Stephanie Eick

30. 6. 2021

Možná si to neuvědomujete, ale s ftaláty se pravděpodobně setkáváte každý den. Tyto chemické látky se nacházejí v mnoha plastech, včetně obalů na potraviny, a při zpracování se mohou dostat do potravin. Jsou obsaženy ve výrobcích osobní péče, jako jsou šampony, mýdla a prací prostředky, i ve vinylových podlahách v mnoha domácnostech.

Více se o nich píše poté, co vědci ve svém úvodníku v časopise American Journal of Public Health naléhavě vyzvali k lepší regulaci těchto chemických látek federálními úřady.

Vědci naléhají na úřady, aby vyloučily ftaláty z výrobků používaných zejména těhotnými ženami a dětmi. Navzdory důkazům o škodlivosti těchto chemikálií je federální regulace ve Spojených státech minimální a vztahuje se pouze na dětské hračky.

Nedávný krok potravinářské značky Annie’s vlastněné společností General Mills vyřadit ftaláty ze svých makarónů a sýra naznačuje, že je na čase zavést přísnější pravidla. Jaké je tedy riziko a co s ním můžete dělat?

Jsem environmentální epidemioložka, která se zabývá dopadem kontaktu těhotných žen s chemickými látkami, jež se nacházejí v životním prostředí kolem nás. Zde jsou odpovědi na tři důležité otázky týkající se ftalátů.

Kdo je ohrožen?

Ortoftaláty, běžně označované jako ftaláty, jsou syntetické chemické látky, které se používají k výrobě plastů. Napomáhají tomu, aby byl plast pružnější a méně se lámal.

Přestože jsou ftaláty hojně obsaženy v mnoha výrobcích, mohou být škodlivé pro těhotné ženyděti. Tyto chemické látky mohou narušit endokrinní systém, tedy žlázy, které uvolňují hormony sloužící jako chemičtí poslové těla.

dite kocarek
Ilustr. foto. (Bicanski/Pixnio)

Studie naznačují, že to pak může vést k předčasným porodům těhotných žen. Jiné studie zjistily, že děti narozené matkám vystaveným vysokým hladinám ftalátů mohou mít nižší IQ a horší vývoj společenské komunikace a že u těchto dětí se také častěji vyskytuje ADHDproblémy s chováním.

Vědci rovněž zjistili vliv na vývoj pohlavních orgánů u dětí mužského pohlaví, které se narodily matkám vystaveným ftalátům během těhotenství.

Přestože se ftaláty vyskytují téměř u všech, bylo zjištěno, že jsou jimi zatíženy zejména ženy z menšin. Studie ukazují, že řada kosmetických výrobků určených pro tyto komunity obsahuje vysoké množství chemických látek.

Kojenci a malé děti mohou mít vysoké hladiny ftalátů, protože v rámci poznávání světa často vkládají do úst plastové výrobky.

Ftaláty se mohou dostat do potravin na mnoha místech dodavatelského řetězce, mimo jiné prostřednictvím plastových hadiček na plnění tekutin používaných při výrobě, plastových skladovacích nádob a dokonce i rukavic pro přípravu potravin.

Hlavně potraviny s vysokým obsahem tuku mohou ftaláty absorbovat během zpracování. Riziko může zhoršit i konzumace jídla mimo domov. Studie amerických dětí a dospělých ukázala, že ti, kteří jedli mimo domov, vykazovali vyšší hladinu ftalátů.

Jak poznám, že výrobek obsahuje ftaláty?

Zjistit, které výrobky obsahují vysoké množství ftalátů, není vždy snadné. Ftaláty se sice musí uvádět ve složení na etiketách, ale někdy jsou místo toho součástí vůně, což umožňuje jejich vyřazení ze seznamu složek.

Mnoho společností ftaláty se svých produktů dobrovolně vyřadilo a mnoho spotřebitelských výrobků je nyní označeno jako „bez ftalátů“. Webové stránky Skin Deep organizace Environmental Working Group rovněž nabízejí možnost vyhledat podrobnosti o chemických látkách v čisticích prostředcích a prostředcích osobní péče.

Ilustr. foto. (pixabay)

Jak uchránit svou rodinu před ftaláty?

Ftaláty se rychle metabolizují a jakmile s nimi nejste v kontaktu, z těla se obvykle vyloučí. Dokud nebude zavedena lepší regulace, několik jednoduchých změn může významně přispět k lepšímu zdraví a snížení hladiny ftalátů v domácnosti.

Jednou ze snadných změn je výměna všech plastových obalů na potraviny za skleněné nádoby. Pokud to není možné, je nejlepší nechat potraviny vychladnout na pokojovou teplotu, než je vložíte do plastových krabiček na uchovávání potravin.

Nic v plastových nádobách neohřívejte v mikrovlnné troubě, protože ftaláty mohou z nádob cestovat do potravin.

Kontakt s ftaláty můžete snížit také tím, že budete kontrolovat etikety a vyhnete se používání výrobků, které ftaláty obsahují, budete jíst méně zpracovaných potravin, které mohly ftaláty absorbovat při výrobě, a budete si více pokrmů vařit doma.

Stephanie Eicková je postdoktorandkou v oblasti reprodukčního zdraví na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Tento článek byl poprvé zveřejněn na webu The Conversation.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.