Katabella Roberts

8. 10. 2021

Konzervativní uskupení Club for Growth (Klub pro růst) sdružující přes 500 000 Američanů  spustilo novou reklamní kampaň zaměřenou na Bidenovu administrativu kvůli jejímu „nepříliš chytrému“ přístupu k hospodářské politice.

„Spouštěčem“ bylo prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiové, která minulý týden na tiskovce řekla, že zvýšení spotřebitelských nákladů (cen zboží a služeb) v důsledku vyššího zdanění firem by bylo „neférové a absurdní“.

Tvrzení, které se stalo terčem, bylo součástí odpovědi na otázku zvyšování daní pro 16 % daňových poplatníků. Psakiová v první části odpovědi ujistila reportéry, že Bidenův slib nezvyšování daní pro jednotlivce vydělávající pod 400 000 dolarů ročně zůstává platný, a poté následovalo ono prohlášení.

„Jsou někteří lidé, kteří argumentují, že v minulosti firmy přenesly tyto náklady na spotřebitele… Vnímáme, že to je neférové a absurdní, a že Američané tohle trpět nebudou,“ řekla na tiskové konferenci 27. září Psakiová.

Reklama, která byla spuštěna tuto středu, má název Econ 101. Ukazuje Bílý dům a  Psakiovou a „reklamou“ provází vypravěč: „Bílý dům, wow, musíte být dost chytří, abyste tam mohli pracovat.“

„Řekni nám, Jen Psaki, když prezident Biden zvýší daně obchodníkům, nepřenesou se pak jejich náklady na zákazníky?“ ptá se vypravěč.

„To je nefér a absurdní,“ říká Psakiová ve střihu ze zmiňované tiskovky. „Takže nejzákladnější princip podnikání?“ ptá se vypravěč a dostává znovu tu samou odpověď.

„To je bidenomika. Není to příliš chytré,“ zakončuje klip vypravěč.

„Málokdy se arogance a nekompetentnost, které ztělesňují moderní radikální demokratickou stranu, tak dokonale snoubí v jediném zvukovém projevu,“ uvedl v prohlášení pro Fox News předseda Klubu pro růst David McIntosh. „Ještě více ohromující je to, že [ona] je pravděpodobně tím nejlepším, co mají.“

McIntosh dodal, že účelem reklamy je „připomenout demokratům, lobbistům a médiím, co Bidenova administrativa dělá s ekonomikou a jak si jejich voliči nejsou vědomi důsledků jejich politiky“.

„Už dávno nastal čas postavit se tomuto naštvávacímu a nezvanému socialistickému nesmyslu,“ dodal prezident skupiny.

Sněmovní demokraté navrhli zvýšení zdanění lidí s vyšším příjmem z 37 na 39,6 %. Jde o manžele se společnými příjmy nad 450 000 dolarů ročně či jednotlivce nad 400 000 ročně.

Také chtějí zvýšit daň z kapitálových zisků z 20 na 25 % a u lidí vydělávajících nad 5 milionů dolarů chtějí zavést novou speciální 3% daňovou přirážku.

Demokraté tvrdí, že daňový systém pak bude více spravedlivý.

Kromě sociální spravedlivosti chtějí demokraté zvyšovat daně, aby dodatečné příjmy do národní kasy mohly vykrýt obří výdajové plány a plánovanou rozpočtovou rezoluci v hodnotě několika bilionů dolarů.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.


Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...