V mezinárodní diplomatické krizi kolem nové strategické aliance mezi USA, Austrálií a Velkou Británií (AUKUS) označil politik Evropské strany zelených Reinhard Bütikofer chování německé vlády za „ostudu“. „Hlava Německa je v písku,“ řekl Bütikofer pro deník „Welt“. „Zajímalo by mě, proč vlastně máme ministra zahraničí nebo kde je nyní takzvaná krizová kancléřka,“ řekl Bütikofer.

Federální vláda musí USA jasně signalizovat, že Německo nechce tuto trhlinu v alianci rozšířit. „Z Berlína by měly přicházet jasné návrhy strategie vůči Číně, také proto, aby se zabránilo rozdělení Evropy,“ řekl Bütikofer.

Americký prezident Joe Biden nezahrnul Evropu do nové dohody o udržení bezpečnosti v Indopacifiku. Evropská unie, a především Francie, které tak unikne mnohamiliardový obchod týkající se prodeje ponorek, jsou nahněvané.

Bütikofer kritizoval přístup Joea Bidena jako „chybu“ a „jasný znak ignorování“ mnohostranného úsilí. Podle něho dala kancléřka Angela Merkelová, hybná síla obchodní dohody s Čínou uzavřené na přelomu roku, „drsný kopanec“, který nebyl proveden náhodně, „ale s plným vědomím“.

V Bruselu a v zemích EU vyvolává tento proces také znepokojení, protože ohrožuje plánovanou obchodní dohodu mezi EU a Austrálií. Z Paříže už přicházejí varování, že může nastat scénář, kdy bude od dohody upuštěno.

Předseda výboru pro obchod v Evropském parlamentu Bernd Lange (SPD) nicméně předpokládá, že k dohodě dojde, i když se podle něho bude jednat o tvrdá jednání. „Nejen Francie je naštvaná a oprávněně; toto je útok na evropské zájmy,“ řekl politik SPD deníku „Welt “.

„Nevěřím, že bychom spolu přestali mluvit, ale nalézt dohodu je nyní zjevně složitější,“ komentoval situaci Lange.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.