Školní obvod v Kalifornii poslal jednoho ze svých učitelů na placenou dovolenou v návaznosti na obvinění novinářské neziskové organizace Project Veritas, že se učitel ve třídě podílel na nezákonné politické činnosti.

Ve svém středečním prohlášení školní obvod Natomas Unified School District uvedl, že video odhalilo učitelův „vzdělávací přístup, který je znepokojující a podkopává důvěru veřejnosti“.

Okres uvedl, že po téměř dvoudenním vyšetřování, které se řídilo zásadami demokracie a řádného procesu, zjistil, že učitel identifikovaný na videu se dopustil „jasného porušení“ směrnic Natomas Unified pro politickou činnost, „které jsou v souladu se zásadami rady a kalifornským vzdělávacím zákonem“.

„[U]čitel si za své vlastní peníze zakoupil sérii gumových razítek. Tato razítka obsahují nevhodný obrázek Josefa Stalina s necitlivou frází, stejně jako další razítka s Fidelem Castrem, Kim Čong-unem a dalšími,“ uvádí se v prohlášení. „Okresní šetření skutečně zjistilo, že přinejmenším během 13 dnů tohoto školního roku používal tato razítka k označování studentských prací jako hotových.“

Středoškolský učitel, identifikovaný jako Gabriel Gipe, ve videu Project Veritas zveřejněném v úterý hovoří o tom, jak by chtěl své studenty posunout ještě více doleva a udělat z nich „revolucionáře“.

„Proč bychom nemohli vzít do ruky zbraň proti státu?“

„Mám 180 dní na to, abych z nich udělal revolucionáře,“ řekl Gipe, který je učitelem na střední škole Inderkum v Sacramentu, novináři Project Veritas v utajení.

Gipe se na videu rovněž svěřil, že jeho politické názory jsou „pravděpodobně tak krajně levicové, jak to jen jde“.

„Jako třeba, proč bychom nemohli vzít do ruky zbraň proti státu?“ řekl Gipe novináři. „Máme historické příklady, kdy se to dělo, kdy byli rozdrceni a stali se mučedníky za nějakou věc.“

Video ukázalo, že Gipe měl ve třídě vlajku Antify a plakát čínského komunistického diktátora Mao Ce-tunga.

Když si jeden ze studentů stěžoval, že je mu vlajka nepříjemná, Gipe řekl, že vlajka „je určena k tomu, aby se fašisté cítili nepříjemně“.

„Takže pokud se cítíte nepříjemně, opravdu nevím, co vám mám říct. Možná byste se neměli ztotožňovat s hodnotami, které jsou s ní v rozporu,“ řekl Gipe.

Gipe novináři také řekl, jak využívá speciální kredity k tomu, aby motivoval své studenty k aktivní účasti na radikálně levicových akcích.

„Dávám jim za to extra kredity, takže za to dostávají body. A tak je to povzbuzuje, aby to dělali,“ řekl ve videu. „Studenti se objevili na protestech, komunitních akcích, jednáních, rozdávání jídla, na všech možných akcích.“

Gipe řekl, že spolupracuje s PSL – čímž měl zřejmě na mysli Stranu socialismu a osvobození (Party for Socialism and Liberation) – a dalšími skupinami, takže ví o všech jejich akcích.

„Prostě jsem je dal na nástěnku, ať vědí, kde jsou. Když tam jdou, tak se vyfotí. Napíšou si reflexi. Za to mají kredity navíc,“ vysvětlil Gipe.

Okres uvedl, že některé z akcí, které dal učitel na seznam, „zahrnovaly potenciální protesty a další aktivity, které se občas staly nebezpečnými“, a označil jednání učitele za „neprofesionální a nezodpovědné“.

Hybatelé pozitivních změn

Gipe také na kameru přiznal, že měl ve třídě na zdi obrovské politické spektrum, na které umístil fotografie studentů podle výsledků jejich ideologického kvízu.

„Každý rok jsou víc a víc nalevo,“ uvedl.

Gipe také dodal, že takových učitelů, jako je on, je na jeho škole více. Tři učitelé v jeho oddělení jsou podle něj „na stejné vlně“.

„Třída je rozšířením komunity. Studenti na mých hodinách budou vyučováni s tím, že budou mít tuto prostou skutečnost stále na paměti,“ stojí na Gipeově stránce na webových stránkách školy. „Zvyšování povědomí o problémech, kterým čelí náš svět, národ, stát a okolí, povede naše studenty k tomu, aby přijali za své, že jsou hybateli pozitivních změn!“

Okres ve svém prohlášení uvedl, že od té doby odstranil „všechny plakáty a nápisy“ ze stěn učitelovy třídy.

Dodal, že Natomas Unified School District brzy „podnikne další zákonem požadované kroky k tomu, aby učiteli dal neplacené volno a propustil ho“.

„Studenti jsou těmi, kdo do toho byli zataženi proti své vůli. Těm, kteří se kdykoli v posledních třech letech cítili nepříjemně, se omlouváme,“ stálo v prohlášení.

Deník Epoch Times kontaktoval Gipea a školní obvod s žádostí o další komentář.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.