Bree Dail

18. 5. 2021

VATIKÁN – Papež František se 14. května setkal s Johnem Kerrym, vyslancem Bidenovy administrativy pro klima, po konferenci za zavřenými dveřmi na téma „Snění o lepším restartu“ pro globální ekonomiku.

Kerry je jedním z prvních amerických představitelů, kteří se s papežem Františkem setkali od začátku pandemie covidu-19, a prvním mezi členy Bidenovy administrativy.

Papež František se údajně odmítl setkat s tehdejším ministrem zahraničí Mikem Pompeem v září 2020 poté, co Pompeo před svou účastí na konferenci o náboženské svobodě, kterou sponzorovalo americké velvyslanectví při Svatém stolci, vyslovil sžíravou kritiku politiky Vatikánu vůči Číně.

Nedávné výsledky Vatikánu v oblasti lidských práv v Číně mohou souviset s jednáním s Pekingem o postavení katolické církve. Zprávy týkající se probíhající a utajované čínsko-vatikánské dohody – včetně prohlášení předních odborníků na tuto problematiku, jako je hongkongský kardinál Joseph Zen – obsahují tvrzení, že dohoda zahrnuje mlčení Vatikánu o čínském náboženském a společensko-politickém pronásledování.

Nedávné Kerryho svědectví před výborem pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů silně kontrastuje s postojem Trumpovy administrativy. Kerry například uvedl, že zatímco Bidenova administrativa uznává znepokojivé souvislosti mezi výrobou solárních panelů a čínskou otrockou prací pronásledovaných skupin – například Ujgurů –, její politika je taková, že „klima je existenční“ záležitost a „Čína musí být součástí řešení“.

V rozhovoru pro Vatican News, který následoval po setkání s papežem Františkem, Kerry vysvětlil, proč je pro něj setkání s papežem důležité, a uvedl: ,,Papež je jedním z velkých hlasů rozumu a přesvědčivých morálních autorit v otázce klimatické krize.“

„Je mimořádně výmluvný ve své výzvě lidem, aby se vzchopili, byli rozumní a žili svou odpovědnost coby lidské bytosti při péči o Boží stvoření. Protože stojí nad politikou a mimo každodenní shon, národnostní konflikty atd., myslím, že dokáže lidmi trochu otřást a přivést je k jednacímu stolu s lepším smyslem pro naši společnou povinnost.“

Konference, které se Kerry zúčastnil, zahrnovala vysoce postavené světové hospodářské představitele, ale byla uzavřena pro veřejnost a tisk.

Témata diskuse podle brožurky vydané sponzorující vatikánskou Papežskou akademií věd a Papežskou akademií sociálních věd zahrnovala „odpuštění dluhů rozvojovým zemím a mezinárodní a fiskální architekturu“ a „změnu klimatu a udržitelnou a spravedlivou transformaci energetického a potravinového systému“.

Diskuse vedli přední představitelé ekonomické a bankovní sféry, včetně ekonoma Jeffreyho Sachse z Kolumbijské univerzity, který je známý svou podporou kontroly populace jako řešení pro ukončení extrémní chudoby.

Překlad původního článku newyorské redakce: JaS

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.