V konfliktu mezi Pekingem a Tchaj-wanem si bude Evropa nucena vybrat mezi demokracií a komunistickou stranou, to však v evropských zemích ještě není plně pochopeno, říká francouzský expert, který podporuje organizování dalších transatlantických diskusí mezi vysokými úředníky a think-tanky.

„[Tchajwanská krize] je pro některé Evropany něčím novým, kdy je třeba pochopit, že by mohlo dojít ke krizi… dokonce i ke konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem, a možná s účastí USA,“ řekl dr. Nicolas Regaud, zvláštní zástupce generálního ředitele pro oblast Indopacifiku v rámci oddělení pro mezinárodní vztahy a strategii na francouzském ministerstvu ozbrojených sil.

Evropské země by se nemohly jen dívat a nic nedělat, kdyby komunistický režim zaútočil na demokratický Tchaj-wan, uvedl Regaud 5. května 2021 během semináře nazvaného „Převažování Komunistické strany Číny: Úloha evropských spojenců v americko-čínské strategické soutěži“. Akci pořádal institut Projekt 2049.

„Není možné, aby Evropané nebo EU byli vzdálení přihlížející. Byli by nuceni postavit se na jednu stranu,“ což ještě „není v Evropě plně pochopeno“, uvedl Regaud, podle něhož bude „na stole“ povinná volba a nicnedělání by bylo rizikem „ohrožení důvěry“ a zkouškou „transatlantické solidarity”.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: M. K.