Zdenka Danková

26. 7. 2021

Zaměstnanci, kteří se pravidelně testovali, mohli doposud využít čestné prohlášení o negativním výsledku testu k návštěvě společenských zařízení, jako je restaurace, koncert, sportovní utkání, koupaliště apod.

Ministerstvo zdravotnictví koncem června 2021 zrušilo povinnost testování v zaměstnání, od 1. července již firmy tuto povinnost nemají. Některé firmy testují zaměstnance dále, potvrzení o testu však nevydají. Zaměstnanec tedy nemá v ruce nic, čím by se prokázal.

„Pokud v zaměstnání probíhá testování, musí být prováděno profesionálně, poskytovatelem zdravotních služeb, nikoliv testy pro použití laickou osobou,“ sdělil deníku Echo24 Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Do konce srpna si však každý občan může nechat udělat 2x za měsíc PCR test a 4x do měsíce antigenní test, a to pouze ve zdravotnickém zařízení, aby obdržel právoplatné potvrzení, a toto mu uhradí zdravotní pojišťovny.

Teprve s tímto platným potvrzením může vstoupit do společenských prostor, klubů nebo veřejných koupališť.

Podle nařízení ministra zdravotnictví po 31. srpnu již pojišťovny nemají povinnost tyto testy klientům hradit.

„Čestné prohlášení by už být nemělo, protože se přestalo testovat ve školách a podnicích,“ citovala Česká televize hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, uvádí Echo24.cz

„V současnosti je pro prokázání bezinfekčnosti nutný negativní test na covid, doklad o očkování nebo prodělání nemoci v posledním půlroce. V Česku se nyní mohou nechat očkovat lidé od 12 let. Antigenní test platí 72 hodin, PCR test 7 dní,“ informuje Echo24.cz.

Doklad o výši protilátek, který si mohou klienti zaplatit, není ministerstvem zdravotnictví uznán jako platný „covidový pas“.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí:

„Dne 25. 07. 2021 bylo nově diagnostikováno 75 případů onemocnění covid-19. Průměrný denní počet záchytů minulý týden byl 192 případů. Ve srovnání relativní změny mezi týdny dosahuje počet zachycených případů hodnoty -15,6 %. Celkový 7denní počet nově potvrzených případů standardizovaný na 100 tisíc obyvatel dosahuje hodnoty 12,6.“

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.