Praha, 21.6. – Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula vláda už na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Týká se to třeba maloobchodu a služeb, ale uspíší se tak podle něj i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, se nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. 

Od 26. června také bude již možné například konzumovat v kinech. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení při prokázání negativního testu či potvrzení o očkováni.

Podmínky testování se v kultuře sjednotily s restauracemi a na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu. Vláda bude ještě rozhodovat o možnosti používání chirurgických roušek tam, kde jsou nyní povinné respirátory.

Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy tak, aby mohli sami rozhodovat o nošení roušek či testování ve firmách. Podle ministryně práce Jany Maláčové se bude o nastavení pravidel ještě jednat.

Zdroj: ČTK