Masooma Haq

6. 7. 2021

Vedoucí představitelé největší socialistické politické organizace ve Spojených státech, Demokratických socialistů Ameriky (DSA), se 2. července setkali s venezuelským diktátorem Nicolásem Madurem.

Virginská pobočka DSA setkání s Madurem potvrdila a na sociálních sítích uvedla: „Členové DSA se setkali přímo s prezidentem Madurem. V naší organizaci se dějí velké věci.“

Setkání se podle serveru Telesur zúčastnili předseda Národního politického výboru DSA a dále členové mezinárodního výboru a výborů pro politickou formaci, zahraniční politiku a bilaterální vztahy.

DSA podpořila do Sněmovny reprezentantů kandidáty, kteří se sami označují za demokratické socialisty, mezi nimiž byli kongresmanani Rashida Tlaibová, Alexandria Ocasio-Cortezová, Cori Bushová a Jamaal Bowman.

Na svých stránkách DSA zmiňuje, že po prvním zvolení Ocasio-Cortezové do sněmovny v roce 2018 vstoupilo do jejich organizace téměř 10 000 lidí. Ocasio-Cortezová v březnovém rozhovoru pro DSA řekla: „Prošla jsem procesem získávání podpory pro DSA. A to kromě toho, že jsem stmelovala kolektiv hnutí za práva černochů (Black lives) a hnutí za práva imigrantů.”

DSA dále uvádí, že má 92 000 členů a pobočky ve všech 50 státech USA. Na webových stránkách DSA se píše, že organizace bojuje proti kapitalismu. Na stránce se dále lze dočíst: „Jsme si vědomi toho, že náš ekonomický systém má kořeny v nadřazenosti bílé rasy a že kapitalistická třída závisí na rasismu, aby rozdělila a utlačovala dělnickou třídu.“

Latinskoamerická multimediální platforma Telesur uvedla, že jedním z cílů setkání Madura a DSA bylo „posílit boj proti blokádě a donucovacím a jednostranným opatřením uvaleným vládou Spojených států“.

Vedení DSA sice na žádost The Epoch Times o komentář k tomuto setkání nereagovalo, v březnu však vydalo prohlášení, v němž kritizovalo politiku Bidenovy administrativy vůči Venezuele.

„Ministr zahraničí USA Antony Blinken se setkal s vůdcem pravicové opozice Juanem Guaidóem a nelegitimně a proti vůli venezuelského lidu ho uznal za prozatímního prezidenta Venezuely. Tento akt Bidenovy administrativy je dosud posledním v dlouhé historii bezohledných a nezákonných intervencí USA v regionu, prováděných se souhlasem obou stran,“ uvedl v prohlášení mezinárodní výbor DSA.

„Při této příležitosti znovu odsuzujeme historické a pokračující vměšování USA do venezuelských vnitřních záležitostí, a vyjadřujeme naši širokou podporu hnutí za demokracii a socialismus ve Venezuele.“

„Mezinárodní výbor DSA na závěr vyzývá kandidáty a zvolené představitele podporované DSA, aby využili svých pozic k odsouzení veškerého vměšování USA do dění ve Venezuele, a své pobočky a členy, aby organizovali protesty proti tomuto vměšování a pořádali vzdělávací akce s cílem dozvědět se více o tom, jak podporovat hnutí za bolívarský socialismus v 21. století.“

Ocasio-Cortezová v březnu 2019 v odpovědi na otázku ohledně postupu Trumpovy administrativy v souvislosti s krizí ve Venezuele uvedla: „Ano, myslím, že je to naprosto složitá záležitost, a myslím, že je důležité, abychom k tomu přistupovali velmi opatrně… já sama stejně jako kdokoli jiný, kdo je naprosto znepokojen humanitární krizí, která se děje. A myslím, že je důležité, aby se jakékoli řešení, které máme, soustředilo … v prvé řadě na demokracii venezuelského lidu. Jsem velmi znepokojena intervencionismem Spojených států ve Venezuele a jsem proti němu.“

Nedávné zprávy organizací na ochranu lidských práv přitom nadále potvrzují, že Madurův režim porušuje lidská práva, a zmiňují důvody pro uvalení sankcí na Venezuelu ze strany Spojených států.

Lidé se vracejí domů ve čtvrti Petare poté, co Caracas a další části Venezuely postihl masivní výpadek proudu, 22. července 2019. (Matias Delacroix / AFP / Getty Images)

Nejnovější zpráva Amnesty International o Venezuele začíná slovy: „V průběhu roku se objevily další zprávy o mimosoudních popravách, nepřiměřeném použití síly a nezákonném zabíjení ze strany bezpečnostních složek. Lidé vyjadřující kritiku vládní politiky – včetně politických aktivistů, novinářů a zdravotníků – byli vystaveni represivním opatřením včetně kriminalizace, nespravedlivých soudních procesů a svévolného zadržování.“

V nejnovější zprávě (pdf) vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, bývalé chilské prezidentky, se uvádí, že její úřad (OHCHR) „nadále dostával věrohodná obvinění z mučení nebo krutého, nelidského či ponižujícího zacházení nebo trestání“.

„OHCHR obdržel několik svědectví o bití, elektrošocích, sexuálním násilí a hrozbách znásilnění. … Přetrvávaly dříve zjištěné taktiky nuceného zmizení a zadržování v izolaci,“ uvádí se ve zprávě.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v červnu pro The Epoch Times uvedl, že Bidenova administrativa odmítla Madurovu žádost o zrušení sankcí, které na jeho socialistický režim uvalil bývalý prezident Donald Trump.

Trump během svého funkčního období uvalil na Venezuelu řadu ochromujících sankcí – z nichž poslední měla být reakcí na venezuelské volby, které Spojené státy považovaly za zmanipulované. Trump a řada světových lídrů po volbách uznali prozatímním prezidentem Venezuely Juana Guaidóa.

Přeloženo z původního článku newyorské redakc Epoch Times. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.