Zdenka Danková

22. 4. 2021

ČR: 3. prosince roku 2014 se mimořádně sešli zástupci ministerstva vnitra, policie, hasičů a hejtmanství Zlínského kraje. Schůzku svolal operativně tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec kvůli aktuální situaci v areálu muničního skladu ve Vrběticích. Z areálu Ministerstva obrany ve Vrběticích se od rána ozývaly stovky neřízených detonací a děsily obyvatele.

Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec v r. 2014 upřesnil: „Jde o problematiku, která spadá pod krizový zákon. …Jedná se o rizika, která mají potenciál přerůst z mimořádné události do krizové situace.“

V areálu měly tehdy čtyři soukromé firmy uskladněnu munici. Bylo vyvozeno, že do budoucna bude nepochybně zapotřebí stanovit konkrétní a jednoznačná pravidla přímo pro nakládání s municí.

O sedm let později…

O sedm let později teď zní: „Výbuch ve Vrběticích byl vojenským napadením České republiky. Byla to surovost, agrese a arogantní jednání. Nikdo nepředpokládal, že by byl někdo schopný toto zorganizovat na území jiného státu,“ řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý 19. dubna 2021 v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Bývalý náčelník generálního štábu hodnotí výbuch ve Vrběticích jako nepřátelský akt, provedený vojenskou jednotkou, nikoliv jako terorismus.

Očekává, že další kroky Ruska povedou k narušení vnitřní soudržnosti české společnosti a rovněž české ekonomiky.

„Co dál?“ ptá se generál Petr Pavel. „Zahlédli jsme jen špičku ledovce ruských aktivit u nás. Musíme se zaměřit na všechny jejich sítě a aktivity. Nabízím svoje zkušenosti a pomoc doma i mezi spojenci v zahraničí. Jsme suverénní země a nikdo se tu nesmí chovat jako na dobytém území,“ nabízí svou pomoc na Twitteru.

Předsedové hlavních politických stran v Evropském parlamentu vyzvali, aby země Evropské unie jasně a společně zareagovaly na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Chtějí tak podpořit ČR v současném diplomatickém sporu s Ruskem.

Podle premiéra Andreje Babiše jsou důkazy o činnosti Rusů podané od českých tajných služeb přesvědčivé a činnost ruských agentů na našem území nepřijatelná. Premiér očekává osobní vyjádření k věci od prezidenta Zemana.

Kardinál Dominik Duka na svém blogu zveřejnil osobní dopis prezidentovi republiky, ve kterém píše:

„Současné události nám ukazují, že chceme-li být svobodným a suverénním státem, musíme být sami hrdí – abychom dokázali chránit svou integritu a suverenitu. Nebudeme-li hovořit jednotným hlasem, pak zůstaneme opuštěni.“

„Ve společnosti, která je do určité míry frustrovaná a vyčerpaná dlouhou pandemií koronaviru, v situaci, kdy se v boji s ním odhalují naše povahy a charaktery, nás všechny šokovala zpráva o událostech sedm let starých,“ uvádí kardinál a dodává:

„Kdykoli jsme v minulosti byli v ohrožení, museli jsme odložit vše, co nás rozděluje.“

Čtěte také:

https://www2.epochtimes.cz/2014120422513/Vrbetice-na-Zlinsku-druhy-den.html

https://www2.epochtimes.cz/2014122222578/Vrbetice-Pyrotechnici-zacnou-s-odvozem-munice.html

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.