Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví.

Základní a mateřské školy budou navíc od 10. května otevřené po celé republice, druhý stupeň v rotačním režimu. Premiér Babiš se vyjádřil, že otevření škol je absolutní prioritou a chce, aby od poloviny května chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu.

„Já jsem dneska řekl jasně ministrům zdravotnictví a školství a šéfovi státních hmotných rezerv a paní náměstkyni ministra zdravotnictví (Pavle) Svrčinové, že si přeju, aby udělali maximum pro to, aby 17. května všichni studenti a školáci šli do školy bezrotačně, takže základka, středoškoláci,“ uvedl Babiš. Kdy se však budou moci do lavic vrátit středoškoláci i k teoretické výuce, není zatím jasné.

Hlavní podmínkou pro otevření škol bylo doposud testování žáků dvakrát do týdne antigenními testy. Nyní vláda pro školy schválila příspěvek na přesnější PCR testy, a to až 200 korun na jeden takovýto test. Děti tak nově budou moci podstupovat tento test pouze jednou za 14 dnů.

Děti do 18 let se také budou moci od 10. května vrátit k organizovanému sportu.