ČR – Aktivisté chtějí ve čtvrtek 29. dubna ve večerních hodinách uspořádat protest na pražském Václavském náměstí i v dalších městech České republiky. Podle Benjamina Rolla, předsedy spolku Milion chvilek pro demokracii, který akci organizuje, bude shromáždění pokusem „zamezit dalšímu vlivu prezidenta Zemana na směřování našeho státu do područí Ruska“.

Pořadatelé akci spojují také s kontextem nadcházejících parlamentních voleb a chtějí podle jejich slov „zaktivizovat společnost k tomu, aby říjnové volby skutečně přinesly změnu“.

Nejvyšší správní soud zrušil omezení počtu účastníků na demonstracích a označil ho jako protiústavní. Pořadatelé ale uvádějí, že i přes rozhodnutí soudu je nutné brát epidemiologickou situaci vážně a dodržovat základní bezpečnost a hygienická opatření a doporučení.

Reakce na prezidentův projev

Když prezident Miloš Zeman vystoupil na TV Prima, uvedl ve spojitosti s výbuchem ve Vrběticích, že neexistují důkazy o tom, že by agenti ruské GRU ve Vrběticích skutečně byli. Zároveň ale připustil, že i když BIS neprokázala jejich účast, neznamená to, že by do vrbětického areálu nevnikli.

Prezidentovo prohlášení se dotklo syna jedné z obětí vrbětického výbuchu, který promluvil v pořadu České televize. Muž vyloučil, že by za výbuchem stála nesprávná manipulace s municí.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se na cnn.prima.cz vyjádřil, že je prezidentovými výroky šokován.

„Jsem přesvědčen, že prezident sděloval informace z živého případu, které jsou v režimu utajení a sdělovat se nesmí. Ohrožuje tím bezpečnost republiky.“

Podle Vystrčila současně prezident některé informace zamlčel. Šéf Senátu se obává, že to může narušit i průběh dalšího vyšetřování případu.