahy a charaktery, nás všechny šokovala zpráva o událostech sedm let starých,“ uvádí kardinál a dodává:

„Kdykoli jsme v minulosti byli v ohrožení, museli jsme odložit vše, co nás rozděluje.“

Čtěte také:

https://www2.epochtimes.cz/2014120422513/Vrbetice-na-Zlinsku-druhy-den.html

https://www2.epochtimes.cz/2014122222578/Vrbetice-Pyrotechnici-zacnou-s-odvozem-munice.html