Nicole Hao Cathy He

a 15. 5. 2021

Čínský vůdce Si Ťin-pching osobně nařídil, aby se země zaměřila na dominanci nad světovým internetem a nahradila vlivnou roli Spojených států, které čínského režimu stojí v ambiciózním plánu, ukazují interní vládní dokumenty, které se podařilo získat Epoch Times.

Konečným cílem Komunistické strany Číny je získat kontrolu nad veškerým obsahem na internetu a získat tak „diskuzní moc“ nad rozpravou o tom, co hýbe světem, prohlásil v lednu 2017 Si Ťin-pching na schůzi Ústřední komise pro kybernetické záležitosti v Pekingu. Podrobně byly zápisky ze schůze zaznamenány v interních dokumentech vydaných provinční vládou v Liao-ning.

Vizí čínského vůdce je „použít technologii k ovládnutí internetu“, kdy režim bude kontrolovat každičkou část digitálního ekosystému, od aplikací, obsahu, kvality, kapitálu a personálu.

Všechna tato prohlášení potvrzují snahy Pekingu, který se pár posledních let snaží ve světě propagovat svou vlastní verzi autoritářského internetu jako model pro celou planetu.

Čína na domácí půdě vytvořila nejrozsáhlejší a nejsofistikovanější aparát na cenzuru a sledování zvaný Velký čínský firewall a teď s ním razí ven. Čínský internet je opakem otevřeného modelu používaného na Západě. Místo volného toku informací čínské úřady aktivně internet cenzurují, špehují jeho uživatele a kontrolují data, které mohou lidé na síti vidět.

Tříbodová strategie

Komunistický vůdce nařídil soustředit se při snaze o ovládnutí globálního internetu na tři kritické oblasti.

1) získat pravomoc k určování pravidel mezinárodního internetového systému

2) dosadit na důležité pozice v globálních internetových organizacích své zástupce

3) získat kontrolu nad infrastrukturou pro funkčnost internetu, např. root servery

DNS (domain name system) servery jsou klíčem k internetové komunikaci ve světě. Tyto servery sestávající ze sítě více než 1 300 root serverů navádějících uživatele k webovým stránkám, které hodlají navštívit. Přibližně dvacítka z těchto 1 300 root serverů se nachází v Číně, zatímco na území USA je jich přibližně desetkrát tolik.

Pokud by čínský režim získal kontrolu nad více root servery, mohl by přesměrovávat uživatele, kam se mu zlíbí. Jak vysvětlil pro Epoch Times Gary Miliefsky, odborník na kybernetickou bezpečnost a vydavatel časopisu Cyber Defense, jestliže chce například uživatel jít na nějakou aktualitu nebo článek, který je pro Peking citlivý, režim by mohl uživatele přes DNS server navést na falešnou stránku, kde by se mu objevila zpráva, že stránka již neexistuje.

„Jakmile ovládáte root server, můžete zfalšovat cokoliv. Můžete ovládat, co lidé vidí, co lidé nevidí,“ řekl Miliefsky.

Čína mezitím nelení a mílovými kroky se snaží plnit pokyny Si Ťin-pchinga.

Telekomunikační gigant Huawei přišel v roce 2019 s myšlenkou nového internetu zvaného New IP, který má nahradit půl století starou infrastrukturu, na níž funguje stávající internet. New IP má být rychlejší, výkonnější, flexibilnější a bezpečnější. A budovat ho budou Číňané.

New IP sice může přinést vylepšenou globální síť, ale cenou za to bude svoboda, varuje Miliefsky.

„Nebude tam svoboda projevu. A budete v reálném čase odposloucháváni, pořád a každý,“ říká expert.

Návrh na nový internet byl učiněn v září 2019 na schůzi Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), orgánu OSN, který zodpovídá za stanovování standardů pro oblast kybernetiky a komunikace. Tomuto úřadu předsedá Číňan Čao Chou-lin. O New IP se má formálně diskutovat na zasedání ITU v březnu 2022.

Miliefsky se domnívá, že tento plán nemá šanci na širší podporu mezi jednotlivými státy, ale může být zaveden autoritářskými zeměmi, kupříkladu Severní Koreou a později i státy, které jsou součástí čínského projektu Nové hedvábné stezky a které mají problém se splácením půjček od Číny.

To by urychlilo rozdvojení internetu na „komunistickou síť a zbytek světa“, jak to popsal bývalý šéf Googlu Eric Schmidt.

Dovoz talentů

Podle uniklého dokumentu nařídil Si Ťin-pching, aby se za účelem budování nové internetové struktury naverbovali odborníci z celého světa, a to přes čínské firmy, hlavně ty velké nadnárodní. Ty mají založit v zámoří výzkumná centra, kde budou proaktivně najímat zahraniční i čínské špičky v oboru.

Zároveň chce čínský prezident založit profesionální výukový systém přímo v Číně, kde se má systematicky rozvíjet vysoce odborná pracovní síla.

Funkcionáři na každé úrovni vlády dostali pokyny, aby vedli čínské společnosti k takovým obchodním plánům, které se budou shodovat se strategickými cíli režimu a ochraňovat národní zájmy. Jedině takovým společnostem poskytne režim podporu a bude je pobízet k expanzi.

Rudý internet

Čínský vůdce rozdělil ve svém projevu z roku 2016 veškerý obsah na internetu na tři zóny: rudou, černou a šedou.

Obsah v rudé zóně je v souladu s propagandistickými požadavky Komunistické strany Číny, zatímco materiál v černé zóně tato pravidla nesplňuje. Obsah v šedé zóně spadá někde mezi.

„Musíme upevnit a rozšířit rudou zónu a rozšířit její vliv ve společnosti. Musíme odvážně vstupovat do černé zóny a postupně změnit její barvu. Musíme spustit rozsáhlé akce cílené na šedou zónu, abychom urychlili jejich přeměnu na rudou zónu a zabránili jí, aby se změnila na zónu černou,“ prohlásil v jiném uniklém rozhovoru v srpnu 2013 Si Ťin-pching.

Čínskému režimu se v Číně podařilo vybudovat internet s plně kontrolovanými obsahem a diskuzemi. Masivní cenzurovací aparát blokuje zahraniční webstránky a pro komunistickou stranu nevhodný obsah. Zároveň platí obří armádě trollů, aby manipulovali s online diskuzemi. Nedávná zpráva zjistila, že čínský režim platí dva miliony internetových komentátorů a využívá služby dalších 20 milionů trollů, kteří pracují příležitostně.

Organizace Freedom House ve své výroční zprávě z roku 2020 označila Čínu za největšího porušovatele online svobody, a to šestý rok po sobě. Uživatelé v Číně jsou zatýkáni za používání software k obcházení cenzury i za komentáře, které nejsou režimu milé.

Si Ťin-pching vyzval zodpovědné osoby ve svém projevu z roku 2017, aby rozšířily skupinu „rudých“ influencerů, kteří by změnili to, jak občané komunistickou stranu vnímají. Také pobídl k rozšíření armády trollů tak, aby mohla operovat doma i v zahraničí.

Od začátku pandemie režim prudce zintenzivnil své snahy ovlivnit online názory mimo své hranice. Za pomoci velké sítě trollů na TwitteruFacebooku se mu podařilo zesílit svou propagandu a dezinformace o tématech jako původ pandemie, rasové napětí v USA nebo útlak Ujgurů v Sin-ťiangu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.